Škoda Kodiaq: benzinový základ jede jak vítr, 2,0 TDI 4x4 je sázka na jistotu

aktualizováno 
Kodiaq, první sedmimístná škodovka a hlavně novinka startující ofenzívu Škody v kategorii SUV. Vyzkoušeli jsme dvě diametrálně odlišné varianty a obě mile překvapily. Odhalili jsme velký rozdíl v komfortu podvozku. Se základním motorem 1.4 TSI jsme najeli 1 400 km, dvoulitrové TDI jsme vytáhli do terénu a závějí.

Škoda Kodiaq | foto: Martin Mičánekpro iDNES.cz

Když jsem auto viděl v podzemní garáži obklopené z jedné strany kombíkovým superbem a z druhé octavií, zaujalo mě, že vypadá nižší, než jsem čekal. Oproti superbu je jen o dvacet „čísel“ vyšší, takže trochu připomíná velké škodovácké kombi na zvýšeném podvozku. Je sice o 16 cm kratší (4,7 m) než superb, ale širší boky mu dodávají mnohem mohutnější vzhled. Také uvnitř je ve všech směrech kromě podélného více místa než v superbu, hlavně do šířky, ale i v kufru (+ 60 litrů).

Škoda Kodiaq

Masivní přední maska je trochu zvláštní svýma zešikmeným „očima“; ne každému bude dvojice dělených světel připadat hezká. Žebrování chladiče pak trochu neesteticky ruší kryt radaru adaptivního tempomatu; je to ovšem jen drobnost. Naopak zadní partie asi kritika nenajde, světlomety zajímavých ostrých tvarů autu vysloveně sluší. Stejně jako celkové proporce kodiaqu – na rozdíl od mnoha konkurentů působí škodovka nejen svalnatě, ale i vyváženě díky tomu, že má krátké převisy karoserie vpředu i vzadu.

Design jako celek funguje, jediné, co kodiaqu při prvním pohledu trochu chybí, je jakýsi „wow efekt“, cosi, co auto vypíchne z masy SUV. Může nás to mrzet jako lidi, kteří auty žijí a jsou rádi, když mají nějaké zajímavé – i kontroverzní – designové prvky, ale automobilka zřejmě dobře ví, co dělá. Zaprvé její zákazníci kupující vozy vyšší třídy jsou dost konzervativní a zadruhé kodiaq zamíří do mnoha firemních flotil a fleetoví zákazníci o extravaganci nestojí.

Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq

Interiér je plný křivek, jež nebijí do očí, ale ani nejsou zvlášť výrazné. Horní ze dvou odkládacích schránek je velká, spodní naopak menší, než bychom čekali. Skrývá i CD přehrávač, slot na USB je před řadičkou. Pod loketní opěrkou jsou držáky jen na menší pohárky, na velké kelímky nebo na termohrnek to není. Za velký barevný displej zábavního systému (8") se připlácí minimálně 7 200 Kč, navigace stojí 9 000 Kč. Tlačítka na okrajích displeje jsou lesklá, což přitahuje otisky prstů, takže vypadá za chvíli upatlaně.

Místa je uvnitř spousta, kodiaq je opravdu velké auto. Zadní sedadla jsou posuvná, a i když je umístíte co nejdál dopředu, dospělí cestující se na ně pohodlně vejdou. Výplně sedadel vpředu i vzadu jsou poměrně tuhé, což na první posaz nepůsobí ultrakomfortně, ale při delších jízdách je oceníte.

Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq

Kodiaq může být i sedmimístný. Zadní dvojice sedadel je už svou velikostí určena primárně pro děti, i když nouzově se tam mohou přepravit i dospělí. Největší problém budou mít s minimem místa na nohy, a tedy s koleny „pod bradou“. Také nastupování vyžaduje trochu atletických schopností, přestože sedadlo prostřední řady se odklápí. Mírně se zmenší také využitelnost kufru – ze 720 litrů na 630 l.

Škoda Kodiaq

Se základním motorem

K testu jsme si vyžádali základní motorizaci, jíž je přeplňovaná benzinová čtrnáctistovka 1.4 TSI o výkonu 110 kW. Dostali jsme ji s pohonem předních kol a automatem, jež je jednou ze dvou základních variant. Hodně na ni byli zvědaví známí, kteří právě řeší pořízení většího rodinného vozu a kodiaq je velmi zaujal – měli však obavy, zda „jen“ 1.4 bude na rozpohybování kodiaqu stačit. Všichni jsme byli překvapeni. Dynamika, kterou základní motor autu dokáže poskytnout, je až neskutečná. Točivý moment 250 newtonmetrů mají občas při ostrém startu přední kola problém pobrat. Režim Sport je proto až zbytečný, motor táhne hezky už v úsporném režimu Eco, standardní Normal pak úplně stačí. Šestistupňový automat řadí hladce a logicky, jen nám opět úplně nesedl v režimu Sport. V něm totiž podřazuje až příliš razantně, bez citu, což nás občas v zatáčce trochu rozhodilo, jak sebou auto trhlo.

Motor nijak neztrácí dech ani na dálničním maximu, kdy točí 2 750 otáček, tedy jen o málo víc než moderní turbodiesely. Pochvalovali jsme si i nadstandardní odolnost vůči silnému bočnímu vichru a také odhlučnění – na dálnici jsme slyšeli vlastně jen obtékající vzduch, motor ani odvalující se kola jako by neexistovaly.

Kolik to žere?

Zázraky se nedějí, i když se nám to automobilky občas snaží namluvit. Jedním z nich by bylo, kdyby kodiaq s testovaným motorem opravdu dokázal jezdit za průměrně 6,2 litru, jak slibuje výrobce. Měl by mu k tomu pomoci systém vypínání dvou válců ACT, jeho přínos je však u tak těžkého auta minimální – maximálně naopak pomohl automobilce v laboratorním měřicím cyklu. Ale protože na silnici platí opravdová fyzika, tak vysoké auto s velkým odporem vzduchu a značnou hmotností (+ 130 kg oproti superbu) prostě nemůže mít nízkou spotřebu.

Jaká tedy v praxi byla? Na okreskách (testovací trať mezi Berounem a Kladnem měla rovné i kopcovité úseky), si 1.4 TSI vzala výtečných 6,4 litru na 100 km. Ve svátečním městském provozu pak 7,6 litru, nejnáročnější byla dálniční jízda (s adaptivním tempomatem nastaveným na povolený limit) – tam kodiaq vypil 9,6 litru. Celkový průměr jsme měli 7,9 litru na 100 km jízdy.

S tím vůbec nejsme nespokojeni. Na auto této velikosti s přeplňovaným benzinovým 150koňovým motorem je taková spotřeba očekávatelná a akceptovatelná, podobně by jezdil atmosférický dvoulitr. V paměti palubního počítače jsme našli hodnotu za celých asi 6 000 km, které kodiaq najel na různých prezentacích – a ta byla 9,8 litru, s autem se jezdilo jistě spíše zostra. A to je pořád slušné. Řidiči (a firmy), kteří budou chtít jezdit úsporněji, tedy sáhnou spíše po „klasice“ 2.0 TDI, s níž je kodiaq ve výbavě Active o 45 tisíc korun dražší. Ale běžní řidiči se spotřeby benziňáku bát nemusí.

Škoda Kodiaq

Podvozek

Na prvních testovacích jízdách na vyžehlených španělských cestách jsme byli nadšeni pohodlím (čtěte zde), jímž posádku hýčká podvozek na základních vysokoprofilových (55) 18palcových kolech. Jenže na mnohem horších českých silnicích už jsme tak úchvatné pocity neměli. Podvozek je, stejně jako u většiny SUV, které musí vézt těžkou karoserii s vysokým těžištěm, odpružený tvrději než u osobáků. Není to žádná tragédie, ale přece jen, na roletách kolem Příbrami auto bubnovalo a „drncalo“, na náznaku polní cesty jsme se dočkali nepříjemných rázů.

Překvapivě jsme našli částečné řešení v přepnutí tlumičů elektronicky nastavitelného podvozku (příplatek 25 000 Kč) do režimu Sport. Tužší tlumič si lépe poradil se značnou vahou neodpruženého kola a auto rázem drncalo méně, byť úplný měkkošlápek to pořád nebyl. Nicméně, pokud vám záleží na pohodlí, stejně jako vždy doporučujeme i tentokrát zůstat u základního rozměru pneumatik, což jsou 17” s vyšším profilovým číslem.

