Motorkáři vyrážejí na silnice. Buďte ostražití, nebezpečí číhá všude

aktualizováno 
Rychlý konec zimy a nástup teplého počasí zaplnil silnice jednostopými stroji, ať už jde o motorky, nebo o skútry. Za volantem proto musíme zbystřit, ale vše je pouze o předvídání a vzájemné toleranci. Motorkář vás totiž omezovat nechce, chce zkrátka jen jet.

I malý skútr má často větší zrychlení než auto. | foto: Matěj Oliva, skutrmania.czpro iDNES.cz

Motocykly většinou vzbuzují mezi řidiči automobilů silné emoce. Buď mají strach, že je řidič motocyklu nějakým způsobem ohrozí, nebo se nedokážou plně vyrovnat s větší mobilitou a zrychlením motocyklů. Důležitá je hlavně vzájemná tolerance, pak se bude oběma skupinám účastníků silničního provozu jezdit mnohem lépe.

Hlídejte zrcátka

Výhodou motorky je schopnost proplétat se městskými zácpami rychleji než auta, což nás za volantem může překvapit. Ač se někdy může zdát, že motorka zbytečně riskuje vaše zrcátka, většinou má jezdec ještě dost místa a ví, co dělá.

V kolonách bude skútrista vždy rychlejší, ale ve výsledku šetří čas i vám.

V kolonách bude skútrista vždy rychlejší, ale ve výsledku šetří čas i vám.

Přesto však obezřetně koukejte do zrcátek hlavně při změně směru, motorka už může být vedle vás a malér může být na světě. V předpisech je projíždění kolonou oficiálně zakázáno, ale jde o běžně tolerovaný manévr, který i vám paradoxně šetří čas, protože motorkář neprodlužuje frontu aut čekajících na zelenou, a provoz je tak plynulejší.

V některých evropských zemích už je dokonce projíždění kolony legalizováno a auta mají povinnost nechat mezi sebou motorkářům místo.

Pozor v zatáčkách

Častou chybou motorkářů je špatný průjezd levých zatáček, kdy motorka sice jede celá ve vyhrazeném jízdním pruhu, ale jezdec svým tělem už překračuje do protisměru. Pokud proti vám v zatáčce motorka vyjede, buďte na tuto možnost připraveni.

Větší zrychlení

Motorka má podstatně lepší poměr výkonu a hmotnosti, což platí i pro většinu skútrů. Má tak vyšší zrychlení než většina aut. S tím je třeba v provozu počítat a pokud si myslíte, že to před motorkou "ještě stihnete", může nastat pravý opak.

Fotogalerie

Vždy raději předvídejte variantu, kdy vám motorka stihne vjet do cesty. Podobné je to i na semaforech. Pokud si motorka najede až ke stop čáře křižovatky, zbytečně motorkáře nezdržujte, protože pravděpodobně bude daleko za křižovatkou dříve, než se stačíte pořádně rozjet.

Předjíždění skútru

Ve stoupání nebo na rychlých komunikacích malý skútr nedosahuje takové rychlosti jako osobní auta. Při předjíždění buďte k jezdci na skútru tolerantní a nepředjíždějte se zbytečně malým odstupem. Velkým zlozvykem řidičů je také předjíždění malého motocyklu, i když je jiné auto v protisměru. Jezdec na skútru má na jízdní pruh stejný nárok jako řidič auta.

Při předjíždění pomalého skútru buďte opatrní.

Při předjíždění pomalého skútru buďte opatrní.

Nezávoďte s motorkou

Motorkář je za běžných podmínek na silnici zpravidla rychlejší než osobní auto. Díky zrychlení stroje také dokáže předjet za podstatně kratší dobu než řidič automobilu. Předjetí, které vám z auta může připadat jako nebezpečné, může být pro motorku rutinním manévrem. Pokud vás motorka předjede, nebo se k tomu chystá, nemá smysl v tom motorkáři bránit, nebo ho jinak školit. Většinou ho uvidíte jen pár dalších sekund.

Pozor na nezkušené

S novelou zákona vyráží na silnice řada jezdců na skútrech, kteří nemají s řízením téměř žádné zkušenosti. Berte na ně ohled a zároveň buďte obezřetní, jezdec může kdykoliv ztratit rovnováhu, zamotat se, nebo dokonce spadnout třeba při ostrém brzdění.

Vzájemná tolerance je v provozu nezbytná.

Vzájemná tolerance je v provozu nezbytná.

Ostřikovače a cigarety

Do kategorie ohleduplnosti patří i naše poslední rada. Na motorce může způsobit hodně nebezpečnou situaci například saponát z ostřikovačů v očích, nebo oharek cigarety v obličeji, či na výstroji. Než vyhodíte cigaretu z okna, či si umyjete sklo, podívejte se do zrcátka.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Poklady z indiánské rezervace. V Brně vystavili utajené české skvosty

Motorky Indian na Brněnském okruhu

Osm motocyklů značky Indian, které se společně jen tak nesejdou, ukazovala výstava na víkendovém festivalu Brno Revival...

Holanďan sestrojil motorku ze dřeva. Jezdí na palivo z mořských řas

Dřevěná motorka: nápad šílených vynálezců, nebo cesta, jak změnit budoucnost...

Lidé zatím neví, jak bude za třicet let vypadat budoucnost dopravy. S jedním zajímavým vynálezem nedávno přišel...

Piaggio MP3 je tříkolový drak, kterého ovládne i nováček bez řidičáku

Piaggio MP3

Pokud vás auta omrzela, běžné skútry vám připadají slabé, ale řidičák na motorku neplánujete, je pro vás tato lehce...

Najdete na iDNES.cz