Focus druhé generace: auto mnoha tváří ideální pro rodiny bez peněz

Ford Focus druhé generace přijel s kvalitnějšími materiály v interiéru a měl výrazně komfortnější podvozek než jeho avantgardně tvarovaný předchůdce. Přesto o skvělé jízdní vlastnosti nepřišel. S benzinovou 1,6 je to sázka na jistotu, s trochou snahy ho seženete za několik desítek tisíc korun. Záporem může být větší náchylnosti ke korozi
Ford Focus druhé generace

Ford Focus druhé generace | foto: Petr Lichtenbergpro iDNES.cz

Zatímco první generace Fordu Focus byla doslova designovou bombou, druhá řada uvedená v roce 2004 vedle ní působí jako šedá myš. Nevýrazné tvary se dočkaly oživení až při faceliftu v roce 2007. Řada motoristů zajímající se o ojetý Focus II proto pokukuje právě po omlazeném provedení. Automobilů je na trhu dostatek, a tak nic nebrání řádnému výběru, ať již z hlediska stáří vozidla nebo karosářského provedení. A motoristé toho řádně využívají, což dokládají statistiky. 

Model Focus se totiž řadí mezi nejprodávanější ojetiny na našem trhu, za což vděčí příznivým pořizovacím cenám (dnes asi od šedesáti tisíc korun) a rozumným cenám náhradních dílů i široké nabídce karosářských variant. 

„Focus stále patří mezi nejpoptávanější modely,“ potvrzuje Tomáš Kučera z internetového obchodního domu s novými i ojetými vozy Automodul.cz. „V nabídce jich máme stále několik desítek a jdou rychle na odbyt. Největší poptávka je po benzinových verzích s karoserií combi,“ cituje z prodejních statistik.

Je to jednoduše opravitelné, v servisech dobře zmapované auto, které je robustní a netrápí ho žádné fatální drahé závady. Hlavně pokud zůstanete u benzinových motorů.

Ford Focus druhé generace
Ford Focus druhé generace

Druhá generace vozu vstoupila na trh v roce 2004 ve verzích tří a pětidveřový hatchback i jako praktické kombi. Už následující rok rozšířil nabídku pohledný sedan následovaný kupé-kabrioletem v roce 2006. Ten těží ze skládací střechy, kterou tvoří pevné dílce a lze jej bez obav parkovat na ulici. V našich zeměpisných šířkách je zájem především o kombík a pětidveřový hatchback. Díky tomu jsou ceny třídveřového hatchbacku znatelně nižší, a proto může tato verze představovat zajímavou možnost pro motoristy, kteří prostor na zadních sedadlech využívají jen výjimečně.

Kufr hatchbacku má objem 385 litrů, což je pro většinu řidičů dostačující. Kombi zvládá i rodinné cestování, zavazadlový prostor má objem 475 litrů. Nejvíce však poskytne sedan, jehož zavazadelník má objem 526 litrů, jenže u kombi jde o hodnotu naměřenou po kryt, který můžete odstranit a vozidlo naložit až po střechu. Samostatnou kapitolu představuje kupé-kabriolet, jehož zavazadlový prostor má objem 534 litrů pouze tehdy, pokud máte nataženou střechu. Ta se skládá právě do zavazadlového prostoru, čím jej zmenší na 248 litrů.

Sportovní a limitovaná verze

V roce 2005 se na trhu objevil také sportovněji laděný Focus ST poháněný přeplňovaným benzinovým pětiválcem Volvo 2.5 T produkujícím výkon 166 kW. Vrchol nabídky představoval do roku 2008, kdy do prodeje přišla špičková varianta Focus RS. Také dravé „er-eso“ pohání přeplňovaný pětiválec Volvo, výkonem 224 kW však dosud nejrychlejší model ST zcela převálcuje. Samozřejmostí je diferenciál se zvýšenou svorností, sportovní podvozek a další vylepšení dělající z vozu sběratelsky artikl. 

