Všechny M3 pohromadě: kultovní BMW slaví čtvrtstoletí

aktualizováno 
A teď si vyberte. Je nejlepší ta úplně první, živočišná M, na kterou pravověrní "bavorákáři" přísahají. Ta předposlední, považovaná za jeden z nejvyváženějších sporťáků všech dob. Anebo ta úplně poslední, osmiválcová, která jezdí přes tři sta? Všechny jsou úžasné a každá jiná. Legendární BMW M3 slaví 25 let.

BMW na okouzlujícím španělském okruhu Ascari uspořádalo oslavu 25 let svého ikonického modelu M3. Vrcholem celé akce bylo svezení v nejostřejším modelu BMW M3 GTS.

BMW M3 slaví 25 let

Představily se zde všechny čtyři generace BMW M3 v uzavřeném i otevřeném provedení. Všechny přitom bylo možné vyzkoušet.
Je to fascinující cesta časem od nejstaršího modelu k nejnovějšímu, na které můžete sledovat, jakým směrem se ubírá vývoj sportovních vozů velikosti střední třídy. Právě BMW M3 lze totiž považovat za automobil, který této kategorii udává už čtvrt století směr. A právě k němu se vždy upírají srovnávací tabulky konkurence. BMW M3 však není ani o srovnávání absolutních čísel, ačkoliv i těmi se může chlubit. Je to hlavně festival skvělých pocitů z řízení. Postupné střídání jednotlivých generací je neopakovatelným zážitkem.

BMW M3 E30 – ryzí zážitek

Pro začátek "mise" je k dispozici první generace s kódovým označením E30. Pod kapotou má "jen" čtyřválec s výkonem 200 koní, ale na druhou stranu váží pouze 1200 kg, což je o přibližně čtvrt tuny méně, než hmotnost následující generace a současně o více než 300 kilogramů méně, než karbonem odlehčený nejnovější model M3 GTS.

BMW M3 E30

Umístění jedničky k sobě a dozadu je nezvyklé, ale zatáčkovitá silnice ukazuje, že se jedná o skvělé řešení, protože se v těchto podmínkách nejčastěji řadí mezi dvojkou a trojkou – tedy pouze pohybem řadící páky dopředu nebo dozadu (takže vlastně jako u sekvenční převodovky).

První, hranatá a lehká M3 je na řízení úplně jiná, než novější generace. Nejde ani o to, že byla navržena coby homologační vůz pro závody, a má tedy skutečné geny motorsportu, ale spíše o způsob, jakým na řidiče působí. Obratnost, čitelnost a doslova senzační zpětná vazba řidiče polapí a nepustí. Vše se v tomto autě bez protiprokluzového systému děje předvídatelně a navíc ve srovnání s novějšími modely v o něco nižších rychlostech. Auto působí nesmírně "mechanicky", což je další vlastnost, která vás k jeho projevu pustí blíž.

Jako další je připravena specialita v podobně modelu M3 E30 Sport Evolution, kterých se vyrobilo jen 600 kusů a dodnes patří k nejceněnějším verzím. Motor zvětšený na 2,5 litru, výkon 238 koní, upravená aerodynamika a podvozek – to všechno jsou vlastnosti, které se na okruhu jeví v tom nejlepším světle. Automobil působí tužším dojmem a současně dává pocit ještě větší jistoty a suverenity. Svůj podíl samozřejmě na tom má i silnější motor, avšak podvozek spolu se skořepinovými sedadly je tím, co vás v tomto voze osloví. Pověsti nelhaly – právě Sport Evolution je možná vůbec nelepší verzí M3.

BMW M3 E36 – univerzální dravec

Přesednutí do třílitrového šestiválce generace E36 je vstupem do jiného světa. Auto je těžkopádnější, v přímém směru rychlejší a celkově méně sdílné. Změna je to opravdu propastná. Ostatně i BMW v tomto směru jasně říká, že poněkud změnilo filozofii a namísto homologačního speciálu postavilo rychlé, sportovní auto, které je ale schopné vozit svého majitele každý den do práce.

