Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Kia Soul v Evropě už jen jako elektromobil. Do Česka zatím nespěchá

Kia Soul je nezaměnitelný originál. Charakteristickými tvary auta z komiksu zaujal publikum hlavně v Americe. V Evropě se sice zcela minul s cílovou skupinou mladých městských extrovertů a díky vyššímu posazu a rozumné ceně zaujal hlavně penzisty, i tak je to důležitý model. V Evropě má teď hlavně nový úkol.

Třetí generace totiž přijíždí na starý kontinent jen jako elektromobil. Je to odvážný krok, ale vlastně logický, vynucený okolnostmi. Elektrovozy automobilky potřebují, aby dostály emisním předpisům. A Soul od první roztomilé subtilní a z pohledu designu pohříchu nejpovedenější generace přeci jen dost nabobtnal a dospěl. Jeho původní roli v nabídce korejské značky přebral úspěšný a neméně designově svébytný Stonic.

Kia e-Soul
Kia e-Soul

A tak Soul mění disciplínu i zacílení. Teď je z něj výhradně elektromobil se všemi klady i zápory, které k tomu patří. Od dvojnásobné ceny oproti předchůdci po tichý, hladký a raketový rozjezd od semaforů. Stovku dá z nabídky Kie rychleji jen šestiválcový Stinger a přiostřený Ceed GT.

První studie stylové „krabice na kolech“ vznikla v americkém designovém studiu už v roce 2005 a díky zájmu veřejnosti se o čtyři roky později dostal do prodeje sériový model. Po prvotním boomu jeho prodeje vždy v EU lehce přesahovaly deset tisíc kusů ročně. V USA je Soul mnohem populárnějším vozem, jeho výsledky jsou o řád vyšší.

Kia e-Soul v číslech

  • délka x šířka x výška x rozvor (mm): 4195 x 1800 x 1605 x 2600
  • objem kufru: 315 l
  • pneumatiky: 215/55 R17

Dvě výkonové verze

kapacita akumulátorů: 39,2 kWh
dojezd: 276 km
maximální výkon: 136 k
maximální točivý moment: 395 Nm (400 Nm krátkodobě)
sprint z 0 na 100 km/h: 9,9 s
maximální rychlost: 155 km/h

kapacita akumulátorů: 64 kWh
dojezd: 452 km
maximální výkon: 204 k
maximální točivý moment: 395 Nm (400 Nm krátkodobě)
sprint z 0 na 100 km/h: 7,9 s
maximální rychlost: 167 km/h

První generace se představila v roce 2009, od té doby jich Kia prodala na 1,7 milionu. Od roku 2014, kdy byl elektrosoul představen v Evropě, se jich do konce loňského roku prodalo v Evropě přes dvacet tři tisíce, z toho čtyřicet kusů v Česku. V roce 2018 dokonce v Evropě prodej elektrického Soulu překonal čísla verzí se spalovacími motory.

Českou cenu zatím nemá

E-Soul ještě nemá českou cenu. A asi ještě nějaký měsíc mít nebude. Emilio Herrera s evropské centrály korejské automobilky přiznává, že Kia bude e-Souly nejprve zásobovat trhy, kde se elektromobily prodávají. Což jsou ty, kde na ně zákazníci dostávají pobídky, dotace a daňové úlevy. Holandsko, Irsko, Dánsko, Švédsko, Norsko nebo Finsko, to jsou hlavní trhy. Místní vlády totiž na nákup bateriových aut dávají obrovské pobídky. „Poptávka velmi roste, je ovšem závislá na pobídkách vlád a zdanění,“ uvádí Herrera a dodává, že na další trhy se elektrosoul bude šířit podle toho, jak budou bateriová auta podporovat lokální vlády.

Do prodeje nový Soul zamíří teď na jaře. Současná generace se doprodávala v bateriovém provedení za 869 980 korun, cena té nové je zatím neznámá.

Výrazný design zůstává

Malá krabice si ve své třetí generaci zachovává základní tvary s nezaměnitelnou siluetou. Tvůrci druhé i třetí generace čelili nelehkému úkolu. Jak rozvinout tak výrazný design? Vždy vsadili kromě charakteristické siluety na kreativní práci se světly a respekt k základním tvarům. Výrazným prvkem jsou útlá přední světla, propojená souvislým pásem denního svícení. Na zádi je to větší odvaz díky smyčce světel, která rámuje okno ve víku kufru. Vnější rozměry 4,2 metru dlouhého crossoveru se změnily minimálně, stejně tak základní silueta. 2,6 m dlouhý rozvor je oproti předchůdci o tři centimetry delší.

