VIDEO: Hrdinu první světové války znali i českoslovenští legionáři

aktualizováno 
Fiat 18 je jedním z hrdinů první světové války. Stoleté nákladní auto získalo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Poprvé ho tam publikum uvidí v chodu v sobotu 1. září na 16. Tankovém dni.

Vojenskému historickému ústavu Praha se loni podařilo získat od soukromého sběratele z Itálie zcela mimořádný přírůstek. Stodola obývaná snad stovkami holubů skrývala unikátní vojenský nákladní automobil Fiat 18BLR z období první světové války.

„Získání tohoto vozu mělo pro Vojenský historický ústav zcela zásadní význam, jelikož z období první světové války se v podsbírce automobilní a těžké bojové techniky dosud žádné vozidlo nenacházelo. Mimořádný přínos získání nabízeného vozidla spočíval pochopitelně i v tom, že se jednalo o prostředek, kterým byla motorizována italská armáda v letech první světové války, a tedy i československé legie,“ popisuje Michal Burian, z Vojenského historického ústavu.

Fiat 18
Fiat 18

Ashbourne

„V rámci jednání o nákupu automobilu se pracovníci Vojenského historického ústavu setkali s dnes již bohužel nikoliv běžným přístupem majitele, který dodržel původně sjednanou cenu, ačkoliv mu bylo následně sběratelem z Německa nabízeno její značné navýšení,“ dodává Burian.

Válečný hrdina

Fiat 18 byl nákladní vůz používaný italskou armádou v první světové válce. Automobilka ho vyráběla v letech 1911 až 1920, vzniklo jich přes dvacet tisíc.

Poprvé v ČR: na Tankovém dni v Lešanech se představí revoluční tank

Vojenské provedení Fiat 18BL bylo stěžejním logistickým nástrojem italské armády v první světové válce. Kromě provedení pro převoz mužstva a materiálu existovaly další varianty jako ambulance, verze pro převoz munice, fotolaboratoř a další. 18BL bylo absolutně nejvyráběnější vojenské provedení s dřevěnou ložnou plochou půdorysu 3,5 x 1,72 metru a užitečnou hmotností 3,5 tuny. Šoféra chránila skládací plátěná střecha. Náklaďák utáhl pětitunový přívěs. Oblíbený byl také pro civilní použití, kde dostával různé nástavby. Jako 25místný autokar se v hojné míře uplatnil i v autobusové dopravě.

Vůz s délkou 555 centimetrů a výškou 288 cm vážil prázdný 3,82 tuny. Lešanské muzeum získalo do sbírky verzi 18 BLR, která má zesílený podvozek, menší kola a zkrácený rám, používala se pro přepravu těžkých břemen a vozilo dělo.

Fiat 18

Řadový benzinový čtyřválec (Fiat 64) objemu 5654 ccm s výkonem 38 koní při 1300 otáčkách poháněl kola zadní nápravy přes čtyřstupňovou manuální převodovku. Maximální rychlost je 25 km/h.

Fotogalerie

Vojenští řidiči ho chválili kvůli obratnosti. Díky rozvoru 365 cm, rozchodu kol 165 cm a poloměru otáčení 6,8 metru se auto dobře prosmýkalo horskými silničkami italské fronty.

Ze služby ho italská armáda vyřadila v roce 1940, znali ho dobře také francouzští, britští a sovětští vojáci.

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Dražba Ceaušeskova unikátního ARA nikoho nepřilákala

Terénní speciál ARO Nicolae Ceaušeska

Rumunská daňová správa ANAF se rozhodla prodat v aukci jeden z automobilů někdejšího komunistického diktátora Nicolae...

Autofotka týdne: Metro bylo nejnebezpečnější auto všech dob

Rover 100 při crashtestu

Nic neilustruje úpadek britského automobilového průmyslu lépe než osmnáctiletá kariéra Austinu Metro, později...

Autofotka týdne: Munzarova mistrovská tatrovka osiřela

Tatra 602 Tatraplan Sport V8 Luďka Munzara

Ve věku 85 let zemřel Luděk Munzar. Známý herec a dabér Paula Newmanna se proslavil také jako automobilový závodník. V...

Škoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 2018 ·...
Škoda Rapid Spaceback 1.0 TSI 2018 ·...

r.v. 2018, naj. 31 km, benzín, 1. majitel
320 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz