Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Udržovat auto v kondici není levné. Musíte mít taky štěstí na servis

Sám jezdí patnáctiletým passatem. A zatím nenašel alternativu. Petr Petřík je automechanik-fachman. Moderní auta plná elektroniky a jemné techniky ho živí, sám ale kroutí hlavou, kam se jejich vývoj ubírá. "Pokud chcete mít co nejmíň problémů, shánějte co nejjednodušší auto," říká.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: GTÜ

Specializuje se hlavně na škodovky, volkswageny a audi. Ale "dělá" třeba i fordy. Opravuje taky žluté passaty pražským taxikářům. Ví tedy, jak je třeba udržet auto v kondici, aby vydrželo nápor v pražském provozu. Nadává na kvalitu nafty a radí měnit i to, co je podle výrobce věčné.

Auta jsou levná, ale udržovat je levné není. Je to spotřební zboží, dnes už nejsou auta stavěná na půl milionu a víc. Uživatel, který si nechá poradit, ale může i takové hranice dosáhnout s rozumnými náklady. "Když budete mít Octavii II 1,9 TDI a budete poslouchat znalého automechanika, vydrží půl milionu kilometrů," tvrdí.

Pokud chci spolehlivé auto, ve kterém nečíhá zrada, mám podle Petříka vybrat atmosférický motor bez jakéhokoliv přeplňování. Ideálně šestiválec.

Netrapte motor

Přeplňované motory, které dnes nabízejí automobilky stále vehementněji, vyžadují přece jen víc péče. V případě přeplňovaného motoru je třeba nechat turbo "odfouknout si" po rychlé jízdě. Petr Petřík doporučuje dvě minuty klidné jízdy. Nejčastější případy, kdy řidič svůj motor "pohřbí", jsou ty, kdy po sprintu levým pruhem dálnice dorazí k benzince a hned vypne rozdivočený motor.

"Největším problémem českého motoristy je kvalita nafty," říká majitel autoservisu, do kterého jezdí hlavně diesely.

Radí vybrat si jednu, dvě kvalitní benzinové stanice a tankovat vždy plnou. Doporučuje také netankovat, když vidím, že odjíždí cisterna. "Palivo se tankuje pod tlakem, který ho zvíří, a nahoru se dostanou všechny usazeniny a nečistoty, které jsou v jímce," popisuje. Ty pak natankujete do nádrže a na škodu na citlivých vstřikovačích je zaděláno.

Z tohoto pohledu jsou na tom lépe majitelé benziňáků. Ty snesou i méně kvalitní palivo. "Mají senzory klepání, přizpůsobí se. Ale zase mají vyšší spotřebu," popisuje dvě strany benzinové mince Petr Petřík.

Nejhorší nafta je podle něj od laciných benzinek. "To není nafta, to je lehký topný olej s příměsí. Nemaže, karbonuje motor," zlobí se. Nekvalitní palivo motor doslova zalepí. Podle Petříka se to nejčastěji stává přes zimu, kdy se jezdí v porovnání s létem klidněji. Pohyblivé části (typicky vířivé klapky v sání) se zakarbonují a nehýbou se, jak mají. I diesel, u kterého si všichni chválí zátah od nízkých otáček, je tak třeba občas vytáčet aspoň ke třem tisícům. "Nejezdit jen na 2 200 až 2 300 otáček, jak v dieselech všichni jezdíme," radí Petřík.

Vyžeňte pavouky

I dnes je potřeba o motory pečovat. Pokud jezdíte hlavně po městě, je třeba jednou za čas vyjet na dálnici "vyhnat pavouky". Pro moderní diesely je to nutnost, protože se musí vyčistit filtr pevných částic zachycující nebezpečné zplodiny vznikající při spalování nafty. "Software řídicí jednotky čeká na dálnici, aby vydal pokyn k zahájení procesu jeho čistění. Kdo jezdí jen po městě se do toho režimu nedostane," vysvětluje Petřík.

"Když jedete na dálnici filtr 'vypálit', nejde o konečnou rychlost, jde o otáčky," doplňuje Petřík. "Musíte zařadit čtyřku, vytočit motor na tři tisíce otáček a systém se vypálí. Jet na šestku dvě stě nemá smysl," zdůrazňuje.

Někteří motoristé, kterým drahý díl přestal fungovat, uvažují o jeho demontáži. "Filtr pevných částic se vymontovat dá, ale pokud máte děti a vozíte je na zadních sedačkách, tak je otrávíte," varuje Petr Petřík. "Spaliny se vracejí zpátky a pronikají do interiéru, bývá to i vidět, na panelech obložení se usazují saze."

I starý filtr pevných částic se dá podle Petříka zachránit. "Lze ho vyčistit. Existují firmy, které ho dají do pece, vypálí v asi 600 stupních a filtr funguje dál," popisuje. Petr Petřík se s filtrem, který u moderních nafťáků čistí to, co jde z výfuku, zase vrací ke kvalitě české nafty: "Všechna auta, která v cizině fungovala bez problémů, začnou po pár měsících provozu na českou naftu hlásit závadu filtru pevných částic."

