V Británii vzrůstá agresivita za volantem, v Česku na to důkazy nejsou

aktualizováno 
Ve Velké Británii přibývá agresivních řidičů, skoro čtvrtina v průzkumu přiznala, že se za volantem s někým pohádala. V České republice by se dal předpokládat podobný trend. Srovnatelný průzkum ovšem chybí a statistiku nevede ani policie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Překvapivé výsledky přinesl průzkum britské společnosti HPI mezi více než tisícovkou řidičů ve věku od 18 do 65 let; 39 procent uvedlo, že když mají špatný den, jsou za volantem agresivní, tři procenta dokonce řekla, že jsou vždycky vzteklí. 

Zhruba 22 procent aspoň jednou vystoupilo z auta, aby si s jiným řidičem „popovídali“ o jejich jízdě. Mírně převažují muži (23 %), ale dělají to často i ženy (21 %). Varující také je, že 19 % zpovídaných se přiznalo, že pronásledovali jiné vozidlo, když je jízda jeho řidiče naštvala.

A jaké jsou nejčastější důvody k naštvání? Tak například 28 % respondentům vadí nebezpečné předjíždění od jiných řidičů, 31 % uvedlo jako důvod naštvání výmoly na silnici, 20 % dopravní zácpy, 16 % zdánlivě nikdy nekončící opravy na silnicích a 10 % problémy se zaparkováním. Když měli lidé naopak hodnotit, kdo se na silnicích chová nejčastěji agresivně, tak 23 % uvedlo řidiče dodávek, 19 % cyklisty a 11 % řidiče taxislužby Uber a podobných služeb.

Data v Česku chybí

V Česku podobný průzkum chybí, je ovšem pravděpodobné, že situace nebude příliš vzdálená Velké Británii. Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2017, který zkoumal rizikové faktory za volantem, uvedlo 64 % zpovídaných jako nejrizikovější právě agresivitu.

„Agresivita za volantem je jednoznačně rizikovým faktorem. Agresivní řidiči obvykle překračují dovolené rychlosti, nedodržují bezpečnou vzdálenost, nerespektují dopravní předpisy, kličkují, neumožňují ostatním řidičům zařadit se do jízdního pruhu a nevhodně používají dálková světla nebo zvuková znamení,“ konstatuje zpráva Centra dopravního výzkumu z roku 2008.

„Někdy dochází k verbálním či neverbálním útokům směrovaným k dalším účastníkům dopravy, nezdrženliví lidé neváhají použít i fyzické násilí. Agresivní řidiči bývají často nevhodně zaujati chováním dalších účastníků dopravy, respektive mají potřebu trestat tyto řidiče za chování, které se jim nelíbí. Pokud například takový řidič získá pocit, že auto za ním jede příliš blízko jeho auta, šlápne prudce na brzdu, aby totéž musel udělat i řidič za ním,“ uvádí studie.

Jestliže se mu zdá, že jej jiný řidič předjede příliš riskantním a nevhodným způsobem, udělá totéž jemu, popřípadě mu ještě posvítí do zrcátka. Když někdo jede na jeho vkus příliš pomalu, trochu jej „popožene“; například tím, že jede těsně za ním.

Oficiální čísla nemá ani Policie ČR. „Bohužel takovéto statistiky Policie ČR neeviduje,“ řekla Hana Rubášová z Policejního prezidia.

Autoři:

Nejčtenější

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Test litých kol na octavii: Některá se doslova rozpadla na kusy

Test litých kol pro Škodu Octavia

Kola dělají auto, říká se. Na designových osmnáctkách zkrátka vypadá o poznání lépe než na plechových zimních...

Uměle vyrobené ojetiny jsou šancí pro ty, kteří nechtějí čekat

Ilustrační snímek

Američané se nejdřív zbavují Mercedesu typu C, v Česku najdete jako nejmladší ojetiny v bazarech modely Škoda Karoq,...

Škoda startuje v Bratislavě éru s Citigem a Superbem do zásuvky

Hybridní Škoda Superb - domácí nabíječka

Škoda inovovala dva modely. Největší a nejmenší. Do obou pustila elektřinu. Pár hodin před hokejovým čtvrtfinále ČR –...

V závodech aut do zásuvky se osvědčil hybrid, elektroauta málem nedojela

Czech New Energies Rallye

Osmý ročník závodu Czech New Energies Rallye, kde nejde o rychlost, ale přesnost, přilákal desítky účastníků s...

Další z rubriky

Škoda startuje v Bratislavě éru s Citigem a Superbem do zásuvky

Hybridní Škoda Superb - domácí nabíječka

Škoda inovovala dva modely. Největší a nejmenší. Do obou pustila elektřinu. Pár hodin před hokejovým čtvrtfinále ČR –...

Protesty žlutých vest vrátí na francouzské okresky vyšší rychlost

Ilustrační snímek

Francouzské protestní hnutí žlutých vest, které ještě 1. května na demonstracích po celé zemi podpořilo přes 150 tisíc...

V Česku hledají náhradu za ropu. Testuje se palivo ze dřeva a slámy

Laboratoře Unipetrolu vyvinuly biopalivo z dřevní štěpky

Biopaliva z dřevní štěpky, ale také třeba z pilin, slámy nebo řas mohou být jako biosložka druhé generace v blízké...

Najdete na iDNES.cz