Jak reklamovat auto v bazaru

  13:30aktualizováno  13:30
Koupili jste auto v bazaru a za pár týdnů přestalo jezdit, protože mělo poruchu, kterou vám v bazaru zatajili? Pak byste vůz měli reklamovat. Jenže ještě předtím, než auto koupíte, měli byste si pořádně přečíst kupní smlouvu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Iveta Lhotská

Před několika měsíci se občanské Sdružení ochrany spotřebitelů České republiky rozhodlo prověřit dvanáct smluv namátkou vybraných autobazarů. A výsledek byl nevalný.

"V každé smlouvě byla minimálně jedna nejednoznačná formulace, v některých pak přímo ustanovení odporující zákonu," upozorňuje Jan Šulc, právník Sdružení ochrany spotřebitelů.

Jeden brněnský autobazar třeba podmiňuje odpovědnost za vady provedením servisní prohlídky ve spřáteleném servisu, další z téhož města zase tvrdí, že coby prodávající nemá za případné vady žádnou odpovědnost.

V Českých Budějovicích prý kupující podpisem souhlasí s tím, že případné problémy bude řešit přímo s původním majitelem, tedy s vynecháním autobazaru..

"Všechny podobné praktiky jsou pochopitelně nezákonné, a tedy neplatné. Je však nutné, aby kupující svá práva znal a uměl se bránit, zdůrazňuje Šulc.

Když už se nějaká vada skutečně objeví a majitel auta se pustí do reklamace, měl by vědět, že v prvních šesti měsících po koupi musí bazar dokázat, že auto vadu nemělo. Později je důkazní břemeno na novém majiteli vozu.

Stejně důležité je vědět, že doba pro uplatnění reklamace je dlouhá 24 měsíců od koupě. Sice může být zkrácena i na dvanáct měsíců, ale jen po vzájemné dohodě.

Chcete vědět více?

Jak reklamovat ojeté auto? Kdy na to máte právo? Jak dlouhá je reklamační lhůta? Do kdy musí bazar reklamaci vyřídit? Kam se obrátit o pomoc? Kde vyřizovat stížnost u zánovního auta, které je stále v záruce výrobce? Čtěte v zítřejší MF DNES.
Autoři:

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Rok 1968 byl pro Mercedes přelomový. Žralok vozil do pivovaru dělníka Havla

Mercedes Benz 240D 3.0

Osmašedesátý rok minulého století zaznamenal nejen politický var, ale také významnou změnu na automobilovém trhu....

OBRAZEM: Nádherná alfa hvězdou Paříže

Alfa Romeo 8C 2900B Touring Berlinetta na veteránském veletrhu Retromobile v...

Autosalon Retromobil patří mezi nejdůležitější veteránské akce Evropy, je to jednou z největších svého druhu. Letos se...

Autofotka týdne: Dražba Ceaušeskova unikátního ARA nikoho nepřilákala

Terénní speciál ARO Nicolae Ceaušeska

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae...

Najdete na iDNES.cz