Kia e-Soul

Kdo se v nabídce korejského koncernu Hyundai-Kia vyzná, ví, že obě značky mají asi nejkomplexnější nabídku elektrifikovaných modelů ze všech automobilek. Soul už se v provedení do zásuvky prodává od roku 2014. Nová generace elektromobilu sdílí techniku třeba s bateriovým Hyundaiem Kona nebo Kií e-Niro. Právě v tom je trochu nelogičnost: e-Soul je totiž čistě mechanicky stejné auto jako e-Niro. To je o kus větší, s prostornější kabinou hlavně na zadních místech, a citelně objemnějším kufrem (Soul má 315 litrový), oproti e-Soulu ovšem vypadá mnohem usedleji. Soul je oproti Niru o 18 cm kratší a 4,5 cm vyšší, mezi nápravami je o decimetr méně.

Kia si se zacílením obou modelů určitě poradí a má své plány, ukazuje to ovšem také, že v éře elektrifikace se dočkáme po technické stránce mnohem větší uniformity aut. Technika už je dávno vymyšlená, efektivita elektromotoru už je daná. Boj bude hlavně o baterky. Ty v e-Soulu budou k mání ve dvou variantách, které se liší dojezdem. Dvě výkonové verze bude mít také elektromotor, točivý moment je ovšem vždy stejný.

Bateriové Hyundaie a Kie jsou dnes asi nejlíp fungující elektromobily v evropské nabídce, které si reálně můžete koupit. Kia tvrdí, že má údajně nejvyšší účinnost elektrického pohonu mezi současnými elektromobily.

Ivan Batard z Kie uvádí, že od roku 2010 se průměrná kapacita akumulátorů elektromobilů zdtrojnásobila, z 16 na dnešních 46 kWh. E-Soul nově nabídne dvě různé varianty: standardní s 39,2kWh baterií a „prodloužený dojezd“ s 64kWh baterií. Toto provedení také pracuje s vyšším napětím (356 V vs. 327 V). Standardní provedení ujede na nabití 276 kilometrů a na stovku zrychlí za 9,6 sekundy. Verze s větší baterií má dojezd mnohem delší, 453 kilometrů, navzdory téměř o metrák vyšší hmotnosti však i lépe sprintuje – na stovce bude za 7,9 sekundy. Důvodem je vyšší špičkový výkon baterií, který umožňuje elektromotoru delší dobu táhnout naplno.

Batardův kolega z evropské centrály Kie ve Frankfurtu Vittorio d’Arienzo upřesňuje, že li-ion baterie uložené v podlaze jsou vodou chlazené, předchůdce je měl chlazené vzduchem.

Kia e-Soul
Kia e-Soul
Kia e-Soul

A vyzdvihuje tuhou karoserii, na které jsou použity za tepla tvářené díly skeletu (nahoře osm, na podvozku patnáct dílů) a upozorňuje na hliníková spodní ramena a těhlice na přední nápravě.

Příjemné cestování

V Soulu se sedí tradičně vysoko, to znamená také jednoduché nastupování, kvůli kterému je ten městský crossover tak oblíbený. Nízké čelní okno a vysoké boky dávají posádce dojem mohutnosti a bezpečí. Vzadu je skoro rovná podlaha, místa pro dva tam je dost, i na výšku.

Širokoúhlý středový dotykový displej s úhlopříčkou 10,25 palce vévodící přístrojovce pracuje rychle, má logickou a moderní grafiku a tradiční funkce potřebné pro elektrický provoz, od mapy nabíječek, přes statistiku spotřeby až po vzdálenou „správu“ některých funkcí vozu.

Ruční brzdění

Auto nabídne několik jízdních módů, ten jménem eco plus se hodí, když dochází šťáva. Omezí to maximální rychlost na devadesát kilometrů v hodině. Prudkým sešlápnutím plynu se ovšem omezovač dá „přeprat“.

Zajímavě fungují pádla zespoda ramen volantu. Soul má pět stupňů intenzity rekuperace, levým se síla zpomalování, při kterém elektromotor dobíjí akumulátor, zvyšuje, pravým snižuje. Když to levé podržíte déle, auto samo zastaví. A naopak delším stiskem toho pravého se nastaví automatický mód, při kterém Soul zpomaluje rekuperací. Až do zastavení to umí stejně jako on jen málo elektroaut, většina z malých rychlostí brzdí obyčejnými brzdami. Podle provozu tak, že udržuje odstup od auta před sebou. E-Soul ovšem jen rukama ovládat nejde, neumí totiž sám zrychlovat, takže pro rozjezd a případnou akceleraci je třeba šlápnout na plyn. Je to spíš hračka, která s autařením nemá moc společného. Na druhé straně je to skvělý trenér odhadu, předvídavosti a hospodaření s kinetickou energií.

Jak e-Soul jezdí? Jako každý elektromobil ohromí raketovým startem, od semaforu vystřelí jak supersport. Pak si jen tak tiše sviští krajinou. Odpružení je komfortní, žádné rány ani poskakování. A taky žádná vášeň, ten lehce odosobněný pocit, že si předoucí stroj dělá co chce a na vás je pouze nejzákladnější obsluha volantu a dvou pedálů, vás neopustí.

Elektrický Soul je hbitý a obratný. Z podstaty elektrické trakce bude jeho revírem hlavně město. Do českého dálničního maxima je dostatečně čiperný, zrychluje suverénně, na dálnici je hezky stabilní.

Tichounce sviští, až tak tiše, že musí dostat plašičku chodců a cyklistů pro pohyb nízkými rychlostmi, do třicetikilometrového tempa tak vydává bzučivý zvuk vesmírného korábu.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Nový šéf Škody začíná velkým třeskem. První rozhovor dal pro iDNES.cz

Klaus Zellmer

VIDEO Exkluzivně Klaus Zellmer, od července nový šéf automobilky Škoda, měl na pomyslné narozeninové oslavě...

Jak hlučné dokážou být těžké elektromobily? Česko chystá velké měření

Ilustrační snímek

VIDEO Města a silnice se budou měnit. Mají se totiž přizpůsobit takovým způsobům dopravy, které...

Ojeté BMW i3 se vyplatí. Aneb karbonového elektromobilu se nebojte

BMW i3

První elektromobil od BMW aktuálně končí a přímého nástupce nemá. Mnichovská značka zvolila opravdu...

Nová sedmimístná elektrická škoda v plné parádě. Místo znaku má nápis

Škoda Vision 7S

VIDEO Škoda představila studii elektrického SUV Vision 7S, která má být také slabikářem zcela nového...

Peklo s nabíjením v elektromobilním ráji. Boj o šťávu a prášky na uklidnění

Elektrickým Fordem Mach-e do Norska

Naprostí elektroamatéři vyrazili do světa. Do Norska a zpět to bylo šest tisíc kilometrů. Čtěte...

Nový šéf Volkswagenu hodlá usilovat o urychlení přechodu k elektromobilům

Šéf Porsche Oliver Blume od 1. září převezme po Herbertovi Diessovi vedení...

Německý automobilový koncern Volkswagen se bude snažit urychlit přechod k elektromobilům. Na...

Autonovinky: Dacie s novým logem a čínský elektromobil testovaný v Česku

Jaké auto se skrývá pod plachtou? Polestar 3, první elektrické SUV od této...

Ani v létě neustává příliv automobilových novinek. Rumunské Dacie si začínají na přídích vozit nové...

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Kvůli plynu přesuneme výrobu z Německa a východní Evropy, hrozí Volkswagen

Německý automobilový koncern Volkswagen by v případě přetrvávajícího nedostatku zemního plynu mohl přesunovat výrobu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

Čínská ofenziva elektroaut převálcuje Evropu, varuje analýza

Před pár lety byla čínská auta Evropanům k smíchu. Kopie evropských nebo amerických aut z mnohdy nefunkčními částmi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spása českého autoprůmyslu naráží na odpor. Boj o továrnu na baterie vrcholí

Premium Rozhodnutí o stavbě továrny na výrobu baterií do elektroaut (tzv. gigafactory) by mohlo padnout do konce tohoto roku....

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

I tichá a kultivovaná jízda může být zábavná. Nabízí ji Volkswagen Polo GTI

Premium Nejnovější Volkswagen Polo GTI se dokonale přiblížil původní myšlence první generace Golfu GTI ze 70. let. Lehkou...

Klasické silné volvo. Hybridní V90 Recharge nabízí vylepšený motor i 455 koní

Premium Volvo vylepšilo svůj plug-in hybridní systém tak, že z něj je opět nejvýkonnější pohon pro jeho sériové modely. Nabízí...

Audi SQ5 Sportback. Stylový vrchol modelové řady umí i na klikatých okreskách

Premium Audi chce sportovně laděným SUV SQ5 Sportback dokázat, že vznětové motory nepatří do starého železa. High-end moderní...

Překvapení se skrývá pod povrchem. Volkswagen Arteon R vs. Peugeot 508 PSE

Premium Moderní technologie přinášejí řidičskou zábavu i do segmentu, od kterého byste to ještě před pár lety nečekali....

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...