Ford Focus II očima odborníka

Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO

Ford Focus se za dobu své existence stal vzorem pro jízdní vlastnosti ve své třídě. Za to vděčí poměrně složité zadní nápravě, která byla oproti první generaci ještě vylepšena. Druhá generace tohoto modelu má výborné jízdní vlastnosti, ale i vysoký cestovní komfort díky měkčímu odpružení. Právě tím si dokáže získat nejednoho motoristu.

Zadní náprava občas vyžaduje údržbu v podobě výměny opotřebených silentbloků. Stejně tak se mohou hlásit o výměnu nadměrně opotřebená ložiska kol. Jejich typické hučení nelze přeslechnout. Samozřejmě nelze vyloučit ani vůle na přední nápravě, kterými vzhledem ke stavu našich silnic trpí dříve či později každý automobil. Neobjevují se však nijak často – rozhodně je na trhu řada jiných vozů náchylnějších k tomuto problému.

Při výběru benzinového motoru buďte ostražití u vozidel s vyšším kilometrovým nájezdem, kde může být zvýšená spotřeba motorového oleje

Pokud zatoužíte po velice úsporném turbodieselu 1.6 TDCi, vyberte pouze vůz, který nadměrně nekouří a má pravidelný běh motoru. Důležitá je zde správná volba motorového oleje a dodržování kratšího servisního intervalu. Měnit olej po 30 000 kilometrech by se nemuselo vyplatit. Častěji se zde vyskytují problémy s turbem, jimž předchází ucpání sítka v přívodu mazání k turbodmychadlu. Zlobit může také EGR ventil nebo vstřikovače.

V nabídce je i naftová osmnáctistovka nebo dvoulitr, tak nízkých hodnot spotřeby jako 1.6 TDCi však tyto objemnější turbodiesely nedosahují. 

Při výběru automobilu s turbodieselem pod kapotou také pozor na stav dvouhmotového setrvačníku, který může být potřeba vyměnit. Jeho špatný stav odhalí typický klapot zespodu motoru při volnoběžných otáčkách. Že jde o setrvačník poznáte podle toho, že klapot zcela zmizí nebo změní zvuk při sešlápnutí pedálu spojky.

S poklesem ceny jako u běžných ojetých verzí v tomto případě nelze počítat. To platí dvojnásob pro vzácnou verzi Focus RS500 z limitované edice uvedené v roce 2010. Taktéž jde o vůz s přeplňovaným pětiválcem Volvo 2.5 T, avšak s výkonem 257 kW.

Drtivá většina motoristů však hledá na trhu vůz pro denní používání a zaměřují se na běžné motorizace. K těm nejžádanějším patří benzinová šestnáctistovka. K dispozici jsou dva motory: 1.6 16V a 1.6 Ti-VCT. Už slabší provedení s výkonem 74 kW je zcela vyhovující. Vyznačuje se dobrou spolehlivostí i rozumnou spotřebou. Motor Duratec 1.6 Ti-VCT sází na proměnné časování sacích i výfukových ventilů a produkuje více než dostačující výkon 85 kW. Za složitou zkratkou Ti-VCT se skrývá „Twin independent Variable Cam Timing“ a jde o hydraulický systém natáčení vačkových hřídelů, čímž je řízeno časování ventilů. Kdo dostane zálusk na vozidlo s tímto motorem, bude si však muset oproti klasickému provedení 1.6 16V připlatit. Zrovna systém variabilního časování ovšem umí u tohoto motoru zazlobit. Pokud chcete mít opravdu „bezúdržbové“ auto, spokojte se s šestnáctistovkou. Dravec to není, ale na rozumné ježdění je plně dostačující. Jen na dálnici vás bude otravovat hluk vytočeného motoru, pětistupňová převodovka je zpřevodovaná tak, že na nejvyšší stupeň točí motor při stotřicítce 3 300 otáček a čtyřválec je v tu chvíli už dost slyšet.

Stranou zájmu není ani základní agregát 1.4 16V slibující dostatečný výkon a současně příznivou spotřebu. Jeho 59 kW může být při dobrém zajetí motoru až nečekaně čiperných, jistotu dostatku výkonu ve všech jízdních situacích však ani tak nezískáte, zejména při jízdě s více naloženým vozem. Právě proto většina motoristů zvolí šestnáctistovku. 

