Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Krocení neurvalého býka: jízda s Lamborghini Aventador

Exkluzivně aktualizováno 
Už na pohled poznáte, že je to jedno z nejsilnějších aut, které dnes koupíte. Sedm set koní, to už vyžaduje hodně odhodlaného, odvážného a zkušeného toreadora. Značka s býkem ve znaku vypustila tuhle bestii do provozu loni. Stíhačku bez křídel za sedm a půl milionu jsme prohnali italskými zatáčkami. Jako jedni z vůbec prvních z Česka.

V Česku se dosud oficiálně prodaly dva aventadory, na našem území ale zůstal jen jeden, druhý jeho majitel odvezl do ciziny. Redakce iDNES.cz vyrazila do chovné stanice v Sant'Agatě Bolognese tento supersport s býčí silou vyzkoušet. Samozřejmě, že měl pomerančové lakování, to mu sluší nejvíc a hodí se k jeho charakteru. Žádné jiné auto dneška nedokáže tak silně vyjádřit sílu a zhmotnit představu o opravdovém autě snů. Při řízení cítíte, jak je velký a mohutný. Žádná lehkonohost mustanga od Ferrari, ale mohutná síla udělaného býka. K tomu ještě velmi dramatický design...

Lamborghini Aventador

Italský dragster

Vytočíte jedničku nad sedm tisíc otáček, noha na plynu, okolí začíná být rozmazané. Zatáhnete velkým pravým pádlem pod volantem, ozve se neskutečná rána a kopanec do zad – dvojka. Zase na plyn – prásk, kopanec, trojka. Když máte hlavu opřenou o opěrku, riskujete snad otřes mozku. Pumelice, které celým autem otřásají, jsou nepopsatelné, ani závodní speciály vám nic takového neuštědří. Zato to přeřazení v nejrychlejším módu převodovky trvá padesát milisekund. A takhle je to s aventadorem pořád. Je to neurvalec. Ale je pekelně rychlý.

Lamborghini Aventador

Lezione lamborghinovštiny

Aventador LP700-4

Ten kód v označení, který má nejnovější supersport Lamborghini na cedulce dole před zadním kolem, není jen směsicí písmen a čísel. LP je zkratkou pro italský výraz "longitudinale posteriore", takové je uložení motoru – podélně vzadu. Sedm set je koní pod kapotou a čtyři jsou poháněná kola.

Ferruccio Lamborghini se kdysi po hádce s veleslavným Enzem Ferrarim rozhodl, že bude stavět drahé sporťáky podle svého. Přetáhl od Ferrari šikovné konstruktéry a kromě traktorů začal stavět luxusní sporťáky. Chtěl silné, rychlé, pohodlné, luxusní kupé. To už je skoro padesát let. Za ty roky se ale charakter lamborghini změnil. Dnes jsou to trochu obhroublé a neskutečně silné supersporty, které poznáte na první pohled. Aventadoru už se taky říká spíš "hypersport".

Ferrari a Lamborghini to mají k sobě na placaté Pádské nížině na severu Itálie kousek. Těch 30 kilometrů ze Sant'Agaty Bolognese do Maranella je ale v projevu jejich aut rozdíl galaxií, protikladných filozofií... Ferrari jsou sofistikovaná, dokonale vyšlechtěná, umí být jemná. Aventador je úplný opak. Sílu dramaticky danou na odiv uplatňuje s brutalitou, neomaleností. Ferrari je obratné a lehkonohé, lambo má lehkost mašiny táhnoucí vlak s uhlím. Pomalá jízda je utrpením pro člověka i stroj, ta pumpa na adrenalin potřebuje rychlost.

