„Partnerství mezi společnostmi Stellantis a Leapmotor v Evropě se nyní začíná jevit jako dobrovolná verze společných podniků, do nichž byly západní automobilky nuceny vstoupit při vstupu do Číny (joint-venture - pozn iDNES.cz). Leapmotor získává větší přístup do Evropy a k místní výrobě, zatímco Stellantis získává lepší využití svých nedostatečně využívaných továren a přístup k technologiím elektromobilů svého čínského partnera,“ napsal k ohlášené rozšířené spolupráci čínské a evropské automobilky Autoweek. „Stellantis a čínský výrobce elektromobilů Leapmotor posouvají své partnerství na vyšší úroveň díky nové dohodě, v rámci níž budou vyrábět a vyvíjet automobily v Evropě.“
„Když čtvrtá největší světová automobilka v roce 2023 koupila podíl ve společnosti Leapmotor, dohoda spočívala v tom, že Stellantis bude prodávat automobily čínské společnosti mimo Čínu a některé vozy bude pro ni v Evropě vyrábět. Podle nového plánu však partneři budou v závodě Stellantis v Zaragoze ve Španělsku vyrábět SUV Leapmotor B10 a nový společně vyvinutý elektricky poháněný vůz C-SUV pod značkou Opel,“ vysvětluje magazín. „Společnosti také zvažují, že od roku 2028 přidělí nové modely Leapmotor do madridského závodu Stellantisu a potenciálně převedou vlastnictví továrny na společný podnik Leapmotor International, který Stellantis kontroluje.“
Je to definitivní: čínské automobilky obsazují evropské továrny a značky![]() |
Karta se naprosto obrací, v opačném gardu fungovala po dekády joint-venture partnerství tradičních „západních“ automobilek v Číně. Když se chtěly vyhnout dovozním clům do Číny, musely tam vyrábět, na to musely mít ovšem povinně čínského partnera. Tak se čínské značky dostaly ke know-how vývoje a výroby, inženýrům, kontaktům na dodavatele... Už před pár lety Čína tuto povinnost zrušila. Můžeme se na to dívat tak, že zahraniční výrobce už nepotřebuje, maximálně vytěžila jejich znalosti. Nyní je tedy vše naopak. Po přechodové fázi, kdy zavedené automobilky nakupují modely nebo technologie čínských výrobců, které pak prodávají se svými značkami (typicky třeba Mazda, nově kupříkladu Volkswagen), je tu další krok.
Čína zruší povinnou účast domácích značek na výrobě cizích aut![]() |
„Jednáme nejen se Stellantisem, ale také s dalšími podniky,“ řekla viceprezidentka BYDU Liová, která má na starosti mezinárodní expanzi automobilky. „Zajímáme se o jakoukoliv dostupnou továrnu v Evropě, protože chceme ty volné kapacity využít,“ dodala.
BYD v ČR. Dojezd přes 1 000 km je jen začátek, letos přiveze lidovku i plavce![]() |
Liová uvedla, že automobilka BYD by chtěla továrny v Evropě provozovat sama, nikoli prostřednictvím společných podniků. Mimo jiné se mluví o tom, že chce slavnou drážďanskou skleněnou továrnu automobilky Volkswagen, která loni v prosinci vyrobila poslední auto. V tomto případě jde hlavně o symboliku: Drážďanská fabrika byla opravdovou chloubou a výkladní skříní německého koncernu, zhmotněním velikášství symbolizovaného démonickým Ferdinandem Piëchem. S tím je amen. A zrovna superambiciózní BYD si takto rád do evropského autoprůmyslu rýpne.
Šéf německého koncernu Oive Blume už dříve uvedl, že Volkswagen prověří, zda existují příležitosti pro čínské partnery firmy v Evropě. Volkswagen se totiž potýká s nadbytečnou kapacitou svých evropských fabrik.
Nová Mazda 6 má čínské móresy. Působivý design doprovází digitální diktatura![]() |
Čínské automobilky se v poslední době potýkají se slabou poptávkou a s ostrou konkurencí na domácím trhu. Stupňují proto své snahy o zahraniční expanzi. Automobilka BYD letos hodlá v zahraničí prodat nejméně 1,5 milionu vozů, což by znamenalo více než 40procentní nárůst proti loňskému roku.
Volkswagen jedná s Číňany o expanzi v Evropě, mohl by pro ně vyrábět auta![]() |
BYD je největším čínským výrobcem elektromobilů. Na světovém trhu s automobily s čistě elektrickým pohonem soupeří o vedoucí pozici s americkým konkurentem Tesla, v jehož čele stojí miliardář Elon Musk. BYD na rozdíl od Tesly vyrábí kromě čistě elektrických vozů i hybridní automobily, které kombinují elektrický motor se spalovacím.
VW poprvé v historii zavírá továrnu v Německu. Výkladní skříň na elektro![]() |
Fabriky VW jsou podle Číňanů „trochu zastaralé“Čínský výrobce elektromobilů Xpeng vyjednává s Volkswagenem a s dalšími automobilkami o koupi továrny v Evropě. Zjistil to britský deník Financial Times (FT), Volkswagen zprávu na dotaz agentury Reuters nekomentoval. Generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume už dříve řekl, že by společnost mohla uvést svá auta vyvinutá v Číně na evropský trh, nebo i sdílet tovární kapacitu v Evropě s čínskými partnery. Společnost Xpeng, s jejímiž akciemi se obchoduje na hongkongské burze, vyjedná s německou automobilkou, aby zjistila, zda existuje možnost, že by v Evropě mohla najít vhodné místo, uvedl výkonný ředitel Xpengu pro severovýchodní Evropu Elvis Cheng. Mluvil na akci s názvem Future of the Car (Budoucnost auta), kterou list FT pořádal v Londýně. Volkswagen vlastní ve společnosti Xpeng podíl. V Číně provozuje společné podniky s tamními partnery SAIC, FAW a JAC. Z nich ale žádný v současné době nemá výrobní kapacity v Evropě. Xpeng také zvažuje výstavbu nového evropského závodu, píše britský list. „Domníváme se, že ne všechny továrny dokážou splnit požadavky kladené na naše nejnovější či budoucí produkty,“ řekl Cheng deníku. Dodal, že závody Volkswagenu jsou podle něj „trochu zastaralé“. |
Evropsko-čínské spolupráceVýběr spoluprací evropských a čínských automobilek Volkswagen a Xpeng Německá automobilová skupina, která je druhou největší automobilkou na světě, zažívá v Číně v posledních letech prudký pokles. V roce 2023 automobilka získala téměř pětiprocentní podíl v čínském výrobci elektromobilů XPeng. Společně vyvíjejí automobily pro čínský trh a před nedávnem firmy představily první výsledek vzájemné spolupráce - velké elektrické SUV ID.Unyx 08. Tento vůz se by se v budoucnu mohl exportovat i na ostatní trhy. Volkswagen v Číně provozuje také společné podniky s tamními partnery SAIC, FAW a JAC. Z nich ale žádný v současné době nemá výrobní kapacity v Evropě. Xpeng vyjednává s Volkswagenem a s dalšími automobilkami o koupi továrny v Evropě. Stellantis a Leapmotor Stellantis koupil v roce 2023 v čínské automobilce Leapmotor podíl 21 procent a následně s čínskou společností vytvořil společný podnik zaměřený převážně na obchod Leapmotor International (LPMI). V rámci tohoto podniku má právo prodávat elektromobily Leapmotor mimo Čínu. V LPMI drží Stellantis podíl 51 procent a čínská automobilka 49 procent. Skupina Stellantis nyní oznámila, že se chystá zahájit společnou výrobu automobilů v Evropě se společností Leapmotor. Nová dohoda s Leapmotor má za cíl zvýšit výrobu v Evropě, zejména u elektromobilů, a zároveň pomoci lépe využít kapacity málo vytížených továren skupiny Stellantis. V rámci nové výrobní strategie plánují partneři rozšířit výrobu o model SUV Leapmotor B10 a také o nový společně vyvinutý elektrický model C-SUV pod značkou Opel, který bude vyráběn v závodě Stellantis ve španělské Zaragoze. Opel uvedl, že tento model, který má být vyvinutý za méně než dva roky, bude prvním výsledkem