Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Porsche 917 byl první Piëchův pomník. Dalo vzniknout hypersportům dneška

Jeden z nejslavnějších závodních vozů automobilové historie Porsche 917 by nikdy nevzniklo, nebýt umanutého Ferdinanda Piëcha. V počátku kariéry u Porsche postavil 917, aniž by se kohokoli ptal. Firmu to stálo téměř všechny její peníze, jenže auto jí zajistilo nehynoucí slávu.

Automobilový génius Ferdinand Piëch si rád už během své aktivní kariéry stavěl „pomníky“. Bugatti Veyron, Volkswagen Phaeton nebo Audi Quattro jsou nezapomenutelné vozy, které by nejspíš bez slavného manažera a konstruktéra nevznikly. Málokdo by na tak ambiciózní projekty našel odvahu. Odvahu plýtvat na ně penězi a časem inženýrů, jelikož tyto projekty představovaly obrovskou výzvu s nejasným výsledkem.

Jenže takový Piëch byl. Do nemožného se pouštěl velmi rád. A ukázal to už zkraje své hvězdné kariéry. V roce 1968 prosadil během svého působení u Porsche závodní speciál, který se stal nejen legendou, ale pomohl definovat značku Porsche coby legendu motorsportu.

Tedy ne že by auta této značky v závodech nevyhrávala už předtím. Ale právě vůz 917 přinesl Porsche premiérové vítězství v závodě nejlegendárnějším: 24 hodin Le Mans. Tento ďábelský vůz otevřel éru sportovních úspěchů nejen v Le Mans, ale na globální úrovni, a to drtivým způsobem. 

Nebýt 917, Porsche by se dnes jistě nepyšnilo celkem devatenácti vítězstvími v absolutní klasifikaci Le Mans – což je rekord, ke kterému se nemůže nikdo v blízké době přiblížit, a to navzdory tomu, že se Porsche před pár lety z nejvyšší kategorie vytrvalostních závodů stáhlo.

Auto za všechny peníze

Předpoklady pro vznik Porsche 917 byly dva. Jedním byla samotná osobnost Ferdinanda Piëcha, tím druhým pak sportovní pravidla tehdejšího světového šampionátu sportovních vozidel, seriálu, na který dnes navazuje série WEC. Koncem šedesátých let totiž FIA s pravidly žonglovala, už tehdy to bylo v rámci snahy snížit náklady. Jak už to tak v motorsportu bývá, snaha se minula účinkem.

Porsche 917

FIA se pro rok 1968 rozhodla omezit maximální objem motorů špičkových vozů Skupiny 6 na tři litry. Mělo to snížit rychlost do té doby neomezených monster (Le Mans právě vládly Fordy GT40) a umožnit sdílet techniku s třílitrovými motory pro formuli 1. Jenže jelikož to bylo na automobilky moc rychlé, umožnila FIA ještě jednu cestu: vozy Skupiny 4 s maximálně pětilitrovými motory, kterých muselo kvůli homologaci vzniknout nejméně 50 kusů. Tuto podmínku tehdy uměl splnit jen Ford GT40 a novější Lola T70.

Pravidla přitom byla plánována na krátké období do roku 1971, takže už pro ročník 1969 FIA oznámila, že limit sníží na 25 aut. A právě v tu chvíli se myšlenky extrémního závodního speciálu chytá Piëch, který tehdy u Porsche ve svých 31 letech působil coby šéf vývoje. Ačkoli to oficiální materiály příliš detailně nerozebírají, Piëch v podstatě schválil vývoj nového závodního speciálu sám sobě, aniž by to řešil s dalším managementem automobilky.

Porsche 917

Piëch doslova a do písmene toužil po autě, které bude vyhrávat a byl za to ochoten zaplatit jakoukoli cenu. Doslova. Kromě toho, že riskantním projektem ohrožoval svou pozici, v podstatě vsadil i celou budoucnost Porsche. Traduje se, že vývoj probíhající od července 1968 do března 1969 stál automobilku většinu jejího rozpočtu. Riskantní sázka nakonec vyšla.

Z počátku potížista

Z počátku to ovšem na legendární úspěchy nevypadalo. Homologace speciálu probíhala nadvakrát. Krátce po světové premiéře vozu 12. března na ženevském autosalonu totiž nebyli komisaři FIA spokojeni se stavem dokončení pětadvacetikusové série. Už 20. dubna však bylo všech 25 aut podle představ funkcionářů.

Náročný a velmi rychlý vývoj ovšem znamenal, že i když stihlo Porsche postavit a homologovat auto včas, zdaleka to nebyl dokončený projekt. První Porsche 917 v podstatě vyjelo na závodní dráhu přímo z rýsovacích prken. Na testy nebyl čas, takže se logicky objevily potíže. Monstrum s plochým dvanáctiválcem o výkonu necelých 600 koní bylo stavěno hlavně s ohledem na efektivní aerodynamiku, to kvůli vysokým rychlostem, kterých se dosahovalo v Le Mans. 

Jenže to znamenalo, že v důsledku auto nemělo téměř žádný přítlak a ve vyšších rychlostech byla 917 značně nestabilní a citlivá na poryvy větru. Dobové zkazky říkají, že byl vůz neřiditelný.