Menší zastoupení na trhu mají benzinové motory 1.8 16V/92 kW a zejména pak 1.8 FFV/92 kW (verze FlexiFuel na palivo E85 – směs etanolu a benzinu). Občas potkáte také spolehlivý benzinový dvoulitr o výkonu 107 kW. Stejně jako u jiných modelů i v případě Fordu Focus vyhledávají motoristé spíše pohonné jednotky o menších objemech.

Ford Focus druhé generace
Ford Focus druhé generace

Nezřídka je zaujme velice úsporný turbodiesel 1.6 TDCi pocházející ze společného vývoje automobilky Ford a koncernu PSA Peugeot Citroën. Tento turbodiesel má výkon 66 nebo 80 kW, a zatímco slabší provedení lze označit pouze za dostatečné, silnější dodá vozu dost sil i pokud jej více vytížíte. 

Technické problémy

Současně jde o nejméně spolehlivé agregáty, jaké se pod kapotu Fordu Focus kdy dostaly. Častý problém představuje prodírání hadic od turba. Hadice se o sebe třou následkem běžných vibrací motoru a výsledkem je pokles výkonu. Časté jsou potíže s podtlakovým okruhem ovládajícím  EGR ventil, škrticí klapky a turba. Turbo nezřídka odchází následkem nedostatečného mazaní, za což může zanesení sítka v přívodu oleje. 

Interval výměny motorového oleje by tak neměl překročit 15 000 km, navíc je třeba přesně dodržet specifikaci oleje předepsanou výrobcem. Tento motor má také nevhodně tvarovanou olejovou vanu, takže v ní při výměně olejové náplně zůstanou usazeniny.

Pokud už k poškození turba dojde u dieselové šestnáctistovky, jen jeho repase nestačí – je bezpodmínečně nutné zprůchodnit systém mazaní, tedy zanesené sítko. Jinak turbo brzo opět odejde. Cizí tomuto turbodieselu nejsou ani úniky oleje a nepravidelný běh z důvodu vadných vstřikovačů. Z počátku lze tento problém pozorovat jen při startu se studeným motorem.

Proto je pro zájemce o naftovou pohonnou jednotku lepší, pokud sáhnou po motorizaci 1.8 TDCi nebo 2.0 TDCi. Slabší z nich nabízí zcela vyhovující výkon 85 kW, silnější rovných 100 kW.

Focus druhé generace dokáže potrápit také porouchaný posilovač řízení. Je to poměrně častá závada. Známé jsou též vůle na zadní nápravě. Jejich odstranění může zkomplikovat zareznutí šroubů v pouzdrech silentbloků, což si často vyžádá rozřezání některých menších ramen (náprava nejde svěsit, aby se šlo k vadným silentblokům dostat) a tím se celá oprava výrazně prodraží. Nepříjemný je také fakt, že ložiska zadních kol nelze měnit samostatně, ale jedině s celým ramenem, jehož jsou součástí. To opět servisní úkon prodražuje. Koroze nenapadá jen spoje podvozku, mnohdy se vyskytuje též na karoserii, což je následek slabé vrstvy laku. Ten se brzo odlupuje po úderech kamínků a Focus začíná reznout v oblasti masky i na kapotě a prazích.

Pozor si dejte i na stav zámku kapoty motoru, který se může zasekávat. Kapota se otevírá klíčkem a její zámek je při jízdě vystaven rozmarům počasí, i když má krytku v podobě loga automobilky. Zámek je dobré dvakrát do roka promazat, ideálně před zimou a po ní. 

Zřídka narazíte na vůz se zvlněnými brzdovými kotouči. Jejich vlnění je známkou nadměrného opotřebení, a tedy malé tloušťky kotouče. Výměna se provádí vždy včetně brzdových destiček, aby staré destičky zbroušené od starých kotoučů nepřenesly tento „výbrus“ na kotouče nové.

Autoři:
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...