Neposlouchejte manuály

Měňte i to, co se podle manuálu nemění, plyne z doporučení Petříka. Dalším velkým problémem jsou podle něj hlavně oleje s prodlouženým intervalem výměny (longlife). "Je tam velký problém," popisuje. "Aby uživatel dodržel záruční podmínky, musí měnit olej přesně podle předpisů výrobce a ve stanovených intervalech. Takže jste nuceni používat longlife oleje."

Zkušený automechanik radí okamžitě po skončení garance vyměnit olej za jiný a zkrátit intervaly jeho výměny. "Když tam ten olej necháte, je skoro záruka, že ve 120 až 150 tisících kilometrech začnou problémy," říká.

Stejně tak se mění "celoživotní" rozvodový řetěz. Automobilky podle Petříka začínají říkat, že životnost vozu je 250 tisíc kilometrů. "V tu chvíli máte vyměnit rozvodový řetěz, nebo auto."

Měnit se má i olej v převodovce, podle Petříka každých 150 až 180 tisíc kilometrů. "Je to normální náplň, takže degraduje. Jde o tisícikorunu," popisuje. "Třeba BMW ale v poslední generaci motorů přestává dělat výpustné šrouby," lamentuje.

Se stále rostoucími výkony dieselů, které je třeba přenést, trpí spojky a dvouhmotové setrvačníky, které tlumí vibrace. Petr Petřík jich za loňský rok vyměnil kolem dvou set. Bere už je přímo od výrobce. Od něj má instrukce, že spojka má životnost 100 tisíc kilometrů.

"Když jezdí auto z Prahy do Paříže, má najeto 700 tisíc kilometrů a má spojku v pořádku. V pražském provozu ale trpí. Životnost by se měla spíš měřit v motohodinách." V nízkých otáčkách v pražském provozu je dvouhmotový setrvačník stále v pohotovosti. Výměna dvouhmotového setrvačníku u passatu nebo octavie vyjde na nějakých patnáct až dvacet tisíc. Dnes se nabízí místo dvouhmotového přestavba na jednodušší. Před tím ale Petřík varuje, ničí prý převodovky.

Shánějte informace

Ani dnes není jednoduché vybrat spolehlivé auto, které nebude štamgastem v servisu. Ne všechny komponenty, které výrobci nakupují od dodavatelů jsou stejně kvalitní a jednoduše a za rozumné peníze opravitelné. Týká se to hlavně osazení dieselových motorů (čerpadla, vstřikovače) a elektroniky.

I na používání moderního auta je třeba trocha šoférského fištrónu a poslouchat rady, které nemusíte dostat ani ve značkovém servisu.

"Typickým příkladem jsou tříválce ve škodovkách. Ty, které mají mají rozvodový řetěz, nesmíte nechat zaparkované se zařazenou rychlostí v kopci," varuje Petřík. "Když je tak necháte bez zatažené ruční brzdy, přeskočí řetěz, protože je napínaný hydraulicky od tlaku motoru. Pokud neběží, tlak tam není, vymáčknou se napínáky a stavítka a řetěz přeskočí," popisuje. Své klienty už tak dva roky důrazně učí používat ruční brzdu.

  • Nejčtenější

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Lidový VW odhalen. Elektromobil do 600 tisíc korun vytvořili za měsíc

Koncept ID.2all vznikl za pouhý měsíc. Po kvapném odchodu dnes už bývalého šéfdesignéra Volkswagenu Jozefa Kabaně, jenž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkusili jsme porsche pro chudé. Nový elektrický hyundai nepřehlédnete

Nejdůležitější na elektrických autech je spotřeba. Není to kvůli hospodskému naparování, je to nutnost, aby bateriové...

Autofotka týdne: Stát prodává lamborghini. Zabavený supersport nabízí lacino

Ministerstvo vnitra prodává zánovní supersport. Nasupené Lamborghini Huracán s výkonem 610 koní a maximálkou 325 km/h...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Převratné baterie změní svět elektroaut, jen je nikdo nevyrobil

Baterie elektromobilů nejsou dokonalé, vědí a přiznávají to všichni. Z výčtu nedostatků je třeba zmínit potenciální...

Auta, která zachránila své výrobce. Bez nich bychom některé značky už neznali

Premium Snad každý výrobce někdy udělal nějaký přešlap, který se mu málem vymstil. Ať už to bylo špatné rozhodnutí managementu,...

Málokterý čtyřicátník by jel tak dobře jako já, usmívá se legenda F1 Derek Bell

Premium Potkali jsme se už poněkolikáté, ale poprvé jsme měli čas si popovídat. Navíc ve velice uvolněné atmosféře eventu, kde...

Alfa hory přenáší. Limitovaná edice Alfy Romeo je skutečný skvost

Premium Jaké to je, nechat se svést Monicou Bellucci na čtyřech kolech? Stačí trochu citu, nebo to chce odvahu? Dá se vůbec...

Návrat legendy. Vydali jsme se po stopách spojení Škody s Rallye Monte Carlo

Premium Byla lehká, dobře vyvážená a jezdci ji milovali, zatímco soupeři nenáviděli. Příkladně se skládala do zatáček, aby hned...

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...