Autofotka týdne: Retronovinka pro youngtimery od vynálezce autorádií

aktualizováno 
Moderní autorádia vypadají v autech z osmdesátých a devadesátých let jako pěst na oko. Jenže pokud někdo touží po aktuálních funkcích, moc na výběr nemá. Řešení přináší značka Blaupunkt, která začíná prodávat retro model. Ten do osmdesátkových aut hezky pasuje a přitom vyhoví požadavkům moderní doby.

Retro autorádio Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB s moderními funkcemi | foto: Blaupunkt

Ať už auto z osmdesátých či devadesátých let udržujete a používáte v denním provozu, nebo jej pečlivě opečováváte coby kandidáta na krásného veterána, pravděpodobně kromě mnoha technických zapeklitostí řešíte otázku autorádia. Protože proč si u starého auta neužít trochu kvalitní hudby, že?

Fotogalerie

V případě opečovávaného veterána má samozřejmě největší hodnotu původní originální autorádio, jenže to mnoho aut z dané doby už mít nemusí. Navíc, pokud chcete s vozem jezdit častěji, mohly by se hodit i některé moderní funkce. Jenže dát do starého auta moderní autorádio, to nevypadá věru dobře. 

Takže přichází dilema, zda si hyzdit palubní desku, nebo se obejít bez moderních funkcí jako jsou Bluetooth nebo přehrávání hudby z paměťové karty. Někteří se uchylují k tomu, že autorádio schovají pod přístrojovou desku nebo do schránky před spolujezdcem.

Existuje ovšem mnohem elegantnější řešení. Po vzoru některých značek výrobců vozů totiž výrobce autorádií Blaupunkt uvádí na trh nový retro model. Jmenuje se Bremen SQR 46 DAB a jako by z oka vypadl původnímu stejnojmennému modelu (jen bez onoho DAB v označení), který na trh přišel v roce 1986. 

Je tu několik novinek, třeba červeně podsvícený displej a samozřejmě nové popisky tlačítek, ale jinak autorádio vypadá přesně jako v osmdesátých letech. Takže je to ideální kandidát na zabudování do palubní desky dobového auta.

Tomu dodá různé moderní funkce. A některé jsou vyřešeny i vcelku vtipně. Dvířka otvoru pro audiokazetu jsou jen mimikry, kazetu do tohoto autorádia nedáte. Za dvířky se ovšem ukrývá USB konektor (druhý je na zadní straně rádia), slot pro SD karty a audio vstup. Z paměťové karty umí přístroj přehrávat MP3 a WMA soubory, kapacita karty může být nejvýše 32 GB (trochu zbytečné omezení).

Autorádio je vybaveno i Bluetooth, ovšem v tomto případě je funkčnost omezená na propojení s mobilním telefonem za účelem volání. Rádio umí také skrze audiosystém vozu přes Bluetooth předávat řidiči hlasové pokyny z navigace telefonu , ale to je vše. K přehrávání hudby z telefonu Bluetooth použít nelze. Zato lze mít k rádiu připojeny hned dva telefony zároveň a oba mohou být na příjmu a využívány k volání.

Jak již název napovídá, má Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB kromě podpory klasických AM a FM frekvencí i podporu standardu DAB+. Maximální výstupní výkon rádia je 4 x 50 W, je tu čtyřkanálový zesilovač, nechybí ekvalizér s přednastavenými scénáři a možností ručního ladění zvuku.

Součástí balení s autorádiem je externí DAB anténa, která se dá přilepit na čelní sklo, externí Bluetooth mikrofon pro zajištění volání a dálkové ovládání. To však může být nahrazeno ovládáním z volantu, pokud něco takového vůz má: vstup na toto ovládání je programovatelný, stačí tedy vše jen správně zapojit a nakonfigurovat.

Novinku už si mohou zájemci předobjednávat, dodávky zákazníkům mají začít na konci srpna. Cena byla stanovena na 449 eur, tedy v přepočtu asi 11 500 korun. Není to málo, ale za praktické a vlastně dobové vylepšení vašeho plechového miláčka to je přijatelná suma.

Blaupunkt vyrobil vůbec první autorádio na světě už v roce 1932. Své modely označuje podle světových měst. Firma své jméno získala podle modrých puntíků, jimiž byla označována sluchátka, která prošla kontrolou kvality.

Nejčtenější

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

Prodeje elektroaut se samy nerozběhnou. Čeká se na dotace a velký průšvih

Závod elektromobilů Wave 2017

Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad –...

Bláznivý bio designér Colani zemřel, tvůrci sci-fi kamionů bylo 91 let

Luigi Colani

Setkat se s mužem s mohutným knírem v bílém roláku byl vždy zážitek. Hřímavě mluvil tak, že se mu nedalo odporovat....

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

ANALÝZA: Konec her, elektromobily je třeba začít prodávat

Elektrická platforma pro velké výkonné automobily je společným dílem firem...

Autosalon ve Frankfurtu má jednoznačné hlavní téma: elektromobilita. Kdo dokáže svou techniku efektivně vyrobit a také...

Další z rubriky

Ekologičtí aktivisté protestují proti autům, blokovali přístup na autosalon

Aktivisté bojující proti změnám klimatu pokračují v protestech proti...

Aktivisté bojující proti změnám klimatu pokračují v protestech proti automobilovému průmyslu a zablokovali hlavní vchod...

Auto budoucnosti samo nastaví sedadla a otevře dveře, v oknech má displeje

Německý specialista Brose představil auto budoucnosti, které si samo nastaví...

Přicházíte k autu a jeho interiér se začne přenastavovat. Sedadla vpředu i vzadu se uspořádají tak, aby se na ně snadno...

Škoda chystá na indický trh SUV za 260 tisíc korun, představí ho v únoru

Indickému vkusu lépe vyhovuje současný model Rapid, který se v provedení pro...

Šéf automobilky Škoda Auto Bernhard Maier během autosalonu IAA ve Frankfurtu prozradil, že firma plánuje v Indii...

Zvýšil bych maximální rychlost na nových dálnicích, říká český mistr rallye

Automobilový závodník Jan Kopecký v diskusním pořadu Rozstřel.

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je jedním z nejlepších českých automobilových závodníků současnosti. „Čeští...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz