Jednostopý chameleon, který na silnici mění barvy podle světla

aktualizováno 
Možností k vizuálnímu tuningu nabízí motocykly výrazně méně než auta. Přirovnávat práci mnichovského studia impuls.xyz k prostému upgradování vnějšího vzhledu konkrétního stroje by nám však lehce neprošlo. Sami se považují spíše za umělce, kteří posouvají limity technických možností jednostopých vozidel.

Agresivní chameleon: nový barevný design motocyklů pracuje se světlem. | foto: Philipp Wulk

Jejich aktuální projekt fotocitlivé kamufláže prorůstá celou kapotáží.

Na počátku projektu, který si vysloužil název V/, stojí sympatické univerzální káčko, tedy motocykl BMW K100. Designér a umělec Florian Huth z něj ovšem mnoho původního neponechal. Vyjmul stávající motor, nahradil kola osmnáctipalcovými, zkrátil vidlice.

V ateliéru pak změnil světla, dodal matnou červenou alcantru, materiál z ultra-jemných bikomponentních vláken a červenou značkovou kůži na sedadlo. Výsledkem byl stroj, který fádní tovární předlohu moc nepřipomíná.

Hrátky za hranicí designu

Motorka vypadala díky zkrácenému profilu jako nazlobený buldok, což byl prý přesně ten agresivní profil, který autor úpravou zamýšlel. Navíc díky červeno-černé kombinaci barev máte skutečně pocit, že se koukáte na něco nebezpečného. Překvapivě, zrovna faktor bezpečnosti je tu na prvním místě a jde ruku v ruce s důmyslnou povrchovou úpravou.

Celý střední rám a nádrž modifikovaného káčka je pokryta kamufláží, vytvořenou z fotocitlivých plošek. A jejich „zneklidňující“ uspořádání mění svou barvu v závislosti na dopadajícím světle. Červená, bílá, černá, zlatá? Jakou barvu má vlastně ten stroj? Těžko říct.

Fotogalerie

Barevně se dokonale přetvařuje, morfuje, podle úhlu a intenzity světelného zdroje v okolí. Díky tomu, že násobí potenciál světla, stává se stroj velmi nápadným a nepřehlédnutelným, komfortně bezpečným. Současně však využívá škály barevných tónů, aby se maskoval a od svého okolí distancoval. A právě proto je naprosto unikátní.

Síla projektu V/ vynikne při pomalé jízdě po neony osvětleném bulváru, protože každou chvílí se stroj pod vámi barevně mění. Je to dokonalý chameleon, který je, byť to zní jako protimluv, zrovna tak nepřehlédnutelný jako neviditelný. Jen pozor, až budete tuhle u chodníku odstavenou motorku hledat. Může mít totiž jinou barvu, než když jste ji parkovali.

Originalita věčné změny

„Je to fúze mezi motorkou, uměním a pokročilou technologií,“ říká Huth, autor projektu. Polygonový kryt je totiž výsledkem počítačového modelu vytvořený 3D tiskárnou. Vsazení a překrytí ochrannou fólií je však zase práce rukou. Lidé ze studia impuls.xyz si prostě rádi hrají. Proměnlivý barevný kontrast pak vytváří ostrý skok mezi viditelnými a neviditelnými prvky designu.

„Pokoušíme se reinterpretovat známý objekt a posunout ho na jinou úroveň. Nechceme jen motorku silnější a výkonnější, nechceme jen hrátky s povrchovou úpravou. Naším cílem je stroj, který jde dopředu ve všech směrech a zachovává si autentičnost i originalitu provedení.“ Což agresivnímu chameleonovi V/ skutečně upřít nelze.

Agresivní chameleon: nový barevný design motocyklů pracuje se světlem.
Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Témata: motocykl, design, BMW

Nejčtenější

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

BMW našlo lék na design u génia ve výslužbě a jeho ztracené studie

BMW Garmisch

Vyznavači mnichovské produkce se dnes přou, jsou-li ledvinky na přídích nových BMW majestátní, nebo prostě jen obludně...

Jak nejrychleji vychladit auto: otevřít okna a pak klimatizaci naplno

Podívejte se, jak pracuje autobilová klimatizace

Jaro pracuje na plné obrátky, začíná období, kdy je jedním z nejdůležitějších prvků v autě pro mnohé klimatizace. Ta je...

Mumifikace unikátu. Vědkyně lepí odchlíplý lak zpátky po kouskách

Porsche 910/8 Bergspyder

Jezdit tímhle autem by byla škoda. Už dvaapadesát let neutáhli na tomto vzácném závoďáku ani šroubek. V muzeu Porsche...

Další z rubriky

Nákup ojeté motorky: nedejte na prodejce a vášně

Deset tipů, jak správně vybrat ojetou motorku

Podle statistik dává více než polovina zájemců o motocykl při koupi přednost staršímu stroji. Musí se smířit s...

Tuzemák, nebo kafíčko? V Praze je soutěž motocyklového umění

Bohemian Custom Bike 2019

Kde končí konstrukční dovednost a kde začíná umění? Co je dopravní prostředek, a kdy se jeho role mění na umělecký...

Jednostopý chameleon, který na silnici mění barvy podle světla

Agresivní chameleon: nový barevný design motocyklů pracuje se světlem.

Možností k vizuálnímu tuningu nabízí motocykly výrazně méně než auta. Přirovnávat práci mnichovského studia impuls.xyz...

Najdete na iDNES.cz