Unikátní Sodomkovo Aero se představí v červnu, barva je tajná

  11:11aktualizováno  11:11
Když škodolibí úředníci Bejšovec a Voborník namluvili svému důvěřivému kolegovi, že vyhrál milion korun, začal titulní hrdina filmu Valentin Dobrotivý nerozumně utrácet. Kromě vily si koupil také luxusní vůz Aero 50 Dynamik.

Sodomkovo Aero 50 Dynamik. Vůz je unikátem z produkce vysokomýtské firmy Carrosserie Sodomka a k dnešnímu dni se dochovaly pouhé dva kusy. | foto: Archiv

Auto, které vysokomýtský karosář Sodomka vyrobil v sérii pouhých sedmi kusů, je totiž vozem pro milionáře. A právě takový vůz se letos vrací domů. Muzeum ve Vysokém Mýtě totiž dokončuje nákladnou rekonstrukci jednoho z exemplářů Dynamiku.

"Vůz je unikátem z produkce vysokomýtské firmy Carrosserie Sodomka a k dnešnímu dni se dochovaly pouhé dva kusy. Nám se podařilo jeden z nich získat,“ říká ředitel muzea Jiří Junek.

Kabriolet na podvozku aerovky vyráběný v letech 1939 až 1940 patřil mezi vrcholná díla karosáře Josefa Sodomky. Už ve své době vzbuzoval pozornost výraznou aerodynamickou karoserií s kapkovitými blatníky a luxusním vybavením interiéru.

Všech sedm vozů má za sebou vzrušující historii, která ale většinou končí ve šrotu. "Dochoval se jen ten náš a vůz, který se v šedesátých letech dostal do Arizony. Proto také později Dynamik získal přezdívku Arizona,“ vysvětluje Junek.

Karel Jičínský ve své knize Automobily Aero píše, že americký vůz je právě ten, který si zahrál ve filmu Valentin Dobrotivý s Oldřichem Novým.

Auto patřilo architektu Františku Loudovi, který jej po válce přenechal svému příteli profesoru historie na univerzitě v Coloradu.

Ten si v prosinci 1945 vůz odvezl z Čech domů. Později však auto změnilo několik majitelů a podle Jíčínského nakonec téměř deset let stálo v arizonské poušti.

"Je to spíše jen legenda. Auto zřejmě stálo na zahradě svého posledního vlastníka, který se o ně nestaral. Nakonec vůz objevil majitel muzea Hawk Collection v Kalifornii, které má jednu z největších sbírek historických aut v USA,“ říká Junek.

Američané vůz zrenovovali a dali mu červenočerný design. Podle Junka ale vynechali spoustu detailů a i barevná kombinace prý neodpovídá době.

"V době vzniku Dynamiku se používalo jen jednobarevné provedení vozů. Náš zrenovujeme zcela věrně. Na karoserii jsem našli část původní barvy, ve které jej v červnu představíme,“ říká Junek. Skutečnou barvu muzeum tají, dodává však, že bude řadu lidí šokovat.

Muzeum koupilo svého Dynamika před dvěma lety od veteránisty z Českého Dubu. "Majitel koupil vůz od lékaře, který působil na Liberecku, ale pocházel z Hradce Králové. V šedesátých letech auto získal od svého pacienta, který kdysi pracoval ve značkové opravně Aero v Hradci,“ vypráví Junek.

Od šedesátých let ale Dynamik na vlastních kolech nevyjel. Těžký vůz dostal na úzkém podvozku na Liberecku zabrat a s rozbitou převodovkou dlouhá léta stál v kůlně. I do vysokomýtského muzea dojela aerovka raritně - jako hromada dílů na přívěsu taženém za trabantem.

Ale Valentin Dobrotivý by si dnes asi Dynamika nekoupil. Jeho milion by totiž stačil jen na pořizovací cenu, za kterou jej muzeum získalo. "Náklady na renovaci dosáhnou 850 tisíc. Opravy za většinu této částky má již Aero za sebou,“ říká Junek.

Vůz muzeum představí v červnu na 1. ročníku festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

V Kopřivnici je k vidění jedno z nejvzácnějších aut v Česku

Kopřivnické AutoMotoMuzeum Oldtimer vystavuje jediný dochovaný exemplář...

Muzeum historických vozidel Oldtimer v Kopřivnici na Novojičínsku vystavuje od tohoto týdne jediný dochovaný exemplář...

Specialista na malá auta slaví 120 let. Fiat patří k nejstarším značkám světa

Fiat 500

Automobilka Fiat je dnes čtvrtým nejstarším výrobcem automobilů na světě. Déle vyrábějí bez přestání motorová vozidla...

VIDEO: Unikátní Škoda 200 RS řádí mezi pavilony brněnského výstaviště

Škoda 200 RS

Jednou z nejparádnějších motoristických akcí uplynulého víkendu bylo setkání historických závodních aut a motorek na...

Najdete na iDNES.cz