Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Přísnější předpisy a nové crashtesty přinesou v roce 2022 bezpečnější helmy

Předpisy jsou vždy o krok pozadu za reálným světem. Ať jsou sebepřísnější, výrobci se časem naučí vytvořit produkt co nejlevněji přesně tak, aby vyhověl předpisům, ale ani o kousek víc. Platilo to pro auta a jejich emise, v posledních letech to platí i pro motocyklové přilby.

Při testu Snell jsou nárazy úmyslně cílené na nejslabší části helmy. | foto: Jan Altner

Současná evropská norma ECE 22.05 už začíná být „děravá“, proto je na obzoru přísnější ECE 22.06. Evropský systém je na tom z hlediska bezpečnosti přileb poměrně dobře, všechny prodávané motocyklové přilby musí mít evropskou homologaci ECE 22.05. Ta je vyznačena znakem E a číslem na štítku na upínacím popruhu. Číslo označuje zemi, například E1 u přileb testovaných laboratoří v Německu, E2 ve Francii. 

Testované musí být všechny modely a velikosti přilby, výrobce musí před uvedením každého modelu na trh poslat 50 přileb různých velikostí do certifikované zkušebny, která jim dá pořádně zabrat včetně drsných crashtestů. Jenže tato testovací metodologie platí skoro dvacet let a naposledy byla upravena v roce 2013. Bohužel se poslední dobou i zde hovoří o různé kvalitě a o tom, že v některých zemích mohou testy projít i méně kvalitní přilby.

Při ECE testu se sleduje celá řada vlastností přilby, ale to hlavní je samozřejmě odolnost proti nárazu. Tu simuluje pád zatížené helmy na zaoblenou kovadlinu ve tvaru obrubníku z výšky 7,5 m, což odpovídá rychlosti nárazu 28 km/h. Bohužel je sledován pouze jeden jediný náraz, nikoli série či kombinované nárazy. 

Přilby přitom narážejí na více zaoblenou, a tedy méně nebezpečnou kovadlinu než u jiných testů. Zkoušejí se nárazy do pěti konkrétních bodů na přilbě. Výrobce, který chce hodně ušetřit, se při získání ECE certifikace může zaměřit jen na těchto pět bodů a třeba je lokálně posílit.

A to ještě v Evropě máme výhodu proti Americe a jejímu bezpečnostnímu standardu DOT, podle kterého si výrobci testují přilby sami. Americká vláda pak jen namátkové zadává nezávislým zkušebnám náhodné kontrolní testy a může výrobcům dát mastnou pokutu. Problém je, že evropské i americké testy mají rozdílné podmínky, jak silné nárazy musí přilba vydržet, pod jakým úhlem přitom mají působit síly, jak má vypadat testovací překážka pod.

Na trhu se pak objevují přilby, které splňují ECE 22.05, ale americkou homologací by neprošly, nebo naopak. Případně výrobce rovnou pošle na trh lehce dvě verze přilby, jednu zesílenou na místech testovaných v Americe, druhou vyztuženou v bodech sledovaných v Evropě. A to jsou ještě testovací předpisy poměrně benevolentní. V oblasti bezpečnosti působí i další organizace, které provádějí své vlastní testy, aby zvýšily bezpečnost nabízených přileb.

Asi nejznámější je soukromá metodologie organizace SNELL, kterou výrobci podstupují dobrovolně kvůli prestiži. V současnosti platí certifikace SNELL2015, která je považována za nejpřísnější způsob testování, bere totiž v úvahu i závodní prostředí a vysoké rychlosti.

Přilby jsou u většiny zmíněných testů nasazeny na testovací hlavu a několikrát volným pádem spouštěny na testovací kovadlinu, přitom se opakují nárazy do stejného místa. A právě u SNELL má kovadlina různé tvary a povoluje pouze maximální přenos energie 275 g. Při testu Snell jsou nárazy úmyslně cílené na nejslabší části a probíhá několik různých nárazů.

Technici se třeba mohou zaměřit na slabší místo s ukotvením přezky nebo na oblast zasouvání sluneční clony a té dát nejvíc „zabrat“, výrobci se také na tento test mohou jen těžko předem připravit. Snell certifikace vyžaduje, aby výrobce na schváleném modelu přilby již nedělal žádné konstrukční změny, povolené jsou pouze změny barev.

