auto.iDNES.cz

Autofotka týdne: Staré motorky se mu začaly hromadit, tak otevřel muzeum

aktualizováno 
Desítky motocyklů, ale také historická jízdní kola, osobní automobil Wartburg, stará rádia, pletací stroj a další technické zajímavosti představuje Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy, které bylo v roce 2015 otevřeno v Kácově na Kutnohorsku.

Motocykl ČZ 150 C z roku 1951 na snímku pořízeném 22. ledna 2019 v Malém muzeu techniky Jawy od Sázavy v Kácově na Kutnohorsku. Muzeum vystavuje desítky motocyklů, ale také historická jízdní kola, osobní automobil Wartburg, stará rádia, pletací stroj a další technické zajímavosti. Expozice, jež vznikla v bývalém obchodě s textilem a koberci, by se měla časem rozšířit o další prostory. | foto: ČTK

„Expozice, jež vznikla v bývalém obchodě s textilem, oděvy a koberci, by se měla časem rozšířit o další prostory,“ řekl provozovatel muzea Vojtěch Pražák.

Návštěvníci si na 200 metrech výstavní plochy mohou prohlédnout staré fyzikální modely, modely technických principů, řezy motorů či různé měřicí přístroje. Hlavní část expozice však tvoří sedmdesát motocyklů české a slovenské výroby, které Pražák během svého života postupně shromáždil.

Provozovatel Malého muzea techniky Jawy od Sázavy Vojtěch Pražák na snímku...

Provozovatel Malého muzea techniky Jawy od Sázavy Vojtěch Pražák

Od strojů nízkých kubatur přecházel k silnějším, ale starých motorek se nezbavoval a hromadily se mu. Nakonec dospěl k rozhodnutí soustředit je na jednom místě a ukázat veřejnosti. „Když už na té motorce něco uděláte, tak se s ní tak lehko neloučíte. To je stejné, jako když vám slouží auto, tak ho taky nechcete prodat,“ podotkl Pražák.

Fotogalerie

Mezi jeho nejcennější motocykly patří Jawa 500 OHC z 50. let minulého století. „Je v původním stavu a ještě po úpravě od konstruktéra. Takže to je určitě perla a všechno ostatní je, dalo by se říct, dekorace,“ uvedl. Z ostatních vystavených věcí si nejvíce cení originálu čestného doktorátu Františka Janečka, který zakladatel Jawy dostal od Českého vysokého učení technického.

Výstavní sezona v kácovském muzeu začíná v květnu, objednané skupiny ovšem po domluvě mohou přijet kdykoliv v roce. S dosavadní návštěvností je Pražák spokojený. „Jde nám spíš o kvalitu než kvantitu. Jsem radši, když je lidí méně, můžeme se jim věnovat a mají z toho zážitek, než aby zaplatili vstupné a za patnáct minut byli pryč,“ dodal.

Autoři: ,
zpět na článek