Praga S5T jako originální dřevník

Praga S5T jako originální dřevník | foto: Tomáš Přibil - big-head.rajce.idnes.cz

Autofotka týdne: Legenda, která už nikdy nevyjede

  • 110
Netradiční dřevník nafotil uživatel foto serveru Rajče.net Tomáš Přibil. Bleděmodrá pragovka už asi nikdy nepojede, její sestry dodnes neúnavně slouží. A stále je v terénu máloco překoná.

Stařičký náklaďák ve speciální verzi "dřevník" je pravým jménem Praga S5T, což je silniční varianta jednoho z nejslavnějších českých aut, Pragy V3S. A právě "vejtřaska" v těchto dnech slaví 60 let od dokončení prvního prototypu. Verze Praga S5T (S – silniční, 5T – užitečná hmotnost 5 tun) vznikla o tři roky později.

Pragováčtí inženýři vyvinuli v přísném utajení vojenský náklaďák s obdivuhodnými terénními schopnostmi za pouhých pět měsíců.

Praga S5T jako originální dřevník

Pod kapotu (tedy přesněji pod kabinu) se dostal šestiválcový motor, který byl odvozen z pohonné jednotky těžkého nákladního vozu Tatra 111. Dá se říci, že nový motor vznikl prostým rozpůlením vidlicového dvanáctiválce ze "stojedenáctky".

O pohodlí nemůže být v kabině slavné pragovky řeč. V zimě netopí, v létě v ní je vedro. Převodovka nemá žádnou synchronizaci, hlavně zimní startování se dá přirovnat k šamanskému obřadu a řízení vyžaduje hodně síly, zkušeností a odvahy. Největším zádrhelem bývá ovládání vzduchových brzd.

Jejím terénním vlastnostem se ale vyrovná jen málokterý novější dopravní prostředek: V3S se může brodit skoro metrem vody, problémy jí nedělá ani kolmá překážka vysoká 40 centimetrů. V rukou odvážného a zkušeného řidiče projede snad úplně všechno.

Česká armáda proto "vejtřasky" používá dodnes, sloužily i na zahraničních misích. Ve flotile je mají opraváři pražského dopravního podniku, povětšinou v oranžovém lakování, šedé zase často vozí na zádech cisternu u fekálních vozů.

Nenáročný a houževnatý vůz našel své místo i v zemědělství nebo na stavbách. První "vejtřaska" vyjela na dvůr továrny před 60 lety, 18. února 1952. Silniční provedení S5T, které dalo vzniknout autofotce tohoto týdne se začalo vyrábět v roce 1956.

Většími modifikacemi prošla "vejtřaska" na počátku 80. let, když už se vyráběla v Bratislavských automobilových závodech. Poslední vozy vyjely z BAZ v roce 1990, i když výroba měla oficiálně skončit už o dva roky dříve.

Kariéra nezdolného vozu tím ale přesto nebyla ukončena. Ještě později se nové vozy vyráběly ve Vojenském opravárenském podniku v Přelouči, kde dostaly vodou chlazené motory Avia, jinde zase procházely automobily rozsáhlými modernizacemi.