Porsche 917

Zdánlivě obří průšvih dovedli v Piëchově týmu vyřešit, i když to chvíli trvalo. Namísto úprav geometrie náprav a tuhosti rámu pomohlo přepracování zádě. Vznikla různá provedení, design konstrukce zádě se měnil a postupně získávalo auto na stabilitě, byť konceptů, jak toho docílit, bylo více.

V roce 1969 tak Porsche zavelelo k útoku na vítězství ve slavné čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Do závodu nastoupila tři auta, jízda jednoho z nich však skončila už v prvním kole tragédií: Brit John Woolfe vylétl se svým 917 z trati, auto se převrátilo a shořelo. Smrt pilota je přičítána tehdejšímu nešvaru, řada závodníků se při typickém Le Mans startu, kdy do svých aut přebíhali přes startovní rovinku a usedali do svých vozů, nepřipoutala či si pásy nezapnula dostatečně. 

Woolfe byl nakonec jedinou obětí Porsche 917 a zároveň poslední obětí legendárního způsobu startu. Pro následující ročník byla totiž tato procedura zrušena.

Na rok 1969 chtělo Porsche rychle zapomenout i proto, že zbývající dva vozy vypadly pro technickou závadu, přičemž posádka Elford – Attwood s Porsche 917L (verze s delší zádí) dvacet hodin závod vedla. Pro rok 1970 tak byl vůz zásadně přepracován. Z vnějších částí karoserie zůstalo jen čelní sklo, dveře a střecha, vše ostatní bylo nové. Design zádě si opět žil svým způsobem a tři různé týmy používaly různá řešení.

Porsche 917

A vyplatilo se. Ročník 1970 přinesl jak vítězství v tehdejším světovém šampionátu, tak kýžený první absolutní triumf v Le Mans. Byl to rovnou „double“: Elford s Attwoodem si s verzí 917LH v barvách týmu Porsche Salzburg (startovní číslo 23) spravili chuť a vyhráli, druhé místo obsadila posádka Larousse, Kauhsen se zbarvením dnes známým jako Hippie Car (taktéž verze LH).

O rok později se triumf opakoval, Porsche vítězí ve světovém šampionátu a opět dominuje v Le Mans: posádka Helmut Marko a Gijs van Lennep ustanovila v typu 917K v barvách Martini rekord v podobě vzdálenosti 5 335,16 kilometru, který vydržel v platnosti téměř 40 let. Pravda, pravidla auta od následujícího ročníku výrazněji zpomalila a časem docházelo i k různým zpomalovacím úpravám na trati, ale i tak jde o fascinující výkon. V ročníku 71 se proslavila i experimentální verze 917/20 v růžovém zbarvení přezdívaná „Pink Pig“. Ta sloužila hlavně jako vývojové vozidlo pro pozdější Can-Am verze.

Porsche 917

Po konci sezony 1971 se rozhodně Porsche 917 neodebralo do závodnického důchodu. Vznikla celá řada dalších variant pro ostatní závodní série, včetně roadsterů pro zmíněné americké závody Can-Am. Dvanáctiválec typu 917 nadále sílil a s příchodem turbodmychadel se jeho výkon vyšplhal až někam k metě 1 100 koní. Do roku 1975, kdy auto vrcholový motorsport opustilo, získalo Porsche 917 celkem 37 vítězství v závodech Can-Am a v evropské Interserii.

Fascinující technika

Tomu, že Porsche 917 udělalo z německé automobilky absolutního vítěze v nejvyšších patrech motorsportu namísto sbírání titulů v jednotlivých kategoriích, vděčí značka zcela výjimečné technice. Zatímco důraz na aerodynamiku přinesl počáteční potíže, ostatní základ byl od počátku úctyhodný. Ale i aerodynamika a její vývoj stály za pozornost.

Tato disciplína byla v době vzniku 917 stále mladá a o různých přítlačných efektech se toho vědělo málo. Velká křídla se používala na základě zkušeností. Porsche však 917 nadále vyvíjelo a využívalo k tomu i aerodynamické tunely, jeden ve Francii, další na německé univerzitě. Testovaly se samozřejmě zmenšené modely, měřítko bylo 1:4.

Pro 917 vznikly také zcela nové brzdy, jejichž konstrukci pak Porsche využilo u silničního modelu 911 Turbo. I jeho turbodmychadlo mělo původ v závodních vozech, nebýt zkušeností s 917, nejspíš by se silniční Turbo objevilo o něco později.

Porsche 917

Celé auto, které v počátcích začínalo s výkonem kolem 600 koní, pak bylo postaveno s maximálním důrazem na lehkost konstrukce. Některé nápady a konkrétní technická řešení vyvolávají i dnes údiv. Prostorový rám šasi měl hmotnost pouhých 42 kilogramů a byl natlakován plynem, to aby se daly snadno odhalit případné praskliny. Plochý dvanáctiválec využíval u mnoha částí hořčíkové a titanové slitiny. S materiály se experimentovalo i u šasi, hořčíkovou slitinu používal i vítězný vůz z Le Mans 1971.

Trubkový rám karoserie měl i další funkci, jeho trubky sloužily zároveň coby kanály pro vedení oleje k přednímu chladiči. Hmotnost vozu se podle specifikace pohybovala kolem mety 800 kilogramů, což už se základními výkony motoru znamenalo ohromující poměr hmotnosti a výkonu. Vrcholem byla verze 917/30 s dvojitě přeplňovaným motorem o objemu 5,4 litru, který uměl v kvalifikačním režimu až 1 580 koní. Vzhledem k hmotnosti asi 820 kilogramů tedy tato verze disponovala téměř dvěma tisícovkami koní na tunu.

Pokrokovost 917 se ukázala i o řadu let později. V roce 1981 pravidla v Le Mans umožnila start vozu znovu. A tým Kremer Racing tedy jednu 917, byť notně přestavěnou, na start postavil. Vůz se kvalifikoval v top 10, ale ze závodu vypadl po sedmi hodinách. Tým ještě nasadil auto v šestihodinovce v Brands Hatch, i tam vykazovala 917 špičkovou rychlost, ale vyřadilo ji selhání zavěšení.

Provokativní a inspirující

I když většinu vavřínů už Porsche 917 posbíralo v době, kdy jeho „otec“ Piëch v Porsche nepracoval (z firmy musel odejít v roce 1972), ty největší (světové tituly a triumfy v Le Mans) získalo ještě za jeho vedení.

Porsche 917 se navíc stalo autem, které bylo zdrojem velké inspirace. Jedna z 917 si zahrála hlavní roli ve slavném filmu Steva McQueena Le Mans, tento vůz byl v roce 2017 v aukci prodán za ohromujících 14 milionů dolarů. Za Porsche do té doby nikdo nikdy víc peněz nezaplatil. Druhá 917 sloužila coby filmařské auto.

Porsche 917

Dominantní závodní speciál samozřejmě inspiroval i konkurenci. Enzo Ferrari kvůli němu prodal polovinu své automobilky koncernu Fiat, jen aby získal peníze na stavbu 25 vozů, které by mohly s 917 soupeřit. Ferrari 512 se objevilo v sezoně 1970. Dvě Porsche 917 se také ze závodních tratí dostala na silnice. Jedno vzniklo v Německu a dostalo i oficiální posvěcení automobilky, druhé si nechal postavit hrabě Rossi, otec stáje Martini.

To se psal závěr sedmdesátých let a nic rychlejšího tehdy na silnicích nejspíš neexistovalo. Však v Le Mans zvládly různé verze 917 maximální rychlost přes 380 km/h. Silniční byly jistě o něco pomalejší, ale i tak neměly konkurenci. Zprostředkovaně, byť hlavně díky chuti snílků a bláznů, Piëchův vůz dal vzniknout i dnešní kategorii hyperaut. 917 se vyvíjela i interně, byť hlavně formou různých modelů pro testy v aerodynamických tunelech. Jedna zapomenutá verze měla futuristický design se zakrytými koly a interiér, ve kterém nechyběla ani obrazovka počítače.

Není divu, že Porsche letos pro oslavu 50 let vzniku auta připravilo speciální výstavu, pro kterou zrestaurovalo první postavenou 917 do původního stavu. Toto auto totiž po prvním vítězství v Le Mans získalo barvy a úpravy karoserie vítězného vozu. Teď má zpátky první, neúspěšnou karoserii se zeleně nabarvenou přídí.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

  • Nejčtenější

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koloběžkám a zahradním traktorům nařídí povinné ručení, elektrokola vyvázla

Stát od příštího roku zavede povinné ručení na koloběžky a zahradní traktůrky. Cyklisté nic platit nebudou.

A ten čudlík dělá co? Řidiči chtějí auta našlapaná technikou. A neví, co s ní

Osm z deseti řidičů nových automobilů se považuje za fandy techniky. Pochvalují si, jak jsou jejich elektronikou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Mercedesu R co nejdál. Je to křižník s provozními náklady raketoplánu

Premium Velké luxusní MPV je třída sama pro sebe a není divu, že Mercedes-Benz tento model cílil především na severoamerický...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

OBRAZEM: Slavná Tatra 815 šla do sériové výroby v lednu 1983

Před čtyřiceti lety se rozbíhala sériová výroba nákladního automobilu Tatra 815. Tato typová řada se stala v historii...

Málokterý čtyřicátník by jel tak dobře jako já, usmívá se legenda F1 Derek Bell

Premium Potkali jsme se už poněkolikáté, ale poprvé jsme měli čas si popovídat. Navíc ve velice uvolněné atmosféře eventu, kde...

Na setinu přesně přes Prahu do Turecka. Veteránskou rally jedou i Češi

V sobotu večer dorazila do Prahy více než dvacítka historických vozů účastnících se třítýdenní setinové rally, jejíž...

Neschopná krabice či levné kabrio. Auta, z nichž jednou bude ceněná klasika

Premium Auto jako investice? Tak jistě, někdo si může v aukci koupit Ferrari 250 GTO za jeden a půl miliardy. Ale pokud mezi...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...