Autofotosurrealismus: Miniškodovka drandí Prahou po cestě, která není

aktualizováno 
Citigo je auto do města a Praha je pro podobné případy fotogenická. Škoda se tedy rozhodla předvést nový minimodel v kulisách stověžaté metropole. Jenže na obrázcích je Praha, kterou ani domácí nepoznají. Nová škodovka jezdí po neexistujících silnicích na nesmyslně retušovaných snímcích.

Škoda Citigo v Praze | foto: Škoda

Cizincům se budou líbit, domorodý Pražák je ale zmatený. Nový model malého auta od Škody se na zveřejněných snímcích prohání okolo Tančícího domu nebo nad Vltavou. Pozornější pozorovatel zbystří, když citigo frčí po Jiráskově náměstí a Jiráskově mostě v protisměru.

To se dá ještě odpustit. Mnohem překvapenější jsou znalci Prahy kompozicí, na které se nová škodovka prohání po neexistujících silnicích.

Fotogalerie

Nejvíce "photoshopovaný" snímek zachycuje nové citigo, jak uhání po silnici, která by měla vést z Letenských sadů směrem k Pařížské ulici. Pod retušovanou silnicí je patrná Strakova akademie, v pozadí se tyčí Petřín.

Tiskovému oddělení tuzemského výrobce automobilů se zdálo pozadí snímku natolik atraktivní, že do snímku zakomponovali smyšlenou silnici, která visí ve vzduchoprázdnu nad nábřežím Edvarda Beneše. V místech, kam autor cestu zasadil, totiž nic není.

Autorovi upraveného snímku nevadí ani značné převýšení, které by hypotetický most nad Vltavou překážející v cestě smyšlené silnici musel překonat z Letné na Staré Město. Původní snímek, který ve Škodě dodatečně upravili, byl pořízen z Letenských sadů. Přesné místo si můžete na Google Street View prohlédnout zde.

"Je to úplně běžné, jiné než retušované a jinak upravené fotky dnes už snad automobilky ani na veřejnost nepouštějí," říká Jiří Benák, fotoeditor iDNES.cz. "Například snímky jedoucích aut se fotí s autem, které stojí, efekt točících se kol se dodělává v počítači," popisuje. "Auta se fotí v ateliérech a třeba odrazy mraků v kapotě se dělají tak, že se nad auto napne obrovské promítací plátno a mraky s oblohou se na něj jednoduše promítnou."

"Občas to grafik s úpravami přežene, to pak třeba modelkám chybí pupíky nebo i nepasují ruce. Třeba aby nohy vypadaly hubenější a delší, natahují se v grafických programech jako třeba Photoshop až o 25 procent. Oblíbené je také počítačové hubnutí  nebo 'přifukování' prsou. Mnohdy se pak člověk na fotkách ani nepozná," doplňuje Jiří Benák.

Aston Martin DBS v Praze

Aston Martin DBS v Praze

Dokomponování do fantaskní podoby možná zaujme v cizině, doma a zejména na Pražáky ale prezentace nové škodovky působí téměř surrealistickým dojmem.

Malý dospělák

Jak jezdní nová škodovka, která sama zabrzdí, čtěte zde

Nutno podotknout, že podobné retuše se dopustil i britský výrobce luxusních sportovních vozů Aston Martin, který v Praze fotil před několika lety svůj model DBS. Grafik zvolil téměř totožnou lokaci s podobným výhledem, kam postavil vůz na neexistující vydlážděnou cestu s kamenným zábradlím.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Velké ambice, žádné zkušenosti. Nové automobilky chtějí porazit Teslu

Rimac Concept One

Jsou početné, ambiciózní, průbojné, štědře podporované a většinou čínské. Mluvíme o start-upových automobilkách...

Další z rubriky

Audi proti otázce „Už tam budem?“. Vyřeší ji virtuální realitou

Audi Holoride

Zná to snad každý řidič-rodič. A nejen ten. Otázka „Už tam budem?“ dovede pocuchat nervy nejedné osoby za volantem. U...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Najdete na iDNES.cz