Správné používání blinkrů je rutina, kterou skoro nikdo neumí

  • 580
Používáte blinkry? A používáte je správně? Zdánlivě jednoduchá funkce dělá řadě řidičů problémy. Poradíme vám, jak blikat bez chyb.

Předpisy týkající se směrových světel nejsou v každé situaci zcela jasné a srozumitelné. A to do té míry, že se objevují návrhy na jejich upřesnění. Ty se týkají například povinnosti zapnout blinkr na křižovatkách, kde hlavní komunikace nevede přímým směrem.

Při výuce a zkouškách v autoškole se žáci učí, že i řidič, který jede po hlavní silnici, má v takovém případě povinnost použít blinkr, protože mění směr jízdy. V některých případech však může blinkr v takové situaci zmást ostatní řidiče.

Na druhou stranu stále platí, že blinkr slouží k signalizaci změny směru jízdy nebo jízdního pruhu, takže řidič skutečně má na takových křižovatkách povinnost jej zapnout.

Kdy je povinné použít blinkr?

Zatáčení na hlavní silnici: Někteří řidiči se domnívají, že když jedou po hlavní silnici, na křižovatce odbočují, ale zároveň zůstávají na hlavní silnici, nemusejí tento manévr signalizovat. To je chyba. Záměr změnit směr jízdy nebo jízdní pruh je nutné signalizovat vždy a následně vypnout blinkr hned po dokončení manévru.

Správné používání blinkrů

Při změně jízdního pruhu: Při každé změně jízdního pruhu je třeba použít blinkr. Toto pravidlo je jednoduché a nemělo by způsobovat žádné problémy. Nicméně je nutné nezapomínat ihned po změně jízdního pruhu blinkr vypnout.

Správné používání blinkrů

V odbočovacím pruhu: Signalizace odbočení v pruhu, který slouží pouze k odbočování, se mnoha řidičům zdá zbytečná. Nicméně předpisy jsou v tomto ohledu jednoznačné – blinkr je i tak potřeba zapnout.

Správné používání blinkrů

Výjezd z kruhového objezdu: Tisíce řidičů každý den ignorují fakt, že je třeba použít pravý blinkr při výjezdu z kruhového objezdu (v okamžiku, kdy vjíždíme na sjezd). Nezapnutí blinkru při vyjíždění z kruhového objezdu vede k tomu, že řidiči, kteří na něj chtějí vjet, musejí zbytečně zpomalovat nebo dokonce zastavovat.

Správné používání blinkrů

V nevyznačeném pruhu: V tomto případě je jízdní pruh tak široký, že by v něm šlo bez problémů vyznačit dva pruhy. Řidič vozidla, který se chystá zařadit do levé části takového pruhu, musí zapnout levý blinkr, přestože značením není hranice mezi jízdními pruhy nijak vytyčena.

Správné používání blinkrů

Při výjezdu od krajnice nebo z chodníku: Pokud řidič plánuje vjet na silnici z krajnice nebo chodníku, musí použít blinkr, aby o svém záměru informoval ostatní řidiče. Ale pozor! Blinkr je třeba zapnout jen v situaci, kdy už se blíží reálná příležitost na zapojení se do jízdního pruhu. V opačném případě dochází ke zbytečnému znervózňování řidičů, kteří mají přednost v jízdě.

Správné používání blinkrů

Kdy je vhodné blinkr použít?

Při zastavování na kraji silnice: Předpisy kupodivu nevyžadují signalizaci při zastavení v jízdním pruhu. Při zastavení na kraji silnice je však lepší zapnout pravý blinkr. Pro auto jedoucí za vámi je to jednoznačný signál. Také před rozjezdem je vhodné dát signál levým blinkrem, abychom ostatní řidiče informovali o našem záměru.

Správné používání blinkrů

Při sjíždění z víceúrovňové křižovatky: V situaci zachycené na snímku řidiči používají pravý i levý blinkr. Nicméně pouze zapnutí levého blinkru má smysl, protože ho ostatní řidiči vidí.

Správné používání blinkrů

Při vyjíždění z parkovacího místa: Při vyjíždění doprava by měl logicky být zapnutý pravý blinkr. Nicméně řidiči přijíždějící z levé strany tento signál neuvidí. Proto je vhodné na začátku zapnout levý blinkr a po vyjetí z místa teprve zapnout pravý.

Správné používání blinkrů

Chyby při signalizaci

Příliš pozdní signalizace: Řidič, který zapne blinkr až krátce před odbočením, například když na semaforu naskočí zelená, se v podstatě nedopouští přestupku. Nicméně musí myslet na to, že zbytečně blokuje jiné řidiče, kteří jinak mohli zvážit přejetí do jiného pruhu.

Správné používání blinkrů

Příliš časná signalizace: Řidič, který projede několik křižovatek se zapnutým pravým blinkrem, než konečně odbočí, může způsobit nehodu. Řidič vyjíždějící z pravé strany totiž netuší, jaký je jeho skutečný záměr.

Předjíždění se zapnutým blinkrem: Při předjíždění je správné vypnout levý blinkr hned po zařazení do vedlejšího jízdního pruhu, ale mnoho lidí předjíždí se zapnutým blinkrem. To může být pro ostatní řidiče matoucí.

Správné používání blinkrů