Diskuse k článku

Autokomunismus po italsku: Máte koně navíc? Tak plaťte!

Za každý kilowatt navíc pořádně zaplaťte. Italské ministerstvo financí přišlo na nový způsob jak naplnit státní pokladnu, argument si vypůjčilo od ekologů. Dosti pochybnou rovnici: více výkonu = více emisí, využilo při návrhu nové superdaně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Balu

Vše pro státní kasu

Z příspěvků na článek mne nejvíce uráží prohlášení některých zbohatlíků o nějaké lůze z deset let starýma kárama.  Takových hajzliků jsem za život potkal mnoho . Neumějí si vydělat ani na slanou vodu. Obyčejný slušný podnikatel je rád , že zůstává nad vodou. Chovají se nadřazeně, ale pokaždé za jejich penězma je restituce po babičkách, nebo nekalá činost, kdy je jen otázka času kdy se pčesunou za katr. Dle mého názoru, by se povinné ručení mělo posuzovat dle ceny vozidla. Za obsah platíme spotřebou , čím větší obsah tím větši peníze ze spotřebovaného PHM.

0/0
13.11.2006 13:17

Mr. Dance

Přátelé, pletou se tu dvě rozdílné věci dohromady

Pokud chcete danit produkci skleníkových plynů automobily, potom je jednoznačně nejpřesnější danit pohonné hmoty. Protože litr benzínu a nafty prostě obsahuje určité množství uhlíku. Pokud chcete danit znečišťování dalšími látkami, je to složitější, protože kromě spotřeby (a tedy potenciálního množství suroviny na "výrobu" škodlivin) nastupuje také pokročilost motoru, seřízení, styl jízdy... To už se měří mnohem hůř. A ten italský přístup se podle mě hodně dobře hodí na povinné ručení, kde je zase dementní ten český, podle objemu...

0/0
2.11.2006 14:36

OndraTM

Nás to čeká také ...

Itálie bohužel zažívá další období socialistických experimentů. Nás to čeká také ...pokud neskončíme ...ale to je politika. No jo jsou to makaróni a nejde o ekologii, ale jak někdo uvedl, jak zdanit pracháče ..vyberou od nic hodně, nebouří se, nejdou do ulic ...s lůzou to tak jednoduché nemají. Jen je otázka, kdy je to přestane bavit, být neustále trestán za to, že jedne "pracháč" živí ze svých daní desítky socek. ....a co takový majitel Lexusu 450h :-)

0/0
2.11.2006 13:18

Stíhací bombardér Havel

těším se, až to socani začnou po vzoru "vyspělých" zemí

zavádět i tady. To bude něco pro voliče se škodou 120, které jeden exemplář znečistí ovzduší snad víc než všechny Porsche Cayenne v republice dohromady.

0/0
2.11.2006 11:10

inkvizitor

p í čo v i n a

pochybuji že starý diesel nebo stará škodofka, traboš, apod. mají menší vliv na znečiětění obvzduší než nový 200 koňový auto... Rv

0/0
2.11.2006 11:03

LK

Jde o komunistické myšlení

Přátelé, když už ekologickou daň, tak dle produkovaných emisí, nikoliv dle výkonu či objemu motoru. Jenže to by se v prvé řadě nedoplatili tisíce řidičů se starými diesely.

No a je jednodušší a mezi sockami populárnější oškubat pracháče se silnými vozy, než řešit opravdu příčinu špatného ovzduší a honit se za auty s vysokými emisemi. Rv

0/0
2.11.2006 10:08

Brus

Nechápu autora

Naprosto nechápu autora článku. Co se mu zdá na zdaňování "silných" aut tak komunistického??? Podle mě je to krok správným směrem - jak z hlediska ekologie, tak z hlediska ušetření strategických surovin. Opravdu tak nutně potřebujeme silná auta???

0/0
2.11.2006 9:55

Ondra

Re: Nechápu autora

neberte to osobně, ale váš pohled na věc mi přijde trochu moc socialistický (komunistický?), přeci je každého věc, jak silné auto/jak velký byt/dům/televizi si pořídí, státu zaplatí víc na dani z příjmů, sociální a zdravotní (protože na dražší věc musí nejdřív vydělat), dph, a to samé při provozu (spotřební daň a dph z benzínu, daň z nemovitosti, dph z elektřiny, plynu apod...).

