Unikátní Sodomkovo Aero se představí v červnu, barva je tajná

  11:11aktualizováno  11:11
Když škodolibí úředníci Bejšovec a Voborník namluvili svému důvěřivému kolegovi, že vyhrál milion korun, začal titulní hrdina filmu Valentin Dobrotivý nerozumně utrácet. Kromě vily si koupil také luxusní vůz Aero 50 Dynamik.

Sodomkovo Aero 50 Dynamik. Vůz je unikátem z produkce vysokomýtské firmy Carrosserie Sodomka a k dnešnímu dni se dochovaly pouhé dva kusy. | foto: Archiv

Auto, které vysokomýtský karosář Sodomka vyrobil v sérii pouhých sedmi kusů, je totiž vozem pro milionáře. A právě takový vůz se letos vrací domů. Muzeum ve Vysokém Mýtě totiž dokončuje nákladnou rekonstrukci jednoho z exemplářů Dynamiku.

"Vůz je unikátem z produkce vysokomýtské firmy Carrosserie Sodomka a k dnešnímu dni se dochovaly pouhé dva kusy. Nám se podařilo jeden z nich získat,“ říká ředitel muzea Jiří Junek.

Kabriolet na podvozku aerovky vyráběný v letech 1939 až 1940 patřil mezi vrcholná díla karosáře Josefa Sodomky. Už ve své době vzbuzoval pozornost výraznou aerodynamickou karoserií s kapkovitými blatníky a luxusním vybavením interiéru.

Všech sedm vozů má za sebou vzrušující historii, která ale většinou končí ve šrotu. "Dochoval se jen ten náš a vůz, který se v šedesátých letech dostal do Arizony. Proto také později Dynamik získal přezdívku Arizona,“ vysvětluje Junek.

Karel Jičínský ve své knize Automobily Aero píše, že americký vůz je právě ten, který si zahrál ve filmu Valentin Dobrotivý s Oldřichem Novým.

Auto patřilo architektu Františku Loudovi, který jej po válce přenechal svému příteli profesoru historie na univerzitě v Coloradu.

Ten si v prosinci 1945 vůz odvezl z Čech domů. Později však auto změnilo několik majitelů a podle Jíčínského nakonec téměř deset let stálo v arizonské poušti.

"Je to spíše jen legenda. Auto zřejmě stálo na zahradě svého posledního vlastníka, který se o ně nestaral. Nakonec vůz objevil majitel muzea Hawk Collection v Kalifornii, které má jednu z největších sbírek historických aut v USA,“ říká Junek.

Američané vůz zrenovovali a dali mu červenočerný design. Podle Junka ale vynechali spoustu detailů a i barevná kombinace prý neodpovídá době.

"V době vzniku Dynamiku se používalo jen jednobarevné provedení vozů. Náš zrenovujeme zcela věrně. Na karoserii jsem našli část původní barvy, ve které jej v červnu představíme,“ říká Junek. Skutečnou barvu muzeum tají, dodává však, že bude řadu lidí šokovat.

Muzeum koupilo svého Dynamika před dvěma lety od veteránisty z Českého Dubu. "Majitel koupil vůz od lékaře, který působil na Liberecku, ale pocházel z Hradce Králové. V šedesátých letech auto získal od svého pacienta, který kdysi pracoval ve značkové opravně Aero v Hradci,“ vypráví Junek.

Od šedesátých let ale Dynamik na vlastních kolech nevyjel. Těžký vůz dostal na úzkém podvozku na Liberecku zabrat a s rozbitou převodovkou dlouhá léta stál v kůlně. I do vysokomýtského muzea dojela aerovka raritně - jako hromada dílů na přívěsu taženém za trabantem.

Ale Valentin Dobrotivý by si dnes asi Dynamika nekoupil. Jeho milion by totiž stačil jen na pořizovací cenu, za kterou jej muzeum získalo. "Náklady na renovaci dosáhnou 850 tisíc. Opravy za většinu této částky má již Aero za sebou,“ říká Junek.

Vůz muzeum představí v červnu na 1. ročníku festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.

Autoři:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Unikátní motor z Mladé Boleslavi: 24,4litrový dvanáctiválec má 450 koní

Agregát L&K-Lorraine-Dietrich má dvanáct válců uspořádaných do W, nejvyššího...

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi vystavuje neobvyklý exponát, letecký motor. Unikátní 24,4litrový dvanáctiválec...

OBRAZEM: Nádherná alfa hvězdou Paříže

Alfa Romeo 8C 2900B Touring Berlinetta na veteránském veletrhu Retromobile v...

Autosalon Retromobil patří mezi nejdůležitější veteránské akce Evropy, je to jednou z největších svého druhu. Letos se...

Autofotka týdne: Po 70 letech se konečně projela ve vysněném Land Roveru

Bývalá zaměstnankyně Land Roveru Dorothy Petersová se po sedmdesáti letech...

Automobilka Land Rover splnila jeden dlouhodobý sen své bývalé zaměstnankyni Dorothy Petersové. Žena před sedmdesáti...

Najdete na iDNES.cz