V reakci na kritiku začne od roku 2022 v Evropě platit nová verze metodologie ECE 22.06, která přinese podstatně přísnější kritéria při nárazových testech a měla by se stát nejpřísnější normou pro přilby určené do běžného silničního provozu. Zavádí trojnásobný počet testování, ve kterém se většina energií zvýší zhruba o 20 %.

V současné době platí certifikace SNELL2015, která je považována za...

Verze 22.06 také bude sledovat dalších 4-6 nárazových bodů, výška volného pádu se zvětší na maximálně 8,5 metru, ale bude sledován i náraz při malých rychlostech a opakované nárazy. Dalším testem bude rotační náraz, který odpovídá kutálení jezdce po silnici při pádu z motocyklu. 

To bude simulovat náraz na nakloněnou kovadlinu pod úhlem 45°. Současně se zpřísní také požadavky na otevřené a vyklápěcí přilby a jejich zamykací mechanizmus, který byl až dosud při testech úplně ignorován.

Certifikace ECE 22.06 zohlední stále větší rozšířenost interkomů a bude sledovat bezpečnost sluchátek a interkomů, které řada výrobců začíná nabízet rovnou jako součást motocyklové přilby. Právě interkomy a jejich sluchátka totiž znamenají oslabení výplně při montáži, někdy vyžadují i narušení skořepiny na vedení kabelů.

Stejně tak jsou v poslední době hodně populární přilby s výsuvnou sluneční clonou, která se schovává v oblasti čela. Jenže to opět znamená oslabení pěnové výstelky, proto třeba ty nejprestižnější japonské značky přileb výsuvné sluneční clony do svých modelů vůbec nezavedly.

Přísnější evropská norma ECE 22.06 je v dohledu

Nově budou od roku 2022 testovány i plexištíty, v budoucnosti už neprojde větší ztmavení než 35 % místo stávajícího 50 %. Nové homologace budou platit pro nové modely, výrobci budou mít dva roky na doprodej starých modelů. Od roku 2022 tak přijdou na evropské trhy ještě bezpečnější přilby, změna se však jistě projeví mírným navýšením cen.

Pokud tedy zvažujete koupi nové přilby, můžete se zajímat o modely s novou homologací, nebo naopak využít výprodeje starších modelů za lepší ceny. Každopádně nezapomeňte, že přilba musí hlavně perfektně sedět a skořepina i výstelka musí přesně odpovídat velikosti hlavy. Jinak vám při nehodě a nárazu nepomůžou ani ty nejpřísnější atesty.

Autor:
  • Nejčtenější

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...

Policie přebírá kodiaqy za čtvrt miliardy, Hamáček má elektrický enyaq

Skoro na den přesně před rokem prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček, že octavie začínají být policistům malé. Jeho...

Zkusili jsme nejlepší nabíječku v ČR: doplní 1200 km/h, energii bere z vody

Je na ní 12 ultrarychlých nabíjecích stojanů, elektřina pochází výhradně z vodní elektrárny a má nadstandardní zázemí...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový problém pro elektromobily: Čína kontroluje dodávky magnetů

Západní svět, zejména Evropská unie, se rozhodl v zájmu záchrany planety v blízké budoucnosti nahradit spalovací...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Sběratel motorek se chlubí v Praze svou kolekcí, jel jen na některých

Po dlouhém covidovém půstu mají motorističtí příznivci opět možnost vyrazit za veterány. Výstava probíhá nedaleko...

Prahou po dvou kolech. Skútršňůru letos upletlo 500 jezdců a zářivá Italka

Prahou v sobotu projeli skútraři z celého Česka. Do osmnáctého ročníku Skútršňůry se zapojilo na 500 lehkých...

OBRAZEM: Legendární půllitrové jawy proburácely Českým rájem

V Rovensku pod Troskami se konal v pořadí již třináctý ročník srazu motocyklů Jawa 500 OHC. Na letošní setkání dorazilo...

Revoluční harley jsme protáhli bahnem, má vychytávku pro malé jezdce

Řekneme-li harley, většina lidí si představí klasiku, možná cruiser, ale rozhodně ne motorku do terénu. Když v...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...