Tento přístup není o ekologii, ale o naplnení prázdné státní kasy. Pokud by šlo opravdu o ekologii, řešili by to jinak - viz ostatní příspěvky.

0/0
2.11.2006 10:30

Dr. Fe1

Re: Re: Nechápu autora

Svoboda jednoho končí tam kde začíná svoboda druhýho, ty "komunisto". Takže jestliže se někdo chce po městě prohánět s tankem nebo třeba s SUV, což je podobně nesmyslné, tak je potřeba to zakázat nebo alespoň pořádně "vosolit", když takhle nesmyslně obtěžuje ostatní obyvatele. Připouštím ale že návrh Italů je blbě koncipován, měli by se takto chovat pouze vůči SUV a podobným "tankům", zdaňovat sportovní vozy není důvod.

0/0
2.11.2006 10:42

LK

Re: Re: Re: Nechápu autora

Osobně mi SUV lezou taktéž krkem, avšak přiznám se, že mě osobně podstatně víc obtěžují prasata v Passatech a Oktávkách TDI, popř. staré smrduté Š120. Ono jednoznačně určit, co je obtěžování a co už ne, dost dobře nejde. A předpokládám, že se shodneme, že italský návrh neřeší životní prostředí, ale jde o způsob, jak naplnit kasu od bohatších a zároveň udělat obrovskou radost závistivým sockám.

0/0
2.11.2006 10:49

Schumi25

takže vám vlastně lezou na nervy všichni.....

0/0
7.11.2006 16:09

Re: Re: Re: Nechápu autora

Čím nesmyslně obtěžuji ostatní obyvatele že jezdím ve velkém autě? To by mne fakt zajímalo. Mám za sebou čelní náraz v Peugeotu 205, kdy to do nás jeden ožrala napálil a zabránit tomu nešlo. Fakt ošklivý zážitek. Od té doby jsem se zařekl, že do malého auta už nesednu. Že jezdím ve velkém autě je jenom a jenom moje věc. Platím 12 tisíc povinné ručení, auto papá 14-15 litrů, takže do státní kasy odvádím na spotřební dani a DPH daleko víc peněz než 1,9 tdi, auto splňuje normu euro2 tak kde je problém? Co tak strašně vadí, že někdo jezdí po městě velikým autem? Že by závist...

0/0
2.11.2006 10:54

Honza

Re: Re: Re: Re: Nechápu autora

Mám podobný zážitek i názor. Velké auto používám kvůli bezpečnosti a platím za něj do státní kasy opravdu dost. Co je ale opravdu obtěžující a škodlivé pro ekoligii, jsou staré smrduté popelnice, kterých je na silnicích více než dost. Jenže ty vlastní povětšinou chudáci, které prostě nejde "osolit".

0/0
2.11.2006 11:10

LK

Re: Re: Re: Re: Nechápu autora

U mně to není závist

(V8, auto mi žere ve městě ještě o tři víc a za nějaký rádoby teréňák bych ho nevyměnil ani náhodou). SUV mi vadí ze dvou důvodů:

1. Obludně velké auto, přes které není pořádně vidět situace na vozovce, jedu-li přímo za ním (zvlášť když se majitel za své auto stydí a zatmaví si okénka, aby ho aspoň nikdo neviděl).

2. Vzhledem k výšce SUV nad vozovkou při následné kolizi dochází k problémům, protože deformační zóny většiny aut nejsou stavěny na to, že potkají SUV.

Jak je tomu u ostatních netuším (mimochodem také už jsem si vyslechl, že s pětimetrovým autem nemám ve městě co dělat).

0/0
2.11.2006 11:11

svondr

Re: Re: Re: Re: Nechápu autora

ale vždyť Vám nikdo nezakazuje jezdit ve velkém autě...

0/0
2.11.2006 11:26

Honza

Re: Re: Re: Re: Nechápu autora

Mám podobný zážitek i názor. Velké auto používám kvůli bezpečnosti a platím za něj do státní kasy opravdu dost. Co je ale opravdu obtěžující a škodlivé pro ekoligii, jsou staré smrduté popelnice, kterých je na silnicích více než dost. Jenže ty vlastní povětšinou chudáci, které prostě nejde "osolit".

0/0
2.11.2006 13:13

Bert

Re: Nechápu autora

"Strategických surovin" :-) to tě učili na VUMLu ne? O ropě se píše již od 30let minulého století, že dojde za pár let.... ??? Je to pěkný strašák na základě něhož můžemem uměle udržovat cenu, nic víc. Až dojde tak se nahradí něčím jiným.

