Vůz vysoké světové třídy

  14:58aktualizováno  14. října 16:26
Praha, 25. září 1955 - Předností našich automobilek je v neposlední řadě vlastní cesta, kterou jdou. Naši konstruktéři přihlížejí k světovému vývoji automobilismu, k jeho nejlepším novinkám a dovedou se z tohoto vývoje poučit. Vždy však vtisknou svým výtvorům národní charakter poctivé české vkusné práce. Takový je svým vzhledem i celkovou koncepcí nový osmiválec Tatra T 603.

ORIGINÁL ČLÁNKU

Tatra T 603 má velmi elegantní, ladnou, aerodynamickou karoserii jemných tvarů.

Přední kapota a maska s oblými, pontonovými blatníky, které s ní tvoří nedílný celek, vtiskuje vozu podobu, která sice trochu připomíná „Tatraplan“, ale činí vůz daleko elegantnějším.

Vpředu masky dole jsou vedle sebe tři silné reflektory, které jsou umístěny za společným zasklením.

Na předním velkém, chromovaném nárazníku jsou dvě ozdoby z umělé plastické hmoty. Podobně je řešen zadní nárazník.

Po předních stranách blatníku jsou vkusné, protáhlé blikavé ukazatele směru. Přední zaoblené sklo a velká skla postranní dávají výborný výhled.

Motor je umístěn tradičně vzadu, ovšem mnohem níže, než tomu bylo u dosavadních typů. Přístup vzduchu k motoru je v bocích zadních blatníků, vyvedených z karoserie. Je tu ze strany „kapsa“ s několika drobnými žebry nenápadně umístěnými. Zadní blatníky končí koncovými a stop světly a blikavými ukazateli směru.

Zvláštní zmínky zaslouží řešení zadního okna. Umístění motoru nízko na chassis umožnilo řešit nově dobrý výhled z vozu dozadu, dvěma obrovskými, těsně vedle sebe posazenými okny, opatřenými zaobleným sklem. Vůz odpovídá nejmodernějším požadavkům dobrého vzhledu.

Eleganci vozu zvyšuje vkusně a s mírou použité chromování (chromová lišta podél karoserie, rámečky oken apod.), bílé pneumatiky a celková povrchová úprava. Vnitřek vozu je prostorný; pro šest osob. Sedadla jsou umístěna mezi nápravami. Přední sedadla jsou vcelku. Rychlostní páka je pod volantem.

ORIGINÁL ČLÁNKU

Vůz je opatřen vzduchem chlazeným osmiválcovým motorem. Maximální rychlost vozu 170 km v hodině. Výkon 105 koňských sil, spotřeba 12 litrů na 100km. (Vše podle údajů továrny.)

Tatra T 630 je zkušebním typem, a proto možná dojde ještě k některým technickým či jiným úpravám, opravám a změnám k lepšímu.

Již dnes však můžeme říci, že jde o automobil vysoké světové třídy, dávající velkou naději, že bude dobře reprezentovat vyspělost našeho automobilového průmyslu.

Autor:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

První jízda novou elektrokiou: nelže o dojezdu a je příjemně normální

Kia e-Niro

Dojezd je asi jednou z nejvíce diskutovaných nevýhod elektromobilů. Situace se ale lepší a důkazem toho je i nová Kia...

Další z rubriky

Unikátní motor z Mladé Boleslavi: 24,4litrový dvanáctiválec má 450 koní

Agregát L&K-Lorraine-Dietrich má dvanáct válců uspořádaných do W, nejvyššího...

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi vystavuje neobvyklý exponát, letecký motor. Unikátní 24,4litrový dvanáctiválec...

Autofotka týdne: Dražba Ceaušeskova unikátního ARA nikoho nepřilákala

Terénní speciál ARO Nicolae Ceaušeska

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae...

Bentley slaví stovku. Nejrychlejší náklaďáky na světě sází na objem

Posádka Elliot Dale a Richard Porter s automoblem Bentley Derby z roku 1935 na rychlostní zkoušce v areálu zemědělského družstva ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku.

Za vznikem výrobce luxusních vozů Bentley stál britský průkopník automobilismu a konstruktér motorů Walter Owen...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz