OBRAZEM: Hledat historické autovraky je dobrodružství, říká fotograf

  16:44aktualizováno  16:44
V dobrodružném Putování za vraky představuje ústecký fotograf Vladimír Cettl "úlovky" ze svých výprav za autovraky pohřbenými v přírodě. Hlavním tématem velkoformátových fotografií je všudypřítomná rez. Výstava v ústeckém výletním zámečku Větruše potrvá do 28. listopadu.

Škoda 110R Coupe | foto: Vladimír Cettl

Cílem Cettla jsou vraky historických aut ponechané napospas přírodě. Fotograf se za nimi vypravuje na vrakoviště i lesní skládky.

"Už v tom hledačství je pořádný kus dobrodružství. Stará auta dnes totiž strašně rychle mizí. Dřív se válela na lecjaké mezi, dnes musí být každé vyřazené auto sešrotováno," poznamenal autor.

Škoda Octavia Super

Škoda Octavia Super

Výstava se stěhuje do kopřivnice

Z Ústí výstava putuje do muzea Tatry Kopřivnice, kde expozici doplní dokonce tři celé autovraky značky Tatra. Už předtím ji viděli návštěvníci pražské Malostranské besedy. Originálně zarámované fotografie lze zakoupit přímo v expozici.

Na výstavě představuje nejen tuzemské objevy, jakými jsou především staré tatrovky a škodovky, ale také výsledky výpravy na jeden z největších hřbitovů veteránů v Evropě u belgického městečka Arlon.

V tamním lese "hnije" už 60 let okolo dvou set vozů rozličných značek, mezi nimiž nechybí ani legendární ameriky z padesátých let. Co je na fotografování rozpadajících se aut tak fascinující?

"Pořizování fotografií reznoucích veteránů obnáší často skoro až archeologický přístup a zprostředkovává nám nevšední reflexivní pohled na motoristickou historii zdánlivě nedávnou. Za druhé jde o svědectví o procesu, kterak se materiál člověkem přetvořený ve vyspělý nástroj silou přírody opět vrací do koloběhu světa," uvádí Cettl.

Škoda 1101 Tudor

Škoda 1101 Tudor

Kouzlo fotografií umocňuje originální zarámování. Pasparta je ze zrezivělého plechu a podpis autora vysvítá vrstvou koroze. Na vernisáži dokonce vyzdobily prostor restaurace části skutečného autovraku Škody Tudor z padesátých let.

Škoda 110R Coupe

Škoda 110R Coupe

Tatra 603

Tatra 603

Putováním za vraky navázal Vladimír Cettl po desetileté pauze na svou výstavní činnost. Naposledy veřejně představil svůj fotograficko-kostýmní projekt Dívčí válka, který uskutečnil se sourozenci herečkou Klárou a fotografem Salimem Issovými.

Autor:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Dražba Ceaušeskova unikátního ARA nikoho nepřilákala

Terénní speciál ARO Nicolae Ceaušeska

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae...

Bentley slaví stovku. Nejrychlejší náklaďáky na světě sází na objem

Posádka Elliot Dale a Richard Porter s automoblem Bentley Derby z roku 1935 na rychlostní zkoušce v areálu zemědělského družstva ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku.

Za vznikem výrobce luxusních vozů Bentley stál britský průkopník automobilismu a konstruktér motorů Walter Owen...

Autofotka týdne: Munzarova mistrovská tatrovka osiřela

Tatra 602 Tatraplan Sport V8 Luďka Munzara

Ve věku 85 let zemřel Luděk Munzar. Známý herec a dabér Paula Newmanna se proslavil také jako automobilový závodník. V...

Najdete na iDNES.cz