BMW M3 E36

Možná i proto kromě otevřené verze, která existovala i v předchozí generaci, postavili M3 E36 také jako sedan. Opravdovou změnou k lepšímu je až modernizovaná verze M3 E36 s motorem zvětšeným na 3,2 litru, výkonem 321 koní, šestistupňovou převodovkou a výkonnější brzdovou soustavou. Navrátilo se trochu předchozí brysknosti a značně se zlepšila dynamika. Auto je celkově ostřejší a působí dojmem, že se svým projevem více odlišuje od ostatních tehdejších modelů řady 3.

BMW M3 E46 – sladěný celek

Další M3 ze série E46 působí jako další facelift, který šestiválcovou M3 přivádí k dokonalosti. Famózní motor je točivý, ale i silný ve středním spektru. Hmotnostně auto narostlo o 55 kg, výkonově o 32 koní. Má 353 koní, elektronicky řízený diferenciál se svorností až 100 procent a také magické tlačítko Sport. To slouží k aktivaci opravdu ostrého programu, který je pro jízdu ve městě až nepříjemný. Doslova bleskové reakce motoru po jeho stisku a jeho určitá neomalenost, která neodpouští ani milimetr chybně provedeného pohybu s pravým pedálem, jsou návratem k první generaci. V tomto případě je ale vše mnohem rychlejší a s vypnutým stabilizačním systémem náročnější.

BMW M3 E46

V dnešní nabídce, kterou BMW připravilo, jsou modely s manuální i sekvenční převodovkou SMG. Právě na sekvenčním řazení je možná nejvíce poznat skutečný věk tohoto vozu, což vynikne zejména při přesednutí do nejnovější generace s dvouspojkovou skříní. S převodovkou SMG je potřeba se sžít a pracovat s ní. Teprve potom si můžete užít jízdu ve stylu počítačové hry bez nutnosti sundavat ruce z volantu naplno. Sice se jedná o velmi subjektivní rozhodování, avšak zdá se, ža do této generace M3 patří ještě starý dobrý a přesný manuál.

BMW M3 E92 – masivních 420 k

Přechod na osm válců s výkonem 420 koní byl velmi diskutován. Přímé srovnání však ukazuje, že byl jednoznačně dobrou volbou, protože poskok ve výkonnosti je velmi dramatický. Možná až natolik, že právě síla motoru ve středních otáčkách i jeho urgence na kolem osmi tisíc otáček poněkud zastírají kvality podvozku. Avšak ne ve smyslu, že by si nedokázal s dodávkou výkonu poradit, ale spíše v tom, že zaměstná smysly řidiče.

BMW M3 E92

Ve srovnání s běžnými modely řady 3 zcela přepracovaný podvozek (přebírá se pouze jedno jediné zadní rameno, jinak je vše specifické), působí mimořádně lehce a přirozeně. Aktivní diferenciál je rychlejší, než v předchozí generaci a také celkové sladění jednotlivých systémů vozu je účinnější. Elektronické tlumiče, motor, převodovka i řízení jsou ve výjimečné rovnováze. Jízdní styl na běžných silnicích se ale opět poněkud díky enormnímu výkonu motoru a mimořádné trakce i opět poněkud vzdaluje krystalickému pojetí jízdy s první generací.

K dispozici máme provedení vybavená paketem Competition, který se dostal do prodeje teprve nedávno. Má přenastavený nejsportovnější režim tlumičů a také upravenou činnost stabilizačního systému. Vše se nejlépe projevuje až na okruhu, kde M3 Competition působí jistějším dojmem. Podvozek nedovolí karoserii nepatřičné pohyby, které by ubíraly na dynamice, což dodává pocit ještě větší suverenity, než u standardního provedení.

BMW M3 GTS – exkluzivita v počtu 150 kusů

Recept je jednoduchý. Zvětšete zdvih, a tím i objem na 4,4 litru, tím dostanete výkon 450 koní. Pomocí karbonových plátů odlehčete interiér, dejte do něj ochranný rám, podvozek snižte a umožněte jej všemi možnými způsoby nastavovat, pohrajte si s aerodynamikou a brzdami. To vše dohromady a samozřejmě ještě více připraví automobil, který u BMW označují jako "ryzí" M3. Za volantem se ukazuje, jak je všechno relativní.

BMW M3 GTSBMW M3 GTS

Před chvíli bezchybná M3 Competition se najednou zdá jako poněkud zastřená a mírně těžkopádná. GTS je jako břitva. Zatáčky vykružuje s naprostou přesností a lehkostí. Extrémní tuhost karoserie dále posílená integrovaným rámem je dokonalým základem pro celý vůz. Podvozek i aerodynamika jsou nastavené na okruhové použití, takže se na trati Ascari cítí jako doma. Přestože v ostrých zatáčkách je jasně patrný větší přilnavost a když chcete i podmanivá ochota k jízdě rozevlátějším stylem, nejvíce GTS zaujme v rychlých zatáčkách, kde je rozdíl oproti standardní M3 největší. Současně se ukazuje, že pocity z jízdy s tímto vozem se značně blíží závodním speciálům. A to nejen rychlostí, s níž provádí všechny pokyny, ale také zajímavou mechaničností a svojí přímostí.

Jízdní zážitek svojí rychlostí, přetíženími, brzdnými schopnostmi i celkovou dravostí překonává i v úvodu zmiňované Sport Evolution. I když je zřejmé, že přímé srovnání je v tomto směru velmi ošemetné...

Srovnání 4 generací BMW M3
M3 E30 M3 E36 M3 E46 M3 E92 M3 GTS
výroba 1986-1991 1992-1999 2000-2006 od 2007 2010
motor čtyřválec 2,3 l řadový šestiválec, 3,0 (3,2)* l řadový šestiválec, 3,2 l V8, 4,0 l V8, 4,4 l
výkon (kW/k) 147/200 210/286 (236/321) 252/353 309/420 331/450
točivý moment (Nm) 240 320 (350) 365 400 440
nejvyšší rychlost (km/h) 235 250 250 250 305
zrychlení 0-100 km/h (s) 6,7 6,0 (5,5) 5,2 4,8 4,6
kombinovaná spotřeba (l/100 km) 8,3 9,1 (8,7) 11,9 12,4 12,7
délka x šířka x výška x rozvor (mm) 4345 x 1680 x 1370 x 2562 4433 x 1710 x 1335 x 2700 4492 x 1780 x 1372 x 2731 4615 x 1804 x 1424 x 2760 4645 x 1804 x 1387 x
2760
výkonová hmotnost (kg/kW) 8,16 6,95 (6,1) 5,93 5,11 4,62
objem kufru (l) 420 405 410 430 430
* Údaje v závorkách platí pro modernizované provedení od roku 1995
Všechny hodnoty platí pro karosářské verze kupé s manuální převodovkou (jen M3 GTS 7stupňová 2spojková převodovka)

Autoři:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

První jízda novou elektrokiou: nelže o dojezdu a je příjemně normální

Kia e-Niro

Dojezd je asi jednou z nejvíce diskutovaných nevýhod elektromobilů. Situace se ale lepší a důkazem toho je i nová Kia...

Další z rubriky

VIDEOTEST: Nouzové sněžné pásy se neosvědčily, zimou zkřehly

Test jednorázových vyprošťovacích pásů

Sněhová nadílka prověřila řidičské umění a připravenost vozu. Občas někdo skončil pod kluzkým kopcem. Do hor je proto...

Elektrický Jaguar nabízí famózní svezení, slabinou je domácí nabíjení

Vzduchový podvozek Jaguaru i-Pace skvěle vyžehlí i hodně hrbolatou cestu.

První elektrický jaguar překvapivě není sportovní sedan, ale luxusní SUV. Výrobce se tak pustil do vod, kde zatím zcela...

Při balení na lyže dbejte na bezpečnost. Ideální je kombík s okýnkem

Zkoušeli jsme, do kterého auta nejlépe naložíme bagáž na lyžovačku.

Čtvery lyže, k nim přezkáče, helmy, výbava a další lyžařské propriety. Trocha proviantu a oblečení na prodloužený...

Najdete na iDNES.cz