Novela zákona navrhuje až pět milionů pokuty za stočené tachometry

  10:30aktualizováno  13:32
Odborníci odhadují, že až milion aut na českých silnicích má upravený počet najetých kilometrů. Nepoctivce má postihnout novela zákona, kterou se snaží prosadit Sdružení na ochranu vlastníků automobilů i samotné autobazary. Čtěte odpovědi jejich zástupců v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Při nákupu auta si dejte pozor na přetočený tachometr | foto: Cebia

Auto se stočeným tachometrem nepoctivec snáze a dráž prodá. Z nákupu takového vozu ale plynou rizika. "Auto s více najetými kilometry by totiž mělo podstoupit zcela jiné servisní prohlídky, jinak hrozí selhání důležitých dílů," varuje Zbyněk Veselý, předseda sdružení Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Za letošní tři čtvrtletí byl podle společnosti Cebia, která se prověrkami ojetých vozů zabývá, nově stočený tachometr u 260 000 aut. "Každý měsíc odhalíme na základě dotazů našich zákazníků v databázích asi 3 900 nově stočených vozů. Je to přibližně 42 procent z objemu prověřovaných vozů. Pokud vztáhneme tento poměr na celkový objem vozů, které ročně změní majitele, dá se říci, že jen za letošní bude nově stočeno přibližně 350 000 vozů," soudí ředitel Cebie Martin Pajer.

"Před krizí jsme kvůli přetočenému tachometru odmítali 30 procent vozů, dnes je to už přes 43 procent. Podvodníci zjistili, že zejména importované ojetiny už nemohou cenou na tuzemském trhu konkurovat, proto se je snaží vylepšit přetáčením tachometrů. V Hamburku můžete koupit ojetinu s 300 tisíci najetými kilometry, stočíte ji na 120 000 a vyděláte až 2 000 eur," uvádí Anthony James Denny, generální ředitel AAA AUTO.

ON-LINE o stočených tachometrech

Odpovídají Zbyněk Veselý, předsedy Sdružení na ochranu vlastníků automobilů SOVA, a Anthony James Denny, majitel autobazaru AAA Auto - čtěte ZDE

Jak postavit stáčení počítadel ujeté vzdálenosti mimo zákon a zároveň to nepoctivcům co nejvíc ztížit, není snadné, shodují se odborníci. Přetočení tachometru o libovolný počet kilometrů pořídíte za 500 korun a trvá to maximálně půl hodiny.

Že má auto najeto víc, než udává prodejce a tachometr, lze někdy odhalit i pouhým okem. "Podle míry opotřebení interiéru vozu, například ošlapané pedály, oleštěný volant, vyměněná hlavice řadící páky, vyměněná prosazená sedačka, ohmataná řadička," radí majitel autobazaru AAA Auto.

"Na jedné Škodě Octavii, dovezené z Německa, se nám podařilo prokázat stočení tachometru o pět set tisíc na stav 110 000 km," vzpomíná na rekordmana mezi stočenými auty Denny.

Stočení tachometru sice lze považovat za podvod, ale jen pokud bude například v kupní smlouvě uveden "počet ujetých kilometrů". Místo toho se však uvádí "stav tachometru". "Navíc jen těžko lze toto jednání konkrétní osobě dokázat," upozorňuje SOVA.

Tachometr totiž není cejchovaným měřidlem. Majitel "stočeného" vozu také například může tvrdit, že se změnou hodnoty na počítadle ujeté vzdálenosti nemá nic společného a říci, že se tak muselo stát v době, kdy ho měla zapůjčen osoba blízká."

"Nyní není znám žádný případ odsouzení za stočený tachometr," uvádí Zbyněk Veselý, novela zákona to má změnit. Nová iniciativa chce prosadit novelu zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a trestního zákoníku, ve které bude postih za stáčení tachometrů jasně stanoven. Počítá s až pětimilionovou pokutou.

Autoři návrhu prosazují také povinnost zapisovat stavy najetých kilometrů do velkých technických průkazů vozidel při změně majitele.

Stáčení tachometrů stejně jako nabízení této služby je trestné například v Belgii, Německu nebo USA.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Z Prahy vyjel závod veteránů. První etapu absolvují vlakem

Retro Prague Historic Rally 2019

Z centra Prahy ve čtvrtek odpoledne slavnostně odstartoval 20. ročník Retro Prague Historic Rally, která je podle...

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

Najdete na iDNES.cz