Škoda Kodiaq v číslech

 • délka x šířka x výška x rozvor (mm): 4697 x 1882 x 1676 x 2791
 • objem kufru:
  5místná verze: 720 litrů - 2065; užitečná hmotnost 650 kg
  7místná verze 270 (obsazení sedmi lidmi) - 630 (pět cestujících) - 2005 (dva cestující); užitečná hmotnost 710 kg
 • kola: základní sedmnáctipalcová, největší dvacetipalcová
 • nájezdový úhel 22°, zadní nájezdový úhel 23,1°, přechodový 19,7°
 • světlá výška 194 mm
 • objem nádrže 58 litrů (verze 4x4 60 litrů)
 • základní cena: 677 900 korun

Motory

benzinové:

 • 1,4 TSI - 110 kW/150 k, 250 Nm (systém vypínání poloviny válců)
 • 2,0 TSI - 132 kW/180 k, 320 Nm ,otor z vývoje Audi má speciální spalovací cyklus s prodlouženou expanzí (Atkinsonův cyklus)

diesely:

 • 2,0 TDI - 110 kW/150 k, 340 Nm
 • 2,0 TDI - 140 kW/190 k, 400 Nm, jen 4x4 s DSG

Tvrdší podvozek znamená ovšem i jistější jízdní vlastnosti a tady nemůžeme kodiaq než chválit. Na svou velikost je obratný a lehký, výtečně se řídí, zatáčkovitými okreskami se proplétá lehce a s grácií, naklání se v mezích normy a na dobrém asfaltu sedí výtečně. Také asistenční systémy – adaptivní tempomat a udržování v jízdním pruhu – fungují precizně, auto jede přesně uprostřed pruhu. Nepraktické pouze je, že systémy se musejí zapínat v menu palubního počítače, nejlépe tedy před jízdou.

Řidiči s citlivým vestibulárním ústrojím a ti, kdo raději nízká auta klasického střihu, mohou u vysokého auta, ve kterém se sedí vysoko, více vnímat jemné kymácivé pohyby karoserie do stran, to už k autům této kategorie patří.

Diesel našlapuje mnohem něžněji

Naftová verze působí oproti benzinové mnohem komfortněji. Přičítáme to jinému naladění podvozku kvůli těžšímu motoru a také technice pohonu 4x4; roli hraje i jiné nastavení tlumičů kvůli schopnosti nafťáku tahat až 2,5tunový přívěs – což je mimochodem mezi SUV rekordní hodnota. Výsledná rovnice je ovšem skvělá – dieselový kodiaq je opravdu jedním z mála pohodlných SUV.

Emblém 4x4 na zádi a uvnitř klíčové tlačítko Offroad umístěné napravo pod řadicí pákou, znamená Kodiaqa s pohonem všech kol (mezinápravová spojka Haldex). Takže jsme novou škodovku vyvezli také do terénu. S dvoukolkou s automatem to samozřejmě nemělo smysl, ta se hodí maximálně k tomu, že na chalupu po polňačce nemusíte díky zvýšenému podvozku – jeho velmi nadprůměrných 19,5 cm je stejných pro všechny verze – objíždět výmoly.

Škoda Kodiaq

Vyrážíme do bývalého vojenského prostoru Babiny u Ústí nad Labem, kde už nás čeká tamní správce, abychom kodiaqu dali ochutnat bláto a sníh. Jako doprovod máme s sebou dva teréňáky i s navijákem – přece jen, kodiaq má obuty obyčejné zimní continentalky, takže možná i na tahání ze závěje dojde.

Jsme na místě. Jdeme na to. Terénní schopnosti kodiaqu ožívají stisknutím jediného tlačítka pod řadicí pákou. Režim Offroad upraví nastavení ABS i ESP, na přání můžete mít i kompletně zakrytý podvozek auta, abyste ho neponičili třeba o kameny.

