Ukrývali jsme tatru pana prezidenta - nejvzácnější české auto

  13:17aktualizováno  13:17
Ten vůz je jednou z největších atrakcí na ohromné výstavě veteránů, jaká neměla ve střední Evropě obdoby. Kdyby však automobil Tatra prezidenta Masaryka, který je dnes národní památkou, za války neukryl otec lékařky z Lovosic, už by neexistoval.

Tater 80 bylo vyrobeno celkem 22. V provedení Landauet však pouze jedna. Patřila prezidentu Masarykovi. | foto: Národní technické muzeum

"Český Rolls-Royce“ a jeden z nejvzácnějších českých automobilů, Tatra 80 prezidenta T. G. Masaryka, nyní obdivují tisíce návštěvníků výjimečné výstavy veteránů ve Vídni.

Jeho cena je nevyčíslitelná, Česko ho vystavovatelům zapůjčilo jen pod podmínkou, že se za něj zaručí rakouský stát. Vůz má však zajímavý osud. Kdyby nebyl stroj z roku 1935 za války ukryt, zřejmě by jej zničili nacisté.

"Když jsem to auto viděla na fotografii, uvědomila jsem si, že to je ten vůz, co tatínek v době války schovával ve své garáži v Benešově u Prahy,“ říká dcera zachránce vzácného exempláře Soběslava Švíglera. Jarmila Slavíčková dnes coby oční lékařka vyšetřuje své pacienty v Lovosicích.

"Mně bylo v té době šest let a tatínek mě čas od času brával s sebou do garáže, která stála v Benešově na Malém náměstí. Byl to veliký dvůr, vešlo se tam tak šest aut,“ říká Slavíčková.

"Tatínek tam měl ale složené samé pneumatiky. Když jsem byla hodná, nechával mě lézt v tunelech z těch pneumatik,“ líčí svůj nevšední zážitek z dětství.

Nečekaný objev
Když jednou přelezla všechny ty pneumatiky, objevila velký automobil. Zaskočený otec ji nejdřív pokáral.

"Pak si mě ale vzal stranou a vysvětloval, že je to auto pana prezidenta a že za žádnou cenu nesmím nikomu o něm říci. Pak mne pustil dovnitř, abych prý jednou mohla říct, že jsem v tom autě seděla,“ říká Slavíčková.

Vše se odehrálo krátce před tím, než do Benešova přijeli na konci války Sověti. Pan Švígler schovával prezidentskou limuzínu pod hromadami pneumatik celou válku, nepochybně tak riskoval svůj život.

"Hrozně mě zajímalo, proč v něm bylo sklo mezi sedadly řidiče a cestujících. V autě byl také kartáč na šaty. Můj otec si ho vzal na památku. Měli jsme ho dlouho doma vystavený,“ vzpomíná Slavíčková.

Gestapo naštěstí vozidlo neobjevilo. "Vím, že maminka asi dvakrát plakala a říkala mi: dneska zase byly na tom dvoře gestapáci a ty o tom autě víš, nesmíš to nikde říct. Tatínek tehdy musel dvůr otevřít. Ptali se, zda je to plné pneumatik. Spokojili se s kladnou odpovědí,“ líčí tehdejší dramatické okamžiky dcera zachránce legendárního automobilu.

Jak se auto do benešovské garáže dostalo, není jasné, stejně jak z ní zmizelo a kdo jej odvezl.

"Otec o tom přede mnou nikdy nemluvil,“ říká dnes Slavíčková, která se po studiu provdala do Kanady a do vlasti se vrátila až v roce 1984.

Jednu z verzí, proč nakonec auto skončilo u Švíglera, podporují jeho tehdejší styky s velkostatkářem Josefem Počepickým z nedalekých Uhlířských Janovic.

Jarmila Slavíčková jejíž otec skrýval v době okupace automobil prezidenta T. G. Masaryka

"Na jejich statek jsem jezdila se svou tetou. Jednou jsem tam spala na mosazných postelích a řekli mi, že je to postel pana prezidenta Beneše,“ vzpomíná Slavíčková. Mohlo jít tedy o úsilí českých agrárníků, spojených s politickými kruhy, ukrýt před nacisty vzácný exemplář české historie.

