Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Otevřel si vlastní muzeum veteránů. Je největší v Česku

Lubomír Pešák si svého prvního veterána koupil před patnácti lety na inzerát. Byla to Tatra 75. Dnes stojí v Pešákově muzeu. "Není tu nejvzácnější, tehdy jsem tomu ještě nerozuměl," směje se majitel Veteran Areny.

Lubomír Pešák je zakladatelem a majitelem soukromého muzea historických vozidel Veteran Areny v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jak asi může vypadat člověk, který má odvahu provozovat v Olomouci soukromé muzeum historických aut? Po pravdě - čekala jsem "veterána". Otevřel však svěží muž ve středních letech. Optimista na pohled i na poslech. Lubomír Pešák, majitel úspěšné společnosti T. S. Bohemia před víc než rokem postavil v olomouckých Pavlovičkách své vlastní automuzeum.

Se skoro stovkou vozů hlavně prvorepublikové a meziválečné éry a třemi desítkami motocyklů je to největší muzeum svého druhu v Česku. Lubomír Pešák od začátku ví, že tahle pětatřicetimilionová investice byla ekonomická sebevražda. Nelituje jí však.

Lubomír Pešák

Je mu 45 let, pochází z Opavska. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a tři roky pracoval jako konstruktér vodních elektráren v ČKD Blansko. Podnikat začal v roce 1997, kdy si s bratrem otevřeli v Olomouci obchod na prodej a opravy počítačů.

Jejich firma T. S. Bohemia funguje dodnes. Její obrat loni dosáhl 1,5 miliardy korun. Veteran Arenu Lubomír Pešák otevřel loni v květnu v olomouckých Pavlovičkách. Muzeum se stalo pátou nejnavštěvovanější atrakcí na Olomoucku - vidělo jej 20 tisíc lidí.

"Zemí s tak bohatou historií automobilismu, jako má Česko, je na světě do desíti. Spoustu našich mladých lidí to přitom úplně míjí. Chtěl jsem pro tohle kulturně-technické dědictví něco udělat. Snad si lidi prohlídkou muzea uvědomí, co všechno uměly české firmy kdysi vyrobit," říká majitel muzea.

Poklady čekají na objevení ve stodolách

Je přesvědčený, že na záchranu automobilových skvostů mají nadšenci jako on maximálně dvacet příštích let. Ve stodolách a na dvorech se stále ještě dají najít vzácné kusy, i když jsou většinou v dezolátním stavu.

"Jestli se teď nedají do pořádku, za dvě desítky let už z nich nic nezbude. Jejich rozpad je nevratný proces. Stát na to přitom nemá žádný záchranný program, všechno je jen otázkou soukromých prostředků," míní Pešák.

Všechno, co ve Veteran Areně stojí, je skutečně majetek soukromých sběratelů. Ti své vozy muzeu bezúplatně půjčují. Za to nemusí shánět garáž nebo řešit pojištění. "Hlavně nám ale musí důvěřovat, protože některé automobily jsou velmi drahé," podotýká provozovatel muzea.

Pase po wikovech

Postupně si pořídil asi třicet historických aut a podobně jako jiní majitelé, i on řešil, kam s nimi. "Měl jsem je uskladněné u známých. Některé jsem třeba pět let neviděl," vzpomíná Pešák.

Teď má svá auta na očích denně. Každý den totiž tráví v muzeu. Tomu dnes věnuje možná víc času než vlastní firmě. "Některá muzea mají i sto zaměstnanců, zatímco já jsem na to sám. Máme jen dva pracovníky, kteří se starají o běžný provoz, zbytek leží na mně. Firma už mě tolik nepotřebuje, vím, že spolupracuji s lidmi, na které je spoleh," říká Pešák.

Sbírku, kterou dnes tvoří hlavně značky Tatra, Praga, Aero nebo Škoda, chce do dvou let rozšířit o unikátní soubor vozů značky Wikov. Tyto automobily vyráběla prostějovská firma Wichterle-Kovařík, původně jen továrna na zemědělské stroje. Wikovy odtud vyjížděly pouhých deset let a nebylo jich víc než 600 kusů různých typů. Dodnes se dochovalo do čtyřiceti aut. Polovinu z nich by chtěl Pešák dostat do svého muzea.

"Teď tu máme tři, do konce roku jich bude šest. Těch dvacet bych tu chtěl mít do dvou let," počítá Pešák. Podobná expozice wikovů neexistuje nikde jinde na světě. Provozovatel Veteran Areny ví o lidech, kteří mají doma velmi vzácné kusy a snaží se je přesvědčit, aby je muzeu zapůjčili.

Auta jsou krásná bez příkras

Než se pustil do projektování svého muzea, objel Lubomír Pešák všechny podobné u nás i v zahraničí. Nechtěl opisovat, ale vyvarovat se chyb. Výsledkem je jednoduchá expozice - ocelová hala, bílé zdi a v hlavní roli jen a pouze automobily.

"Auto je tu klíčový prvek. Nechtěli jsme vytvářet divadelní kulisy, malovat třeba za hasičským vozem požár a nějaké panáky. I významné automobilky, když vystavují nové modely, používají jen sklo a to auto. My jsme něco podobného udělali s historickými vozy," popisuje.

Přesto si jeden - zdánlivě nesourodý - nápad dovolil. Spolu s automobily vystavuje v aréně i české výtvarné umění.

Ale to pořád není všechno, co si mohou návštěvníci Veteran Areny v muzeu prohlédnout. Zhruba rok tu budou vystaveny také historické telefony a po nich přijdou na řadu stará rádia.

  • Nejčtenější

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Lidový VW odhalen. Elektromobil do 600 tisíc korun vytvořili za měsíc

Koncept ID.2all vznikl za pouhý měsíc. Po kvapném odchodu dnes už bývalého šéfdesignéra Volkswagenu Jozefa Kabaně, jenž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkusili jsme porsche pro chudé. Nový elektrický hyundai nepřehlédnete

Nejdůležitější na elektrických autech je spotřeba. Není to kvůli hospodskému naparování, je to nutnost, aby bateriové...

Autofotka týdne: Stát prodává lamborghini. Zabavený supersport nabízí lacino

Ministerstvo vnitra prodává zánovní supersport. Nasupené Lamborghini Huracán s výkonem 610 koní a maximálkou 325 km/h...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Převratné baterie změní svět elektroaut, jen je nikdo nevyrobil

Baterie elektromobilů nejsou dokonalé, vědí a přiznávají to všichni. Z výčtu nedostatků je třeba zmínit potenciální...

Málokterý čtyřicátník by jel tak dobře jako já, usmívá se legenda F1 Derek Bell

Premium Potkali jsme se už poněkolikáté, ale poprvé jsme měli čas si popovídat. Navíc ve velice uvolněné atmosféře eventu, kde...

Jak se zbavit předsudků. Americká Corvette ZR-1 skrývá skvostnou techniku

Premium Mám rád americká auta, to rovnou rád přiznávám. A všemožná – od full-size SUV až po koráby z 50. let. Ale až Corvette...

Auta, která zachránila své výrobce. Bez nich bychom některé značky už neznali

Premium Snad každý výrobce někdy udělal nějaký přešlap, který se mu málem vymstil. Ať už to bylo špatné rozhodnutí managementu,...

Na setinu přesně přes Prahu do Turecka. Veteránskou rally jedou i Češi

V sobotu večer dorazila do Prahy více než dvacítka historických vozů účastnících se třítýdenní setinové rally, jejíž...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...