Černé skříňky chrání řidiče a zjistí, kdo naboural

  14:35aktualizováno  14:35
Černá skříňka, podobná té z letadla, může zachránit život řidiči auta. Bezpečnostní novinka na autech sleduje rychlost, polohu vozu i to, zda právě neboural.

Ilustrační foto | foto: David AltneriDNES.cz

Včera novinku představili na autodromu v Sosnové na Českolipsku. Po simulované havárii na dráze přišla na vybraný mobilní telefon informace o tom, že vůz měl nehodu, minutu po nárazu. Kdyby šlo o skutečné neštěstí, záchranáři by se ke zraněným dostali rychleji.

Onisystém, jak se novinka jmenuje, umí vyhledat havarovaná auta, zaznamenává všechny údaje a posílá je do centra. Navíc dokáže sledovat momentální polohu jedoucích vozidel. To mohou využít především autodopravci. Systém také zabezpečuje automobily před krádeží, oznamuje jejich odtažení nebo odmontování kol.

"Další funkcí je, že po havárii pošle černá skříňka esemesku blízké osobě, v níž jsou informace o nehodě," vysvětluje jednatel firmy Nam systém Jiří Tomčala.

Rozdíl mezi černou skříňkou v letadle a podobným zařízením v autě je v tom, že data vyslaná z vozidla okamžitě putují do centrály, kde se s nimi dále pracuje. "Například umíme mimo jiné určit, jak k nehodě došlo, jestli řidič brzdil, jak dlouho, jestli se auto převrátilo," dodává Tomčala.

Součástí představení bezpečnostního systému byla praktická ukázka nehody. Závodníci předvedli srážku dvou aut na přechodu v rychlosti dvacet kilometrů. Do minuty přišla na určené číslo esemeska s tím, kde a kdy auto havarovalo. O pár minut později ji odborníci vyhodnotili a určili viníka.

Podle policistů, kteří ukázku sledovali, se jedná o velmi užitečnou novinku, která může zachránit mnoho lidských životů. Chybí jí však zatím homologace k tomu, aby systém sloužil jako důkaz u soudu nebo v pojišťovně.

Představení bezpečnostního systému onisystem, technik Martin Vávra

Onisystém vyvinula firma ze severu Moravy na popud organizátorů Rally Bohemia. Dvouleté zkušenosti ze sta havárií při motoristických soutěžích rally se staly základem kombinovaného systému.

"Již několik roků řešíme problémy se závodníky, kteří se před Bohemkou seznamují s tratí. Byly na ně neustále stížnosti kvůli překračování rychlosti. Proto jsme s Automotoklubem vyhlásili soutěž na systém, který by uměl vyhledávat havarované vozy a který by nám on-line ukazoval rychlosti vozidel," popisuje vznik novinky ředitel Autodromu Sosnová Pavel Dušánek.

V současné době mají jezdci v autě černou skříňku a pořadatelé v dispečinku sledují, kde se závodníci pohybují a jakou rychlostí jedou. "Jakmile překročí rychlost například v obci o dvacet kilometrů, zavoláme jim a upozorníme, že ještě jednou a dostanou pokutu dvacet tisíc korun. Od té doby, co systém používáme, se kázeň závodníků podstatně zlepšila," tvrdí Dušánek.

Co umí černá skříňka v autě

Měří zrychlení při rozjezdu. Zaznamená řazení rychlostí, rychlost v okamžiku nárazu, dobu brzdění, náraz vozidla. Pošle esemesku o nehodě, Zjistí poškození auta na parkovišti. Odhalí krádež nebo odtah. Zachytí viníka, který naboural automobil.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Velké ambice, žádné zkušenosti. Nové automobilky chtějí porazit Teslu

Rimac Concept One

Jsou početné, ambiciózní, průbojné, štědře podporované a většinou čínské. Mluvíme o start-upových automobilkách...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Koncept zůstal v zákulisí, designér ho aspoň namaloval

Karim Habib, šéfdesignér Infiniti Motor Company, divize aliance Renault-Nissan...

„Toto je Infiniti QX, nemůžete ho vidět, ale je tu.“ Takovou premiéru světové autosalony ještě nezažily. Karim Habib,...

Podle českého vesmírného architekta budeme cestovat Muskovým telegramem

Vizualizace terminálu pro hyperloop na pražském Opatově

Z Prahy do Brna za 20 minut, i tak by se mohlo za pár let cestovat. Potrubní doprava nahradí na krátkých vzdálenostech...

Základní tesla může na evropský trh, startovací cena je 1,5 milionu

Tesla 3

Americká automobilka Tesla může zahájit prodej elektromobilu Model 3 v Evropě. Povolení jí vydal nizozemský úřad pro...

Najdete na iDNES.cz