Lamborghini Aventador

Motor v hlavní roli

To nejúžasnější na celém aventadoru je "reaktor" uložený podélně za zády posádky. Nový, pro aventador speciálně vyvinutý šestiapůllitrový vidlicový dvanáctiválec, je neskutečně silný. Už jen proto, že na stovku se tenhle hypersport rozjede za necelé tři sekundy. Přeloženo do pocitů: už to hraničí s tím, co dokážou lidské smysly vnímat. Jen pro ilustraci: Lamborghini si pro motor a převodovku vyvinulo vlastní řídicí jednotku, která umí provést až půl miliardy výpočtů za sekundu.

Srdce býka

Hliníkový atmosférický motor s kódovým označením L539 má 700 koní, kterých dosahuje při 8 250 otáčkách (písty při nich běhají rychlostí 21 m/s). Vidlicový dvanáctiválec (60stupňové rozevření, vrtání × zdvih: 95 × 76,4 mm), který nemá nic společného s tím z předchůdce aventadoru murciélaga, se pyšní kroutícím momentem 690 newtonmetrů při 5 500 otáčkách. Motor s rozměry 848 × 784 x 656 mm váží 235 kilo.

Lamborghini Aventador

Na dvoustovce je z nuly za 8,9 s a maximálka je omezená na 350 kilometrů v hodině. Tabulková hodnota spotřeby je podle měření podle norem 17,2 litrů na sto kilometrů. Nám po dni s aventadorem vyšla spotřeba kolem pětatřiceti na sto. A to jsme se tak třetinu času plahočili přes města a vesnice.

Maximum výkonu dává motor za hranicí osmi tisíc otáček. To neskutečně ječí a řidič v euforii řve s ním. Atmosférický motor uložený uprostřed auta má ohromující zátah, cítíte jej při každém sešlápnutí plynu. Má ale jednu potíž, na italské auto ale dost podstatnou: nemá nijak okouzlující zvuk. Než pravidelný hřmot to připomíná směs ruchů, které chvílemi zní v kabině trochu nepravidelně. Navenek to ale vyspravuje burácivý výfuk, který zní opravdu grandiózně. Pro diváky je tedy všechno v pořádku. Pro zajímavost: olejová náplň je třináctilitrová a chladicí kapaliny je pětadvacet litrů.

Nejrozporuplnější pocity má krotitel aventradoru z převodovky. Je to zcela nová skříň, ale úplně přesvědčivá není. Dnešku vládnou dvouspojkové převodovky, u Lamborghini zůstali u jedné spojky. Ovšem použili originální řešení, kde řazení obstarávají nezávislá táhla, která dokáží jeden převodový stupeň odpojovat a druhý zároveň připojit. Hlavní výhodou oproti "dvouspojkám" je nízká hmotnost (váží 79 kilo). Robotizovaná sedmistupňová sekvenční skříň je ve sportovním režimu opravdu rychlá, v těch ostatních ale funguje hůř. Změny stupňů nejsou plynulé, konkurence je prostě dál. Přeřazení vám auto hlásí dopředu, cítíte to: celé auto jako by se napjalo, a pak s bouchnutím přeřadí.

Řidič může vybírat ze tří módů: silničního (strada), sportovního a závodního (corsa). V tom posledním musíte řadit výhradně ručně pádly pod volantem (pravým řadíte nahoru, levým dolů), u ostatních můžete řazení nechat na elektronice. Kromě toho se s nastavením převodovky mění také odezva řízení a motoru, tolerance stabilizačního systému a rozdělení síly mezi nápravy. Rozdíly v nastavení opravdu poznáte, na okresky se nejvíc osvědčilo nastavení "sport".

Lamborghini Aventador

Obří karbokeramické kotouče ukryté v ohromných devatenácti a dvacetipalcových ráfcích (vpředu a vzadu) potřebují trochu zahřát, aby pořádně pracovaly. Jsou ale neunavitelné a zastaví "na fleku".

Drsná síla

Sedm set koní a 690 newtonmetrů se dělí mezi kola obou náprav. Dokud jedete po zakroucené okresce a táhlými oblouky, jede jak po kolejích. Kola mají neskutečnou trakci, taky to jsou pořádné válce – zadní pneumatiky jsou široké 33,5 centimetru.

Lamborghini Aventador v číslech

 • motor: atmosférický dvanáctiválec 6,5 litru
 • max. výkon: 515 kW (700 k)
 • max. točivý moment: 690 Nm
 • převodovka: sedmistupňová automatizovaná, trvalý pohon všech kol se spojkou Haldex IV
 • pneumatiky vpředu: 255/35 ZR 19, vzadu 335/30 ZR 20
 • délka × šířka × výška × rozvor: 4 780 × 2 030 × 1 136 × 2 700 mm
 • suchá hmotnost: 1 575 kg (rozložení hmotnosti 43/57 %)
 • max rychlost: 350 km/h
 • zrychlení 0–100 km/h: 2,9 s
 • kombinovaná spotřeba: 17,2 l/100 km
 • základní cena bez DPH: 250 tisíc eur (s daní asi 7,5 milionu korun)

Pohon všech kol obsluhuje mezinápravová spojka (systém Haldex), základní poměr za sucha vpředu/vzadu 30 : 70 % se v extrémním případě samočinně mění až na 60 : 40 %. Díky tomu umí být aventador pekelně rychlý a jistý. Ale na limitu je trochu nepředvídatelný. Když nasadíte do ostré zatáčky, nejdřív cítíte nedotáčivost, čumák nechce zatočit za přední nápravou. Pak zaberou zadní běhy, příď se stočí ke středu oblouku a chce vás předběhnout zadek. Aventador si prostě musíte ochočit a dlouho se učit jeho charakteru. Není to příjemný komunikativní stroj, je to hrubián.

Potíž ale nastane ve vracečkách a v ostřejších zatáčkách. Haldex se s přívalem výkonu občas trochu pere a mechanika se vzpouzí. Když jsme vytáhli aventador do úzkých zatáček, auto v ostrých vracečkách jakoby zakopávalo, jak se elektronika snažila přerozdělovat sílu téměř sedmi set newtonmetrů. Že se mu ve vlásenkách moc nelíbí, naznačuje aventador i řízením, které má nečekaně dlouhý převod. Když chcete projet ostrou zákrutu, nečekáte, že budete muset přehmatávat na tlustém věnci. Aventador je prostě hlavně okruhové nářadí, i když Ferruccio Lamborgini původně se svými auty závodit nezamýšlel.

Lamborghini Aventador

 
Když to pálíte po rozbitější okresce, je uvnitř lomoz a bouchání, horizontálně uložené tlumiče jsou přece jen zvyklé na hladký okruh. K opravdovému sportovnímu autu to ale patří. Městská jízda je utrpení, lambo jako by se vzpouzelo, tvrdý podvozek s formulovým zavěšením push-rod není stavěný na přeskakování retardéru a vymetání děr od kanálů. I s tím si ale aventador musí poradit, a tak umí zvedat svůj nos. Předek je totiž tak nízký, že už trochu ostřejší zlom do kopce hrozí poškozením předního nárazníku. Pro ty případy je tu tlačítko, s pomocí kterého se hydraulicky zvedá čumák.

Díky použití uhlíku na stavbu kokpitu a speciální technologii jeho zpracování, kterou si Lamborghini ve spolupráci s univerzitou v Seattlu a Boeingem vyvinulo, je aventador neskutečně tuhý. Jak se vyrábí superlambo z hadrů z karbonu čtěte ZDE

Pocitově možná působí nelehce, ale lehký je. Právě kvůli rozsáhlému použití karbonu na šasi a dalším dietním opatřením se dostalo na necelých 1 600 kilo, tolik váží superb.

Mobil se nevejde jinam než do kapsy

Italové jsou mistři v umění dělat kolem čehokoliv velký humbuk; a heslo vše pro maximální efekt u Lamborghini platí stoprocentně. I když italská značka už léta patří vedle Škodovky - rozuměj do koncernu VW. Kromě neopakovatelného vzhledu třeba tím, jak se aventador startuje. Na středovém panelu musíte otevřít červené víčko a pod ním je tlačítko – jako ve stíhačce.

Lamborghini Aventador

Lamborghini v něm pozná každý. Výrazný klínovitý tvar s hodně skloněným čelním oknem navazujícím na krátkou kapotu – to je dnes už klasický tvar supersportů a těch ze Sant'Agaty zvlášť. Navrhl ho před čtyřiceti lety geniální designér Marcello Gandini pro legendární model Countach a i sami autodesignéři uznávají, že dodnes nikdo nic lepšího nevymyslel. Rozhovor s Marcellem Gandinim ČTĚTE ZDE

Gandini vymyslel pro lamborghini taky nahoru nůžkově otvírané dveře, další specialitu lamborghini. Jestli to nějak usnadňuje nastupování? Spíš ne, je to hlavně hezká frajeřinka. Rozhodně by ale madla dveří u sedmimilionového auta mohla vypadat méně plastově. Uvnitř není skoro jediný odkládací prostor, těžko ho budete hledat aspoň na startovací krabičku nahrazující klasický klíček, ještě že ji můžete nechat v kapse. A nechte v ní i mobil.

Kabina je nečekaně velká a je stejně ohromující jako exteriér. Je hodně posunutá dopředu a pilot má při řízení pocit, jako by se auto směrem vzad ještě rozšiřovalo. Zvenčí i zpoza volantu máte dojem, že musí mít víc než 4,78 metru na délku. Protože je aventador nízký jen 114 centimetrů, ještě to umocňuje jeho velkou šířku: 202 centimetrů. Ven není vidět pořádně jinam než dopředu. Na couvání je tu kamera. Hodně skloněné čelní okno a na něj navazující střecha přidávají kokpitu na dramatičnosti. Už i výhled na semafor je ale komplikovanější. Pro šťouraly: podle semaforu se startuje i na závodním okruhu.

Lamborghini Aventador

Kapličku přístrojovky vyplňují displeje. Jsou skvěle čitelné a přehledné. Líbí se hlavně možnost přepínat na velkém prostředním "budíku" mezi rychloměrem a otáčkoměrem. Zmáčkněte knoflík a stupnice se změní. Rychlost (nebo otáčky) se pak zobrazují číselně v políčku.

 • Nejčtenější

Mýdlová opera německých koncernů. Posel elektromobility táhne VW k debaklu

Ještě nedávno rozhodovaly o převaze ve světě aut hlavně tradiční disciplíny; třeba rychlost, výkon, možná rozměry....

V německém autoprůmyslu hrozí rozsáhlé propouštění, Česko to pocítí také

V německém automobilovém průmyslu hrozí kvůli koronavirové krizi zánik více než 100 000 pracovních míst. Uvedl to podle...

Letních gum může být nedostatek. Obutí podražilo, motoristé začínají šetřit

Přezouvání na letní pneumatiky se kvůli epidemii koronaviru zpozdilo. I když povinnost mít zimní obutí v úterý...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodej ojetin měl být na vrcholu, koronavirus vše změnil. Bazary krachují

Nabídka ojetých aut na českém trhu v březnu klesla oproti předchozímu měsíci o 12 procent na 99 241 vozů. Proti lednu...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

 • Další z rubriky
Premium

Test levných stěračů do aut: experimentovat nemá smysl

Většina řidičů mění stěrače ve chvíli, kdy ty staré doslouží. Když už šmouhy omezují výhled, majitel auta často...

Premium

Test nového Porsche Macan GTS: Model překonal svého předchůdce Turbo

Loni faceliftovanému Macanu obnovená verze GTS neskutečně sedí. Je jiná než ostatní a zároveň nastavená tak, že vás...

Premium

Bez demontáže. Vyzkoušeli jsme rychlé čištění filtru pevných částic

Chemická metoda dovoluje vyčistit filtr pevných částic (DPF) v motoru automobilu bez nutnosti demontáže. Je tento...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Najdete na iDNES.cz