Autosalon Brno obrazem: Octavia Combi, sporťák na LPG, krásky a roboti

  • 15
Na brněnském výstavišti začíná ve čtvrtek tradiční autosalon. Letos je přehlídka menší než v minulosti. Na akci se představuje třináct značek, původně jich organizátoři očekávali kolem třiceti. Pokud nemáte do Brna cestu, jen kvůli autosalonu se na výstaviště nežeňte.

Z kdysi velkého autosalonu, který ještě před pár lety zaplnil celé výstaviště, je výstavka okresního formátu, která stěží naplní jednu halu. Sto šedesát korun za vstupné (o víkendu zlevněné na stovku) se dá utratit rozhodně lépe.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše je malý počet značek na akci odrazem propadu automobilového průmyslu v posledních měsících.

Z oficiálních importérů vystavuje v Brně značka Hyundai, která představila SUV modely Grand Santa Fe a faceliftovanou ix35. Tradičně jeden z největších stánků má domácí značka Škoda, která v české premiéře ukazuje Octavii Combi třetí generace. Petr Pečenka, šéf českého zastoupení značky prozradil na brněnském výstavišti cenu kombíkové octavie ve verzi s pohonem všech kol. S motorem 1,6 TDI (77 kW) stojí 569 900 Kč. K objednání je od čtvrtka, na český trh bude uvedena koncem června. Vítek Pelc ze Škody Auto upozorňuje, že příplatek za pohon všech kol je u nové octavie nižší než u předchůdkyně.

Autosalon Brno 2013

Poslední, třetí importér který na výstaviště do Brna dorazil, je Ford. V české premiéře tu ukazuje dravý model Fiesta ST. A také novou generaci SUV Kuga.

Poprvé se široké veřejnosti v Česku ukazuje také parádní roadster Jaguar F-Type. Tím výčet novinek, které stojí za zmínku vlastně končí. Další značky zastupují lokální dealeři.

Lákadlem pro návštěvníky je možnost svézt se s některými modely, většinu testovací flotily tvoří škodovky a hyundaie.

V Brně se také prezentují malé firmy, třeba stavitel sporťáků Kaipan nebo prodejci autodoplňků.

Autosalon Brno 2013

Součástí doprovodného programu letošního autosalonu je výstava závodních vozů Motorsport Expo. Tato část autosalonu, kde je k vidění na čtyřicet závodních speciálů, je možná ještě zajímavější než hlavní expozice. Končí bohužel však už v pátek.

Fotogalerie

Přesun termínu nepomohl

Brněnský autosalon je nově na brněnském výstavišti každoročně. V minulosti se konal jednou za dva roky, střídal se s veletrhem užitkových vozidel Autotec, který v původní podobě už skončil. Autosalon bude stejně jako letos v jarním termínu. Dříve se akce konala v červnu.

Organizátoři se odvolávají na jarní termín prvorepublikových autosalonů, které se v Praze konaly už od roku 1904.

Veletrhy Brno přesunuly autosalon na jaro kvůli většímu zájmu importérů o tento termín. Letos se ovšem na zájmu vystavovatelů neprojevil.

Vzhledem k recesi v oboru řada firem účast podle organizátora veletrhu Jiřího Čikla odřekla na poslední chvíli. V posledních dvou týdnech odřekl podle informací iDNES.cz účast například Volkswagen. 

Autosalon Brno 2013

Letos na akci vystavuje včetně doprovodných akcí kolem 130 firem, před dvěma lety jich bylo 205. Klesla i výstavní plocha o zhruba čtvrtinu na 24 000 metrů čtverečních.

"V současné době není v Evropě organizování autosalonu jednoduchou věcí, řada výstavišť od této výstavní akce upouští," uvedl Čikl. Akce už není v kalendáři světové organizace výrobců aut OICA, může se proto konat každoročně. "Nyní je konání autosalonu jen otázka poptávky a zájmu dovozců. Budeme se snažit vybudovat termín před nejsilnější prodejní sezonou," uvedl Čikl.

Autosalon Brno 2013