auto.iDNES.cz

Ghosn po měsících poprvé promluvil, u soudu trval na své nevině

  11:54aktualizováno  14:35
Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn čelící obviněním z finančních deliktů před soudem v Tokiu prohlásil, že je nevinný. Informovala o tom agentura Reuters. Ghosnovo úterní veřejné slyšení bylo od listopadového zadržení jeho prvním vystoupením na veřejnosti.

Skica ze soudní síně. Carlos Ghosn mohl od svého listopadového zadržení poprvé mluvit na veřejnosti. | foto: Nobutoshi Katsuyama/Kyodo NewsAP

Příběh zatčení Ghosna se stal v Japonsku velmi silně sledovaným, protože ho doprovází kritika za zacházení se zatčeným manažerem. Podle japonských zákonů mohou zahraniční vězně navštěvovat pouze právníci nebo velvyslanci a ve srovnání se západními standardy jsou podmínky vazby mnohem drsnější. 

Podle médií a Ghosnových dětí je s vrcholovým manažerem jednáno jako se zločincem. Všichni tedy byli zvědavi, v jakém stavu se Ghosn na veřejnosti ukáže. Ten prý jednání dorazil strhaný a velmi pohublý. Denně prý dostává k jídlu jen tři misky rýže, díky tomu za měsíc a půl ve vazbě zhubl o 10 kilogramů. K soudu ho přivedli se spoutanýma rukama, v jednoduchém šedém úboru a plastových pantoflích.

Soudce Yuichi Tada pustil na jednání pouze 14 lidí i přesto, že žádosti o vstup na jednání dorazilo přes tisíc.

„Byl jsem chybně obviněn a nespravedlivě zadržen na základě bezvýznamných a nepodložených obvinění,“ uvedl Ghosn. „V protikladu k obviněním vznesených prokurátory jsem nikdy nepřijal od Nissanu žádné náhrady, které by nebyly oznámeny, a nikdy jsem s Nissanem neuzavřel žádný závazný kontrakt, aby mi byly vypláceny nezveřejněné fixní částky,“ dodal.

Motonari Otsuru, advokát Carlose Ghosna
Carlos Ghosn na cestě k soudu v Tokiu

Ghosn byl zadržen 19. listopadu kvůli obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Jeho vazba byla následně několikrát prodloužena, naposledy do 11. ledna.

Fotogalerie

Ghosnovi hrozí až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (přes dva miliony korun).

Správní rada Nissanu odvolala Ghosna z funkce předsedy krátce po jeho zadržení. Ghosn je však nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem francouzské automobilky Renault, se kterou tvoří Nissan alianci.

Ghosn využil slyšení k tomu, aby poukázal na výsledky své práce a zejména na to, že když v roce 1999 přebíral vedení Nissanu, byla firma na pokraji bankrotu a dnes je z automobilky „pilíř japonské ekonomiky“. „Transformovali jsme Nissan s dluhem ve výši 18,5 miliard dolarů v roce 1999 k likviditě 16,6 miliard dolarů na konci roku 2006; z 2,5 milionů prodaných automobilů v roce 1999 s výraznou ztrátou, na 5,8 milionů vozů prodaných v roce 2016,“ uvedl Ghosn. „Tyto výsledky jsou největší radostí v mém životě vedle mé rodiny,“ dodal.

Další vývoj příběhu je naplánován na 11. ledna, kdy musí prokuratura podat nové obvinění, aby mohla být prodloužena vazba. V opačném případě musí být Ghosn propuštěn. „Nicméně, jak se v Japonsku často děje (a stalo se tak i v Ghosnově případě), úřady mohou vydat nové obvinění, které ovšem bude spojené s těmi stávajícími,“ popisuje magazín Quattroruote.

Autoři: ,
zpět na článek