Motorky BMW slaví kmetský věk krásným retro konceptem

  7:45aktualizováno  7:45
Motocykly BMW slaví devadesát let. První vznikly už v roce 1923. Výrobce si pro oslavu nechal připravit koncept Ninety od amerického designéra Rolanda Sandse. Motorka připomíná legendární model R90S ze sedmdesátých let.

BMW Concept Ninety | foto: BMW

Dnes si pod mnichovskou značkou BMW většina představí luxusní a sportovní auta. Jenže v dávné historii BMW začalo před auty produkovat motocykly, které má ve výrobním programu dodnes. První motorky nabídlo BMW zákazníkům v roce 1923, letos tak slaví kulaté devadesátileté jubileum produkce jednostopých strojů. Abychom ovšem byli úplně přesní, tak musíme dodat, že BMW začínalo jako výrobce leteckých motorů, proto má také ve znaku stylizovanou vrtuli.

Fotogalerie

Ač v novodobé historii je BMW spjato převážně s automobily, kterých ročně vyprodukuje přes 1,5 milionu (údaj za rok 2012), divizi motocyklů se v poslední době také náramně daří. Proti automobilům jich sice ročně BMW vyrobí relativně málo, okolo 100 000 v posledních letech, ale aktuálně trhá divize motocyklů historické rekordy. Absolutní rekord padl letos v dubnu, kdy BMW prodalo za měsíc 14 587 motorek. Dodejme, že motorky BMW nevznikají v Bavorsku, ale v Berlíně.

Výročí značky BMW oslavilo na tradiční přehlídce motoristické elegance Concorso d'Eleganza di Villa d'Este. Tam se značka pochlubila nejenom krásným kupé Pininfarina Gran Lusso Coupé, ale také retro motorkou BMW Concept Ninety by Roland Sands. Ninety v názvu značí nejenom jubileum značky, ale také odkaz na legendární model R90S z první poloviny sedmdesátých let.

BMW Concept Ninety

Právě na tento sportovní motocykl nový koncept odkazuje. Bere si z něj lehkou stavbu motorek z té doby včetně zaobleného aerodynamického štítu. Koncept zachovává otevřenou konstrukci bez dnes obvyklých aerodynamických krytů a dává tak na odiv zástavbu dvouválcového boxeru, dalšího legendárního znaku značky.

Americký designér Roland Sands, který je pod konceptem podepsaný, opticky konstrukci odlehčil až na dřeň. Funkci zadního blatníku nahrazuje extrémně zkrácený rám. Delší není potřeba, motorka je striktně jednomístná.

BMW Concept Ninety

Přes retro vzhled s jasně oddělenou horní částí kapotáže a spodní částí šasi je konstrukce motorky veskrze moderní. Rám je vyrobený z hliníku a tradičně tvarované přední světlo používá moderní diody, o dalších detailech se ovšem výrobce podrobně nezmiňuje. Neuvádí ani výkon motoru ani jízdní parametry. Koncept Ninety je prostě hold historii značky a vzpomínka na legendární R90S ze sedmdesátých let.

Tento sportovní motocykl patřil ve své době mezi nejrychlejší sériové stroje a byl to úplně první superbike značky a také první model s přední kapotáží. Se vzduchem chlazeným dvouválcem o objemu 0,9 litru a výkonu 50 kW dokázal jet až dvousetkilometrovou rychlostí. Zrychlení z nuly na stokilometrovou rychlost zvládla motorka za 4,8 sekundy. Celkem vzniklo 17 500 strojů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

BMW našlo lék na design u génia ve výslužbě a jeho ztracené studie

BMW Garmisch

Vyznavači mnichovské produkce se dnes přou, jsou-li ledvinky na přídích nových BMW majestátní, nebo prostě jen obludně...

Jak nejrychleji vychladit auto: otevřít okna a pak klimatizaci naplno

Podívejte se, jak pracuje autobilová klimatizace

Jaro pracuje na plné obrátky, začíná období, kdy je jedním z nejdůležitějších prvků v autě pro mnohé klimatizace. Ta je...

Mumifikace unikátu. Vědkyně lepí odchlíplý lak zpátky po kouskách

Porsche 910/8 Bergspyder

Jezdit tímhle autem by byla škoda. Už dvaapadesát let neutáhli na tomto vzácném závoďáku ani šroubek. V muzeu Porsche...

Další z rubriky

Ducati Diavel je nedostižný univerzál. Ukrývá tři motorky v jedné

Letmo uložené zadní kolo s minimalistickým blatníkem a designově zajímavým...

Pokud nemůžete mít v garáži různé druhy motorek, je Ducati Diavel 1260S dobrý kompromis. Ráno sednete na motorku, která...

Tuzemák, nebo kafíčko? V Praze je soutěž motocyklového umění

Bohemian Custom Bike 2019

Kde končí konstrukční dovednost a kde začíná umění? Co je dopravní prostředek, a kdy se jeho role mění na umělecký...

Holanďan sestrojil motorku ze dřeva. Jezdí na palivo z mořských řas

Dřevěná motorka: nápad šílených vynálezců, nebo cesta, jak změnit budoucnost...

Lidé zatím neví, jak bude za třicet let vypadat budoucnost dopravy. S jedním zajímavým vynálezem nedávno přišel...

Najdete na iDNES.cz