Dáte dceři auto a ta zaplatí deset tisíc úřadům

aktualizováno 
Co dělat, když je na vás přihlášená stará motorka, která už ani neexistuje? Nebo když potřebujete odhlásit staré auto příbuzného, který ze zdravotních důvodů nemůže na úřad? A budete ekologický poplatek platit, i když staré auto dáte někomu v rodině? Přinášíme otázky a odpovědi k novinkám, které na motoristy čekají v příštím roce.
(ilustrační snímek) - Auto, peníze

(ilustrační snímek) - Auto, peníze | foto: iDNES.cz

Když se vybourám a nejsem viník, komu předávám záznam o nehodě, který jsme s druhým řidičem na místě bouračky vyplnili? Povinné ručení máme uzavřené u dvou různých pojišťoven.
Nehodu musí své pojišťovně oznámit ten, kdo ji zavinil – z jeho povinného ručení se bude platit škoda na autě poškozeného, tedy "oběti" nehody. Měl by to udělat nejlépe okamžitě a co nejdříve doručit pojišťovně vyplněný "Záznam o dopravní nehodě". Pracovníci pojišťovny pak kontaktují poškozeného a domluví s ním prohlídku auta technikem, návštěvu servisu a další postup. Pojistnou událost může nahlásit i oběť nehody – ovšem pojišťovně viníka. Ta však bude stejně potřebovat jeho hlášení a všechny dostupné důkazy.
 
Pokud k nehodě nezavolám policii a až později zjistím, že došlo k úrazu, dostanu pak odškodnění za úraz?
Pojišťovna odškodnění vyplatí, ale tím, že nedošlo k oznámení bezprostředně po nehodě, může pojišťovna vznášet dotazy, které objasní, zda jste si zranění nezpůsobil druhý den po nehodě třeba při lyžování.
 
Jak mám postupovat, pokud se stanu účastníkem nehody s řidičem ze zahraničí?
Postup je tedy stejný jako při nehodě s řidičem z Česka. V případě použití Evropského záznamu o nehodě (formulář o nehodě) by neměl vznikat ani jazykový problém, tento formulář je v různých jazykových mutacích stejný, a pokud bude cizinec ze země, která formulář používá, jednání nebude tak obtížné. Když byste si něčím nebyli jistí, zavolejte na linku své pojišťovny, kde máte uzavřené povinné ručení či havarijní pojistku. Můžete zavolat i policii. Pokud za škodu odpovídá cizinec, obraťte se s nárokem na Českou kancelář pojistitelů.
 
Jakou má pojišťovna lhůtu na vyřízení úhrady škody po nehodě, která se vyřídí bez přítomnosti policie jen s vyplněným záznamem o nehodě?
Nejpozději do tří měsíců od okamžiku, kdy byla škoda nahlášena. Do té doby ji pojišťovna musí buď vyřešit vyplacením náhrady, nebo podat písemné vysvětlení, proč plnění zamítla, nebo proč nemůže šetření ukončit. U většinou bezproblémových případů bývá však vše vyřešeno mnohem dříve, v některých případech třeba během jednoho týdne.
 
Když po nehodě požádám o pomoc právníka, budou výdaje na něj placené z povinného ručení viníka nehody?
Podle mluvčího Václava Bálka z České pojišťovny bude záležet na konkrétním posouzení případu. Proto se raději zeptejte v pojišťovně, kde má viník uzavřené povinné ručení. Pokud máte uzavřenou havarijní pojistku, ptejte se i ve vaší pojišťovně.
 
Co když k nehodě zavolám policii a v servisu se ukáže, že škoda na vozidle přesáhla 100 tisíc korun? Nebudu platit zbytečný výjezd policistů?
Výjezd policistů platit rozhodně nebudete. A to i když škoda bude nižší než 100 tisíc korun.
 
Existuje nějaký formulář pro společný záznam o nehodě mezi účastníky?
Ano, existuje. Najdete ho na internetové stránce http://www.idnes.cz/formularnehody.
 
Způsobila jsem dopravní nehodu a byla jsem odvezena do nemocnice. Přítel si od poškozeného nevzal žádné údaje. Jak mám teď škodu nahlásit pojišťovně, když nemám žádné údaje k tomu potřebné? Je možné, že poškozený už škodu uplatnil u své pojišťovny a ta se pak domluví s tou mojí?
Jestliže jste byla při nehodě zraněna, musela ji vyšetřovat policie. Obraťte se proto na ni. Potřebné údaje vám sdělí.
 
