Kam na výlet? Na Veterán Rendez-vous

  10:43aktualizováno  10:43
Milovníci historických aut se mohou v sobotu 23. dubna vypravit ke Chvalovské tvrzi na severovýchod Prahy, kde se koná třetí ročník výstavy Veterán Rendez-vous. Přijede třeba tatrovka, která začátkem sedmdesátých let projela Spojené státy americké, nebo pokus stejné společnosti o výrobu závodního vozu formule 1 z poloviny minulého století.
Nejmenší autoveterán jezdí v Česku

Nejmenší autoveterán jezdí v Česku - Poslední exemplář nejmenšího autoveterána na světě, automobil Gatter, patří Jiřímu Beranovi z Českého Dubu. Automobily o obsahu 350 ccm, stavěl mechanik německého původu Willibald Gatter v Zákupech na Českolipsku. Veterána o rozměrech 120x270 centimetrů našli před třiceti lety ve stodole. (18. dubna 2005) | foto: Radek PetrášekČTK

Výstava veteránů se koná v sobotu od 10 do 16 hodin u Chvalovské tvrze v Horních Počernicích. K vidění bude mnoho vozů nejrůznějších značek včetně závodních modelů.

Aut bude kolem padesáti

A kolik historických vozů tady návštěvníci uvidí? Podle Dušana Pučálky z pořádající agentury Smart to bude záležet také na počasí. „Majitel takového veterána ráno vstane, podívá se ven, a když bude hezky, tak sedne do auta a přijede. Počítáme však s tím, že by mohlo přijet kolem padesáti aut,“ řekl Pučálka.

Pořadatelé chtějí také letos zachovat tradici předcházejících dvou ročníků a představit auto, které je krátce po renovaci.

„Je to však jako vždy překvapení, a tak jenom řeknu, že je to vůz, který se vyráběl v Německu, ale brouk to nebude,“ mírně poodhalil tajemství Pučálka.

V minulém roce tady organizátoři představili proslulého amerického Forda T, lidové auto, kterého se vyrobilo několik milionů, a v USA patřilo ve dvacátých letech k nejprodávanější značce. Vzhledem k jeho relativně nízké ceně si ho mohli koupit i chudší Američané.

Návštěvníci budou mít také možnost svými hlasy rozhodnout, komu připadne cena za nejhezčího veterána. Ve tři hodiny se pak auta vydají na spanilou jízdu po Horních Počernicích.

Děda jezdil aerovkou

Na přehlídku starých aut se chystá i primátor Pavel Bém, který nad akcí převzal záštitu. „Na devadesát pět procent tam budu,“ dodal. První muž pražské radnice má rád staré věci a hlavně stará auta. „Pamatuji si jako malé dítě, že můj dědeček jezdil starou aerovkou. Veteráni jsou také mou pěknou vzpomínkou na dětství. A navíc tady tuto akci dělají výborní lidé,“ řekl Bém.

Pořadatelé také uvítají, když řidiči a osádky starých aut přijedou na výstavu v dobovém oblečení.

Na přehlídce veteránů rovněž vystoupí zpěváci Petr Horáček, Šárka Rezková a Kamil E. Gott a hudební skupina Bravo, které budou hrát a zpívat písničky, jež přiblíží romantiku motoristického sportu.

Autoři:

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Další z rubriky

Unikátní motor z Mladé Boleslavi: 24,4litrový dvanáctiválec má 450 koní

Agregát L&K-Lorraine-Dietrich má dvanáct válců uspořádaných do W, nejvyššího...

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi vystavuje neobvyklý exponát, letecký motor. Unikátní 24,4litrový dvanáctiválec...

Stoletá značka se jmenuje po citronech, založil jí vizionář André

Citröen 2CV

Citroën v letošním roce slaví stoleté výročí. Ovšem historie značky, která má v památníku legendární modely, začala...

OBRAZEM: Nádherná alfa hvězdou Paříže

Alfa Romeo 8C 2900B Touring Berlinetta na veteránském veletrhu Retromobile v...

Autosalon Retromobil patří mezi nejdůležitější veteránské akce Evropy, je to jednou z největších svého druhu. Letos se...

Najdete na iDNES.cz