Novela zákona navrhuje až pět milionů pokuty za stočené tachometry

  10:30aktualizováno  13:32
Odborníci odhadují, že až milion aut na českých silnicích má upravený počet najetých kilometrů. Nepoctivce má postihnout novela zákona, kterou se snaží prosadit Sdružení na ochranu vlastníků automobilů i samotné autobazary. Čtěte odpovědi jejich zástupců v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Při nákupu auta si dejte pozor na přetočený tachometr | foto: Cebia

Auto se stočeným tachometrem nepoctivec snáze a dráž prodá. Z nákupu takového vozu ale plynou rizika. "Auto s více najetými kilometry by totiž mělo podstoupit zcela jiné servisní prohlídky, jinak hrozí selhání důležitých dílů," varuje Zbyněk Veselý, předseda sdružení Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Za letošní tři čtvrtletí byl podle společnosti Cebia, která se prověrkami ojetých vozů zabývá, nově stočený tachometr u 260 000 aut. "Každý měsíc odhalíme na základě dotazů našich zákazníků v databázích asi 3 900 nově stočených vozů. Je to přibližně 42 procent z objemu prověřovaných vozů. Pokud vztáhneme tento poměr na celkový objem vozů, které ročně změní majitele, dá se říci, že jen za letošní bude nově stočeno přibližně 350 000 vozů," soudí ředitel Cebie Martin Pajer.

"Před krizí jsme kvůli přetočenému tachometru odmítali 30 procent vozů, dnes je to už přes 43 procent. Podvodníci zjistili, že zejména importované ojetiny už nemohou cenou na tuzemském trhu konkurovat, proto se je snaží vylepšit přetáčením tachometrů. V Hamburku můžete koupit ojetinu s 300 tisíci najetými kilometry, stočíte ji na 120 000 a vyděláte až 2 000 eur," uvádí Anthony James Denny, generální ředitel AAA AUTO.

ON-LINE o stočených tachometrech

Odpovídají Zbyněk Veselý, předsedy Sdružení na ochranu vlastníků automobilů SOVA, a Anthony James Denny, majitel autobazaru AAA Auto - čtěte ZDE

Jak postavit stáčení počítadel ujeté vzdálenosti mimo zákon a zároveň to nepoctivcům co nejvíc ztížit, není snadné, shodují se odborníci. Přetočení tachometru o libovolný počet kilometrů pořídíte za 500 korun a trvá to maximálně půl hodiny.

Že má auto najeto víc, než udává prodejce a tachometr, lze někdy odhalit i pouhým okem. "Podle míry opotřebení interiéru vozu, například ošlapané pedály, oleštěný volant, vyměněná hlavice řadící páky, vyměněná prosazená sedačka, ohmataná řadička," radí majitel autobazaru AAA Auto.

"Na jedné Škodě Octavii, dovezené z Německa, se nám podařilo prokázat stočení tachometru o pět set tisíc na stav 110 000 km," vzpomíná na rekordmana mezi stočenými auty Denny.

Stočení tachometru sice lze považovat za podvod, ale jen pokud bude například v kupní smlouvě uveden "počet ujetých kilometrů". Místo toho se však uvádí "stav tachometru". "Navíc jen těžko lze toto jednání konkrétní osobě dokázat," upozorňuje SOVA.

Tachometr totiž není cejchovaným měřidlem. Majitel "stočeného" vozu také například může tvrdit, že se změnou hodnoty na počítadle ujeté vzdálenosti nemá nic společného a říci, že se tak muselo stát v době, kdy ho měla zapůjčen osoba blízká."

"Nyní není znám žádný případ odsouzení za stočený tachometr," uvádí Zbyněk Veselý, novela zákona to má změnit. Nová iniciativa chce prosadit novelu zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a trestního zákoníku, ve které bude postih za stáčení tachometrů jasně stanoven. Počítá s až pětimilionovou pokutou.

Autoři návrhu prosazují také povinnost zapisovat stavy najetých kilometrů do velkých technických průkazů vozidel při změně majitele.

Stáčení tachometrů stejně jako nabízení této služby je trestné například v Belgii, Německu nebo USA.

Autor:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

První jízda novou elektrokiou: nelže o dojezdu a je příjemně normální

Kia e-Niro

Dojezd je asi jednou z nejvíce diskutovaných nevýhod elektromobilů. Situace se ale lepší a důkazem toho je i nová Kia...

Další z rubriky

Autonarozeniny: Regata představila světu start-stop systém v Brně 1983

Fiat Regata

Před 35 lety vyrazily statisíce lidí na brněnský strojírenský veletrh obdivovat modernizovanou řadu škodovek. Čekalo je...

Bentley slaví stovku. Nejrychlejší náklaďáky na světě sází na objem

Posádka Elliot Dale a Richard Porter s automoblem Bentley Derby z roku 1935 na rychlostní zkoušce v areálu zemědělského družstva ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku.

Za vznikem výrobce luxusních vozů Bentley stál britský průkopník automobilismu a konstruktér motorů Walter Owen...

Autofotka týdne: Metro bylo nejnebezpečnější auto všech dob

Rover 100 při crashtestu

Nic neilustruje úpadek britského automobilového průmyslu lépe než osmnáctiletá kariéra Austinu Metro, později...

Najdete na iDNES.cz