Vynález směrovky: Jan Hanuš, rok 1922

aktualizováno 
Patenty existují na různé vynálezy, Jan Hanuš z Olomouce si však v roce 1922 nechal patentovat něco zcela originálního. Totiž to, jak při jízdě na kole či motocyklu mechanicky naznačovat směr, kterým chcete odbočit. Stal se vynálezcem takzvaných směrovek.

Směrovky vynalezli v Olomouci před 85 lety - ilustrační foto | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

"V Olomouci tenkrát projela za den pouze dvě auta, proto se Jan Hanuš zaměřil na dvoukolová vozidla – kola a motocykly, které mívaly při odbočení časté nehody. Dvůr hanáckého pivovaru v Olomouci-Holici číslo 158 byl nakonec prvním místem, kde nápad v podobě šipky na kole vyzkoušel,“ říká vynálezcův bratr, čtyřiadevadesátiletý Mojmír Hanuš.

Podle něj jeho sourozenec nejprve zkonstruoval šipku, která se koženými řemínky připevnila na pravou stranu kola a před odbočením ukazovala směr.

Hledal pro ni nejvhodnější tvary, měnil materiály i barvu, až nakonec směrovou šipku odlil z kovu a natřel ji bílou a červenou. Tento nápad si nakonec nechal 9. listopadu 1922 patentovat.

O pět let později, když už se po Olomouci pohybovalo více automobilů, přišel Jan Hanuš s dalším zlepšením a s novým patentem: lampou prosvětlenou elektricky nebo acetylénem, která byla umístěna na motocyklu či na autě, a to po pravé ruce řidiče.

Prototyp tohoto modelu vyrobil podle Hanušova návrhu olomoucký zámečník Antonín Joun, který sídlil v Přerovské ulici číslo 5. Na výrobu prvních světelných směrovek však mladý vynálezce Hanuš neměl peníze.

Zajímavý patent, jenž byl rovněž první svého druhu, proto vynálezce nabídl úspěšné automobilce v Kopřivnici.

"Tam jej bohužel odmítli s tím, že když bude řidič chtít ukázat směr, vystrčí z auta ruku. Protože doba si však řešení tohoto druhu žádala, vynalézali i jiní lidé, a tak se v českých zemích ujaly německé patenty,“ dodává Mojmír Hanuš s tím, že používání ukazatelů změny směru jízdy pak definitivně nařídil až silniční zákon z roku 1939.

Ten mimo jiné také zavedl, že se u nás začalo po silnicích jezdit vpravo.
Dnes je používání směrovek natolik samozřejmé, že si téměř nikdo neuvědomí, že k jejímu zavedení bylo třeba několik let pracné a mnohdy i průkopnické práce.

To však potomci vynálezce Jana Hanuše již neocení. "Patentová ochrana trvá maximálně dvacet let, a to se ještě musí platit udržovací poplatky. Takže je dnes jistě zaniklá. To není jako s autorskými právy,“ vysvětluje Michal Růžička z patentové, známkové a advokátní kanceláře.

Autoři:

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

Další z rubriky

Stoletá značka se jmenuje po citronech, založil jí vizionář André

Citröen 2CV

Citroën v letošním roce slaví stoleté výročí. Ovšem historie značky, která má v památníku legendární modely, začala...

Autofotka týdne: Munzarova mistrovská tatrovka osiřela

Tatra 602 Tatraplan Sport V8 Luďka Munzara

Ve věku 85 let zemřel Luděk Munzar. Známý herec a dabér Paula Newmanna se proslavil také jako automobilový závodník. V...

Autonarozeniny: Regata představila světu start-stop systém v Brně 1983

Fiat Regata

Před 35 lety vyrazily statisíce lidí na brněnský strojírenský veletrh obdivovat modernizovanou řadu škodovek. Čekalo je...

Najdete na iDNES.cz