Zpočátku se snažím jet rychle, aby se auto nezahrabalo, po chviličce zjišťuji, že vůbec nevadí ani pomalá jízda. Elektronika si poradí i bez redukce – paradoxně ubírá plyn a nenechává kola divoce roztáčet jako u offroadů. Když jedno kolo ztratí trakci a prokluzuje, začne hrabat jiným, protiprokluzový systém kol ASR je kvůli tomu částečně odstavený, naopak elektronická uzávěrka diferenciálu EDS reaguje okamžitě.

V terénu je lepší mít vypnuté ABS, aby při brzdění sníh (nebo bahno) vytvořil před kolem klín a zastavil ho dříve. I tohle obstarává režim Offroad automaticky. Výsledek je jedním slovem parádní.

I s běžnými pneumatikami se probíjíme sněhem, občas v mírném svahu musíme zastavit, couvnout a trochu se rozjet, ale funguje to skvěle! Všichni jsme překvapeni – říkáme si, že s tímhle autem ani není třeba prohrnovat cestu na chalupu... Nerozhodí nás ani hlubší koleje, díky krátkým převisům karoserie má kodiaq výborné nájezdové úhly (22, resp. 23,1 stupně).

Fotogalerie

Dvoulitrové TDI s výkonem 110 kW jede krásně, výkonu má akorát, spotřeba naprosto odpovídá velikosti auta. Na okreskách jsme se vešli do šesti litrů na sto (5,9), dálnice vytáhla 6,8 litru, ve městě to bylo o litr víc, v terénu asi 8,5. Průměrně jsme tedy jezdili za necelých sedm litrů na sto kilometrů, což považujeme za skvělé vzhledem k zimním podmínkám a automatické převodovce DSG.

Konkurence

Nejbližším konkurentem mezi až sedmimístnými velkými SUV je kodiaqovi Hyundai Santa Fe - stejně dlouhý (4,7 metru), se stejným rozvorem a prakticky i cenou. Ta ještě loni byla výrazně vyšší, vypadá to, že český importér nyní nasadil cenu přímo proti kodiaqu. Také „santaféčko“ má v základu benzinový motor, ovšem bez turba, 2.4 GDI.

Mnohem levnější jsou dva japonští konkurenti – Nissan X-Trail (od 515 500 Kč, základ benzinové turbo 1.6 DIG-T 120 kW) a Mitsubishi Outlander (atmosférický benzin 2.0 MIVEC 110 kW od 608 450 Kč). A zanedlouho se na trhu objeví také Peugeot 5008, ten ovšem výhradně s pohonem předních kol.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

VIDEO: Tesla řízená autopilotem raketově startuje pornohereččinu kariéru

Pornoherečka pořádně využila autopilota Tesly (13. května 2019)

„Ukázalo se, že existuje více způsobů využití autopilota, než jsme si představovali,“ reaguje Elon Musk na video, které...

Autofotka týdne: VW startuje svou elektrickou éru, zájem je obrovský

Volkswagen ID.3

Čtyřiasedmdesáté výročí konce války, té, ze které vzešel Brouk, oslavil Volkswagen startem nové éry. Ve středu 8....

První elektromobil ukáže Škoda na hokejovém šampionátu. Máme fotky z Prahy

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Mladoboleslavská automobilka představí první sériové elektrifikované modely 23. května v Bratislavě při příležitosti...

Další z rubriky

SSangyong je zpátky v Česku. Malé SUV Tivoli je hezké a levné

Tivoli měří 4,2 metru a s rozvorem 2,6 m patří k největším ve své třídě. Nabízí...

Značka SsangYong se zkouší v Česku uchytit na třetí pokus, největší šanci u zákazníků bude mít určitě pohledné malé SUV...

Čeští řidiči stárnou. Existuje i typická seniorská nehoda

Senioři za volantem

Špatně vidí, špatně slyší, jedou pomalu, zdržují. A nejhorší jsou ti s kloboukem. Řidiči senioři jsou často terčem...

První kilometry s BMW Z4. Je to univerzál pro radost, sportování i výlety

BMW Z4

Sníh roztál a listí je zpátky na stromech. Nejlepší čas svléknout střechu a přivítat jaro, řekli si v BMW. Na český trh...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz