Za vším hledej ženu. Za úspěch auta vděčíme už 125 let paní Bertě

  11:47aktualizováno  11:47
Aby 5. srpna 1888 zvládla zhruba stokilometrovou trasu z Mannheimu do Pforzheimu, pomohla si Bertha Benzová jehlicí do klobouku a dámským podvazkem. A samozřejmě i odvahou a láskou k manželovi, kterému podobná kuráž chyběla. První dálkovou jízdu autem tak podnikla před 125 lety žena.

Benz Patent Motorwagen | foto: Daimler

Karl Benz tehdy pracoval už na třetí verzi své trojkolky poháněné jednoválcovým benzinovým motorem. Patent na svůj "Patentwagen"  měl několik let v kapse, ale jeho sen vyrábět plně použitelný, a tedy prodejný automobil, narážel na nedůvěru případných zákazníků. Ti na něj pohlíželi spíš jako na technickou zajímavost než reálně použitelný dopravní prostředek. Navíc příliš precizní Karl sám trpěl hrůzou, že jeho stroj stále není dost dokonalý, aby přesvědčil.

Až paní Berta pochopila, co jedině pomůže: účinná propagace. O manželově práci věděla hodně. Nejenže už před svatbou zachránila svým věnem jeho dílnu před bankrotem, ale to, co v ní kutil, ji zajímalo a zdatně mu nahlížela pod ruce.

A tak za jednoho srpnového svítání, když Karl ještě spal, vytlačila se svými syny, čtrnáctiletým Richardem a patnáctiletým Eugenem (doma zůstávají dvě dcery), motorovou trojkolku (byla to ta druhá verze) na ulici a vyrazila na víc než stokilometrovou cestu, která měla spolehlivost vozidla dokázat. Doma na stole nechala stručný vzkaz: "Jedeme za babičkou do Pforzheimu."

Pravda, akce to byla kolektivní, Bertha věděla leccos o konstrukci auta, ale neuměla řídit. S tím, jak zacházet s pákou řízení (volant vymysleli až šest let poté), a dalšími ovládacími prvky, ji naštěstí poučili znalejší synové. I tak nouzi o drama neměli.

Pumpy s benzinem pochopitelně neexistovaly, prodával se jen v lékárnách jako čisticí prostředek. A protože auto mělo jen malinkou nádrž a 4,5 litru benzinu v karburátoru rychle mizelo, trasu museli vést přes města, kde byly apatyky. Premiéru zažila dodnes fungující lékárna ve Weislochu a dodnes se honosí nápisem "1. čerpací stanice na světě".

Při své expedici museli nakupovat benzin po lékárnách. Apatyka ve Wieslochu se...


Problémy tím nekončily. Přetržený řetěz musel spravit jakýsi kovář. Když vyjedou z rovinatého Porýní do kopců, projeví se další problém. Malý výkon čtyřtaktního jednoválce, který rozjede auto nejvýš tak na 15 kilometrů v hodině, a pouhé dvě rychlosti převodovky si s prudkými stoupáními neumí poradit. Posádka tak občas musí motorwagen do kopce tlačit.

Podle Benzových měření měl motor výkon dvě třetiny koňské síly při 250 otáčkách za minutu. Při pozdějším měření na Technické univerzitě ve Stuttgartu naměřili 0,9 koně při 400 otáčkách.

Jestli se ovšem jízda do kopce mění ve fyzickou zátěž s několika kapkami potu, znamenají sjezdy bouři adrenalinu. Auto váží 360 kilogramů a brzdí ho třecí špalíková brzda s diskutabilním účinkem. Kožený potah brzdového špalíku se velmi rychle opotřebovává, je tedy třeba často navštěvovat ševce.

Ucpávala se tryska karburátoru, ale tu paní Bertha operativně protáhla jehlicí do klobouku. A když se propálila izolace kabelů zapalování, zachránila to gumovým podvazkem.

Benz Patent Motorwagen


Dalším zádrhelem se ukázalo ztrátové odpařovací chlazení. Systém s uzavřeným oběhem vody vymyslí až v roce 1901 Wilhelm Maybach. Při každé příležitosti tedy posádka doplňuje vodu. Spotřebu poté spočítají na 150 litrů vody na 100 kilometrů jízdy.

Benzovy naštěstí netrápí defekty kol. Přední má kovovou obruč, zadní plné pneumatiky.

Aby o ně neměl otec strach, rozhodnou se v Bruschalu poslat domů telegram: "Vyrazili jsme autem a dorazili v pořádku do Bruschalu".

Špinaví a unavení dorazí po 106 kilometrech do Pforzheimu s večerem. Auto nemá světla, rozhodnou se tedy přespat v hotelu "Zur Post" a k babičce dorazit až ráno. Otci dorazí ten den ještě jeden telegram: "Dojeli jsme šťastně a bez úhony."

Trasa 106 kilometrů dlouhé jízdy vedla z Mannheimu do Pforzheimu. Do kopce...

První dálková cesta tedy dopadla na výbornou. Před zpáteční cestou paní Bertha naordinuje autu servis. Obavy vzbuzují především poháněcí řetězy, které měly původně sloužit pouze k předváděcím jízdám na výstavě strojů a pracovní techniky v Mnichově. Nechá je tedy vymontovat a pošle do Mannheimu. Po několika dnech dorazí nové a trojice vyrazí domů.

Fotogalerie

Zpáteční cesta je kratší, cestovatelé si vezou hromadu novin, popisujících jejich netradiční výlet. Nástrah automobilismu již znalí harcovníci opět bez újmy na zdraví i technice dorazí zpět domů.

Šokovaný Karl se brzy zklidnil, navíc mu paní Bertha předala pár technických zkušeností. Díky ní například přidal další rychlostní stupeň pro stoupání. Záhy se ukázalo, že propagační a vlastně vůbec první dálková jízda dosáhla svého. O neuvěřitelném motorwagenu se začalo mluvit jako o senzaci a Karl Benz mohl jako první na světě rozjet jeho hromadnou výrobu, za což děkoval i své ženě. Ta svou jízdou prokázala, že automobil má budoucnost.

Na oslavu odvážného činu paní Benzové se od pátku 9. do neděle 11. srpna pojede po stejné trase, kterou před 125 lety projela, závod pravidelnosti historických aut.

Paní Benzová se dožila vysokého věku a svého muže přežila o 15 let. Zemřela 5. května 1944, dva dny po 95. narozeninách v Ladenburgu, kde sídlila Benzova první dílna.

Karl Benz a jeho cesta k automobilu


V roce 1870 se tehdy dvacetiletá Cecilie Bertha Ringerová seznámila s o pět let starším Karlem Friedrichem Benzem. V té době jistě netušila, jak velkou roli sehraje v jeho životě a v historii automobilismu.

V roce 1871 obětovala své věno, aby snoubenec mohl vyplatit společníka ze strojírenské dílny-firmy Karl Benz und August Ritter, Mechanische Werkstätte se sídlem v Mannheimu.

V červenci 1872 byli Karl Benz a Bertha Ringerová sezdáni a přestěhovali se do Mannheimu. Rok nato se narodil první syn Eugen, v roce 1874 pak Richard. Po dalších třech letech se rodina rozrostla o dceru Claru a konečně v roce 1882 spatřila světlo světa Tilda.

Geniální vynálezce neměl příliš štěstí v obchodě a roku 1877 se opět ocitl ve finančních problémech. Benz se tedy zaměřil na výrobu stacionárních plynových motorů, po kterých byl v té době velký hlad.

Benzovy motory byly úspěšné a on se mohl věnovat svému životnímu snu: vývoji samohybného stroje, poháněného spalovacím motorem. Pro pořádek je třeba poznamenat, že patent na čtyřdobý motor drží od roku 1877 Nikolaus August Otto.

V roce 1886 je auto vyrobeno, ale funguje vůbec? Je třeba jej řádně vyzkoušet. A zde vstupuje do hry paní Benzová. Rázná žena, bez které by firma Benz und Cie neexistovala.

Po zkušenostech sesbíraných při manželčiných "jízdních testech" vybavuje Benz svůj Patent Motorwagen Model 3 dalším rychlostním stupněm a účinnější brzdou. Paní Benzová hned na prvním autě prokázala nutnost a nezastupitelnost jízdních testů aut v reálném provozu.

V letech 1886 až 1894 bylo vzniklo 25 exemplářů motorwagenu s motory o výkonech 1,5 - 3 koně, polokapotovaných s nouzovým sedadlem, nebo sedadlem pro dítě.

V roce 1893 pak představí Karl Benz auto se čtyřmi koly - Benz Vittoria, které se pochlubí dalšími vylepšeními.

Bertha a Karl Benzovi

Bertha a Karl Benzovi


Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

Specialista na malá auta slaví 120 let. Fiat patří k nejstarším značkám světa

Fiat 500

Automobilka Fiat je dnes čtvrtým nejstarším výrobcem automobilů na světě. Déle vyrábějí bez přestání motorová vozidla...

Z Prahy vyjel závod veteránů. První etapu absolvují vlakem

Retro Prague Historic Rally 2019

Z centra Prahy ve čtvrtek odpoledne slavnostně odstartoval 20. ročník Retro Prague Historic Rally, která je podle...

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

Najdete na iDNES.cz