Přesná dokumentace osudu k vozidlu, vystavovanému dnes ve Vídni, existuje až od srpna 1957, kdy ho do této instituce předala Ludmila Kloudová, která se v rámci Masarykova ústavu starala o bývalý Masarykův majetek.

Životní příběh Soběslava Švíglera, zachránce Masarykova automobilu, je čítankovým příkladem šikanování drobného živnostníka. Začínal tím, že myl auta u pumpy, a pak se stal prodejním úředníkem automobilky Praga, dojíždějícím za prací do Prahy.

Později si v Benešově založil obchod s náhradními díly a zároveň prodával auta například okolním statkářům.

Po únoru 1948 mu obchod vzali komunisti. "Mě nenechali studovat v Praze, ale až v Plzni. Zdůvodnění znělo, abych se dostala z vlivu svých buržoazních rodičů, vzpomíná Slavíčková.

"My jsme byly tak buržoazní rodina s třemi dětmi, že já jsem musela každé prázdniny chodit na pole. Moje studium podmínili tím, že otec musí spravovat traktory,“ dodává.

Švígler se pak stal vedoucím autodopravy v benešovské mlékárně. "Jednou přišel domů a řekl - mám po práci. Že prý tam nemůže pracovat, protože prý při shánění náhradních dílů využívá svých buržoazních styků,“ líčí události z roku 1956 jeho dcera.

"Říkal, že doba mu zničila život, nenáviděl režim až do konce svého života,“ dodává. Nových časů se zachránce Masarykovy Tatry ale přeci jen dočkal, zemřel čtyři roky po sametové revoluci.

Slavný vůz patří k Chromovaným klenotům

Mimořádná výstava historických automobilů probíhá v Technickém muzeu Vídeň od minulého týdne.

Nejdražší výstava v historii muzea nabízí do 2. března příštího roku návštěvníkům celkem 36 unikátních vozů, včetně dvou ze sbírek pražského Národního technického muzea.

Česká vláda rozhodla, že na výstavu mohou být zapůjčeny Tatra 80 V12 Landaulet z roku 1935, vyrobená pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a závodní osmiválec Bugatti 51 z roku 1931, na němž sbírali vítězné vavříny Jiří Kristián Lobkowicz a Zdeněk Pohl. Oba vozy byly prohlášeny za národní kulturní památku.

I ostatní ve Vídni vystavené exponáty jsou převážně z meziválečného období. Nejstarší vozidlo ale pochází už z roku 1908 a pro kontrast je na výstavě i několik vozidel poválečných a současných.

Navíc jsou všechny představované automobily výjimečné, ať už technicky nebo pokud jde o osobnosti, které je používaly nebo vlastnily. Naplňují tak název výstavy Chromované klenoty - auta s historií.

Jak zdůraznila ředitelka muzea Gabriele Zunová-Kratká, výstava je jedinečná nejen v Rakousku, ale v celoevropském měřítku.

"Exponáty jsou tak cenné, že jen jejich pojištění představuje zatím největší výdaj tohoto druhu v historii muzea,“ řekla Zunová-Kratká, ale odmítla sdělit konkrétní částky.

Na výstavu přispělo kromě pražského Národního technického muzea ještě sedm dalších zahraničních institucí - muzeí a významných automobilek - a několik soukromých sběratelů.

K vidění jsou auta takových značek jako Rolls-Royce, Bugatti, Packard, Bentley, Alfa Romeo, Cadillac, Austro-Daimler, MercedesBenz, Gräf&Stift, Steyr, Ferrari a další. Podmínkou zařazení do výstavy bylo také to, že musí jít o originály ve výborném technickém stavu.

Autoři: , ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

S Broukem je definitivně amen. Ikonou nové doby má být elektromobil

Poslední vyrobený Volkswagen Brouk

Brouk nebyl obyčejné auto, byl ikonou, sociálním fenoménem, filmovou hvězdou. Jeho kariéra se však definitivně uzavře,...

Sněhulák v dehtu: Rozumíte hantýrce bazarníků? Otestuje se

Ilustrační snímek

Českem začíná východoevropská říše ojetin. Porozumět tajemnému jazyku bazarníků je pro ty, kteří nové auto nechtějí,...

Najdete na iDNES.cz