0/0
2.11.2006 11:00

Michal

jakýpak antikomunismus?

Ten nadpis je fakt nesmyslný. Je to "socialismus po italsku". Všichni budou jezdit malým klumprem, kdo se odváží mít něco pořádného, tomu šlápnem na krk. Vždyť to je charakteristika socialismu. A Evropa je plná zastydlých socialistů - vemte si jen přerozdělování peněz orgány EU - kdo něco vydělá, tomu ty prachy vezmeme, a kdo je neschopný, tomu je nacpeme. Nepřipomíná vám to bývalé RVHP? A v které p.... skončilo. Jenže vstali noví soudruzi a už zase mávají vlajkou, nyní modrou s hvězdami, ke stejnému cíli. Asie se nám zatím tiše směje a intenzivně roste.

0/0
2.11.2006 9:50

Michaluv kamos

Re: jakýpak antikomunismus?

Michale, ty mas asi neco poradnyho, bohuzel ne v hlave ..:) pochval se cim "poradnym" nam tady delas smrad :)

0/0
2.11.2006 10:32

Michal

Re: Re: jakýpak antikomunismus?

10 let starou Felicií a úpřimně se za to stydím. Už alespoň 2 roky si na cestu do Německa půjčuju cizí auto, abych tam nepůsobil útrpnou pozornost - asi jako my u nás koukáme na otřískaný žigulík s ukrajinskou SPZ. Teď si chci konečně koupit něco nového. Pod 1,5 tuny váhy a 150k výkonu nepůjdu!

0/0
2.11.2006 17:08

1

Legrační

Slovo komunismus je dnes používáno v hanlivém smyslu skoro pro všechno. Nás učili, že majetkové heslo komunismu je "Každému podle jeho potřeb". Zdaňováním bohatých se teorie komunismu zcela určitě nezabývá. Teorie socialismu možná, ale v praxi to nebylo třeba řešit. Jde tedy spíš o něco mezi feudalismem a kapitalismem.

Ach jo (bez laskavého svolení 1)

0/0
2.11.2006 8:26

wildge

Re: Legrační

Ze jo... Taky si rikam. Komunismus by to byl, kdyby vlada rozhodla, ze vsichni dostanou nejake to ferarko, nebo ze vsechna silna auta zkonfiskuje. Ale dane jsou ciste feudalni a kapitalististicky nastroj...

0/0
2.11.2006 9:20

radim

Re: Re: Legrační

v padesatych letech podnikani nebylo zakazano. Jen ty dane byly jaksi vyssi.

0/0
2.11.2006 9:27

LK

Re: Legrační

Jde o komunismus, protože primárním účelem tohoto paskvilu je oškubat bohaté s drahými výkonnými vozy. Kdyby se honili za vozy s vysokými emisemi, bylo by to OK, jenže to by se pak lůza s desetiletými nafťáky bouřila. Takto zkasírují prachaté a lůza bude tleskat.

0/0
2.11.2006 10:10

Karlos

No tohle zavdou i u nas blbci souna to dost :-(

Nejvic se mi libi ten blud o tom ze cim vice koni tim vetsi splodiny.Tak nejak pak clovek stoji ve fronte za Octavia TD s 90kW ktera pri kazdem lehkem seslapnuti plynu vylozi kilo sazi a pusti do ovzdusi takovejch sracek ze hozena podkova ve vzduchu stoji a ja se svym 2,5L benzin mam platit mnohonasobne vic ackoliv to co jde z meho vyfuku je proti te Octavii takrka horsky vzduch?Opravdu je videt jak si stada ovci voli do sveho cela jen idioty a zlodeje:-(

0/0
2.11.2006 8:21

A

Re: No tohle zavdou i u nas blbci souna to dost :-(

Jo jo, pumpe diese, tolik popularni, plodi sopustu rakovinotvornych sracek - benzin nas trosku ohriha zase CO2, ale porad o dost lepsi. -- spravedlivy system, ktery neni realizovatelny, je v tom, ze by bylo potreba merit strukturu a objem emisi a podle toho platit - to je ale nerealne. U svych znamych obcas slysim, ze by se meli zakazat S120 a podobne jine vraky -- Neco pravdy na tom je, ale tito lide zapominaji, ze dedeckove na vesnici to maji akorat na dojezd k doktorovi a v zime nevyjizdi :-).

0/0
2.11.2006 9:05

Kirken

Socialismus je založen na závisti.

A bolševik je nesmrtelný...:-/

0/0
2.11.2006 8:18

wildge

Re: Socialismus je založen na závisti.

To neni o zavisti. To je o tom, ze je treba naplnit statni pokladnu.

0/0
2.11.2006 9:21

Picolik

To je ale pitomost

To je ale pitomost. Pokud to chtějí danit tak meli zvětšit daň za litr benzínu. Čím více benzínu spálíš tím více škodíš životnímu prostředí. Navíc takhle bude tu daň platit i někdo kdo s autem mnoho nenajezdí. Doufám že podobnou ptákovinu nezavedou u nás...

0/0
2.11.2006 7:32

Desperado

Socializmus v EU

Nevím jestli komunizmus, ale to že lezeme zase dolů do bahna jménem socializmus i s celou EU je více než zřejmé. Že kvůli životnímu prostředí, pche, ať se nechají vysmát. Jen záminka k dalšímu zdaňování co jiného socialističtí byrokrati umí. Zdanit, přerozdělit, dotovat, utratit, zadlužit, regulovat, to je filozofie levicových Jánošíků. Populizmus a hra na závist socek. Máš něco víc než někdo jiný zaplať víc do eráru, my ty peníze prožereme a možná zbyde na pastelky a skočný... Člověk až žasne za co všechno lze vybírat daň a další výpalné (viz. koncesionářské poplatky, nebo nápad začít zdaňovat elektronickou poštu). Už zbývá fakt to mýtné za opotřebení chodníku chodcem - možná dle tělesné váhy. Rv

0/0
2.11.2006 0:00

Danny_Kay

No parada...

...jeste tohle zavedou u nas a muzu si jit koupit Fabii nebo jeste lepe kolobezku...

0/0
1.11.2006 23:44

Marty

Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

Co je to za levarnu rict nekomu, kdo vydelava vic, "Mas prachy, tak plať!"

Dotycny uz takhle pridava na spolecnou haldu (kterou stat klidne prom&da) mnohem vic.

Zaplati i kdyz procento odvodu bude stejne, ale jeste mu to procento zvysovat muze byt napad jedine vsi a prizivniku. To je symbolem cele EU. Porad neco vybirat a nasledne udelovat dotace! Blil bych!(Y);-O

0/0
1.11.2006 22:17

Desperado

Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

R^;-€

0/0
2.11.2006 0:03

simca_1301

Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

To že vyděláváte víc neznamená, že musíte jezdit silnějším autem.... 100kw výkonu bohatě stačí pro pohodlné a bezpečné cestování i autem vyšší střední střídy... Tak v čem je problém???;-)

0/0
2.11.2006 7:49

Johnnik

Re: Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

Problém je přesně v tomhle uvažování - české (a socanské závisti).

A proč by nemohl jezdit v silnějším autě?

Stejně "silný" argument.

Přesně z těhle důvodů Evropa zaostává hospodářsky za USA a Japonskem - protože šikovní jsou trestání za svoji šikovnost - výsledek? Proč by se snažili, když to co vydělají navíc jim stejně stát sebere?

0/0
2.11.2006 8:24

FastDriver

Re: Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

nemusíme, ale můžeme. to je prostě právo volby. A což ti asi nedochází, za dražší auto se odvede větší daň, více spotřební daně z phm apod....

0/0
2.11.2006 8:59

Ondra

Re: Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

stejně tak pro běžnou rodinu bohatě stačí panelákový byt 3+1, tak proč si staví byty větší, luxusnější a rodinné domky? tak v čem je problém?;-P

100kw na auto vyšší střední je k smíchu, 100 kw je víceméně akceptovatelné pro třídu střední...

to co připravují v itálii není nic jinýho než daň z luxusu, prostě chtejí naplnit státní kasu a tohle je nejjednodušší, pokud by to s ekologií mysleli vážně, bude se daň odvíjet od vyprodukovaných emisí (nějaký koeficient, zohledňující různé druhy emitovaných škodlivin, vč. pevných částic z dieselů, co2, nox apod.. ideálně ještě vztaženo na hmotnost vozidla, tj. podpořit tím auta ve své třídě nejekologičtější a nenutit tím kupovat mikroauta s mnohem niží užitnou hodnotou)

0/0
2.11.2006 9:12

svondr

Re: Re: Re: Cele evrope vladnou komunisti a budizknicemove.