plánovaného rozšíření partnerství. Stellantis a Dongfeng Skupina Stellantis a čínská státem vlastněná automobilka Dongfeng nově podepsaly dohodu za miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč). Budou v Číně společně vyrábět vozy značek Peugeot a Jeep. Závod společnosti Dongfeng ve Wu-chanu bude od roku 2027 vyrábět pro světové trhy dva nové terénní vozy značky Jeep poháněné alternativními zdroji energie. Od stejného roku začne vyrábět i dva modely vozů značky Peugeot pro čínský trh. Renault a Geely Francouzská automobilka Renault prodala již v roce 2022 podíl 34,02 procenta ve své jihokorejské divizi Renault Korea Motors čínské společnosti Geely Automobile Holdings, která je třetím největším čínským výrobcem automobilů. O dva roky později značky Renault a Geely vytvořily společný podnik pro vývoj, výrobu a prodej spalovacích motorů a hybridních pohonných systémů. Společný podnik s názvem Horse zahrnuje 17 továren a pět výzkumných center po celém světě a zaměstnává kolem 19 000 lidí. V roce 2025 získala Geely podíl 26,4 procenta v brazilské dceřiné společnosti Renaultu, což čínské značce umožnilo vyrábět vozidla v tamních závodech Renaultu. Obě skupiny investovaly 620 milionů eur do společného vývoje a výroby modelů založených na technologii Geely v brazilském závodě v S?o José. Renault také vyvinul svůj malý elektrický model Twingo pro Evropu prostřednictvím svého výzkumného a vývojového centra v Šanghaji s využitím čínských dodavatelů, kteří jsou zároveň dodavateli pro Geely. Audi a SAIC Výrobce luxusních vozů Audi, který patří do německé automobilové skupiny Volkswagen, se v roce 2024 společně se svým čínským partnerem SAIC dohodl na vývoji nové platformy pro inteligentní a elektrická vozidla, která bude specifická pro Čínu. Ze spolupráce vznikla nová sub-značka AUDI, která loni na jaře představila první společný model - elektrické kombi E5 Sportback, které je uzpůsobeno pro čínský trh. Audi už vyrábí v Číně ve spolupráci s automobilkami SAIC a FAW elektromobily Q4 e-tron a Q5 e-tron s využitím platformy MEB automobilky Volkswagen. Mercedes-Benz a Geely Německý výrobce luxusních vozů Mercedes-Benz se v roce 2019 dohodl s čínskou automobilkou Geely na založení společného podniku, který bude mít na starosti další rozvoj jeho značky malých vozů Smart. Podle informací médií německá značka jedná s Geely o širší spolupráci v oblasti vývoje elektromobilů. BMW a Great Wall Německá automobilka BMW uzavřela již v roce 2018 s čínskou firmou Great Wall Motor dohodu o vytvoření společného podniku, který nyní v Číně vyrábí elektromobily značky Mini. Celková investice do společného podniku by podle sdělení Great Wall měla činit 5,1 miliardy jüanů. Great Wall Motor nyní zvažuje výstavbu vlastní továrny ve Španělsku. Chery a Ebro Čínský výrobce automobilů Chery v letošním roce zahájí výrobu svých vozů ve Španělsku v závodě v Barceloně v bývalém závodě japonské společnosti Nissan. Závod v Barceloně je společným podnikem Chery a španělského výrobce automobilů Ebro, který vyrábí automobily s využitím sdílené výrobní platformy a sdílené technologie. Chery původně oznámila, že bude v Barceloně vyrábět svůj model SUV Omoda 5, a to ve verzi s elektrickým i spalovacím motorem. Později tam chce vyrábět také model Jaecoo 7. Společný podnik Chery-Ebro v roce 2024 uvedl, že chce do roku 2029 vyrábět v závodě až 150.000 vozů ročně a učiní z barcelonského závodu jeden z hlavních vývozních závodů čínské automobilky. |





