A která auta dle Vás mají nejlepší užitnou hodnotu? Když si vezmu, že průměrná rodina má 2 a méně dětí, tak mi vyjde nějaký kombík nebo auto typu R Scenic. A když přihlédneme k dopravním předpisům, je snad 100kW dostačující - i to i vzhledem k aktivní bezpečnosti...

Máte pravdu, stačilo by 3+1 v paneláku - a přesto se staví domy. Ale také jsou jaksi dražší, ne?

0/0
2.11.2006 11:36

mosulský machredž

nesmrtelná klasika ....

Koukám, že tady je to samej nýmand - první, co mě napadlo po přečtení titulku, bylo naprosto jasný - Harmonika alias HENRY FONDA stojí na nádraží proti třem banditům a jeden z nich říká:

" Zdá se, že nám jeden kůň chybí ".

" Máte dva navíc ".

:-D R^ :-)

0/0
1.11.2006 22:11

Venca

Re: nesmrtelná klasika ....

Harmonika byl snad Charles Bronson néé?

0/0
2.11.2006 6:52

Picolik

Re: nesmrtelná klasika ....

:-D:-D:-D

0/0
2.11.2006 7:30

zden

pro ekonomiku OK

italské ekonomice to asi pomůže, protože se víc budou kupovat italská auta a taky lidi lidi nebudou zbytečně chudnout utrácením za benzín, který itálie neprodukuje a utratí je za něco užitečnějšího... samozřejmě přínos pro životní prostředí je nezpochybnitelný

0/0
1.11.2006 21:24

vita

hloupost

předpokládám, že autorům zákona nedošlo, že do práce každý den jezdí Ital malým Fiatem a Ferrari má jenom na víkendy. To znamená že provozem malého auta "vyrobí" absolutně víc emisí než víkendovým provozem Ferrari. Takže je to hloupost, nebo nejde o peníze ale jenom o tahání peněz, pak je to OK, jenom by to neměli zdůvodňovat starostmi o emise.

0/0
1.11.2006 18:59

vita

Re: hloupost

oprava:nejde o emise:-D

0/0
1.11.2006 18:59

me2di

Unas se taky plati ruzny pojistky podle obsahu ne?

ten kdo ma 1.8 plati vic nez nekdo s 1.2....pekne me to stve:-(

0/0
1.11.2006 18:57

Ondra

Re: Unas se taky plati ruzny pojistky podle obsahu ne?

i u nás už existuje pojišťovna (wüstenrot) co odvozuje pojistné od výkonu

0/0
2.11.2006 9:15

BUFFALO_CZ

socialismus v evropě...

evropu jako kontinent, přivádí do nehoráznejch sraček.. a bude hůř, evropa bude tak za 5/10 let zbytku světa už vážně jen pro smích R^

0/0
1.11.2006 18:30

DaM

Typicke reseni problemu v socialisticke Evrope

Ten, kdo si koupi drahe auto, zaplati automaticky na DPH (tedy statu ve forme dane) pomerne vic, nez ten, kdo koupi auto levne. Takze dan za "luxus" uz jednou zaplatil. Pokud si stat mysli, ze by mel zavest dan kvuli tomu, ze auta znecistuji zivotni prostredi, jedina rozumna cesta je pres splneni/nesplnenu norem EURO pripadne pres opravdove emise daneho motoru. To, co vymysleli v Italii, je totalni blbost, protoze emise automaticky s vykonem nerostou.

0/0
1.11.2006 18:20

Pavel

jsme pro

Tendencni clanek, bohuzel. Na tom, aby ten kdo vice znecistuje vice platil, neni nic co by melo cokoliv spolecneho s komunismem. Naopak, vsechno je vsech a kazdy muze brat (ci nicit) podle chuti, to mi pripada blizko komunistickym idealum.

Zvolena metoda asi neni nejstastnejsi, ale lepsi nez nic.

0/0
1.11.2006 17:49

Pavel

Re: jsme pro

dílčí problém spočívá v tom, že platím stejně, ať jedím ročně 100 nebo 100.000 km. Takže ta daň ani náhodou nesouvisí se znečišťováním, pouze s vlastnictvím luxusní věci ....

0/0
1.11.2006 18:20

Najdete na iDNES.cz