Před domem nám už půl roku stojí auto, které má registrační značky, ale místo kol má cihly. Za oknem je cedule se vzkazem "Omlouvám se, mám již zajištěný odtah vozidla". Avšak tento vzkaz je za sklem minimálně čtvrt roku. Co mám udělat, aby toto vozidlo bylo odtáhnuto?
Obraťte se na městský úřad v místě vašeho bydliště. Ten by se měl jako vlastník komunikace o nepojízdný vrak postarat.
 
Na frekventované křižovatce uprostřed města dojde k drobné nehodě. Škoda na žádném autě nepřesáhla 100 tisíc korun a nikdo nebyl zraněn. Je však totálně zablokovaná doprava. Můžu zavolat policii, aby alespoň řídila dopravu?
Zavolat policii můžete. Když však nebudete chtít vyšetřit nehodu, bude na zvážení policistů, zda bude potřeba přijet řídit dopravu.
 
Co když vrakoviště nechce kompletní vrak odebrat bezplatně?
Pokud je vrak kompletní, bezplatně ho odebrat musí. Každé vrakoviště má však od krajského úřadu povolenu určitou kapacitu pro příjem autovraků. Pokud se tato kapacita naplní, může provozovna převzetí autovraku odmítnout.
 
Co dělat když se nelze dohodnout o vině havárie s tím, kdo havárii zavinil a neuzná to?
Při vyplňování formuláře nemusíte viníka určit. Důležité je co nejlépe popsat příčiny a následky nehody a údaje o účastnících. Když se ale shodnete na tom, kdo za nehodu může, řešení nehody tím pojišťovně usnadníte.
 
Co dělat, když jsi nejsem jistý, zda účastník nehody nepožil alkohol?
Zavolejte k nehodě policii.
 
Jak mám postupovat po odcizení auta? Mám to hlásit na registru vozidel?
Nejprve hlaste odcizení vozidla policii, ale pak bez zbytečného odkladu běžte s protokolem od policie a s velkým technickým průkazem na registr vozidel. Úředníci tam vůz převedou do kolonky odcizených vozidel. Česká kancelář pojistitelů tyto majitele vozidel pak nebude vyzývat k placení povinného ručení a případných sankcí.
 
Budu platit sankce za neuzavřené povinné ručení, když jsem nechal auto v prosinci ekologicky zlikvidovat (mám protokol), ale do konce roku ho nestihnu odhlásit?
Doklad o ekologickém zlikvidování vozidla může být jedním z důkazů, že nepojištěné vozidlo již fakticky neexistovalo. K takovému důkazu Česká kancelář pojistitelů přihlédne, pokud ho od adresáta výzvy k úhradě příspěvku do garančního fondu včas dostane. Tedy do 30 dnů od obdržení výzvy k zaplacení.
 
Můžu řešit problém s odhlášením neexistujícího vozidla trvalým uložením registračních značek do depozitu?
Možné to je. Po jednom roce však musíte chodit depozit každých šest měsíců prodlužovat za poplatek 50 korun. Jednodušší je vozidlo odhlásit. A to i když už ho nemáte.
 
Jak je to s pokutou za neplacení povinného ručení za motocykly a traktory?
Česká kancelář pojistitelů bude obesílat i ty, kteří nemají uzavřené pojištění na motocykly a traktory. Pokuta je od 20 korun za nepojištěnou malou motorku až po 300 korun za nákladní vůz. Počínaje 1. lednem pokuta narůstá za každý den. Vybírat se bude třeba i za přívěsný vozík či karavan.
 
Co všechno potřebuji k odhlášení starého vozidla z registru, abych už nemusel platit povinné ručení?
Určitě musíte mít doklad totožnosti (občanský průkaz, pas). A pokud máte, tak na úřad přineste i velký a malý technický průkaz. Ideální také je předložit doklad o ekologické likvidaci vozu.
 
Měli jsme povinné ručení u pojišťovny, která nám poslala složenku a dopis s navýšením ceny o sedm procent. Na dopis jsme nereagovali a uzavřeli povinné ručení u levnější pojišťovny. Nebudeme muset ještě něco doplácet u té první?
Navýšením ceny ani sjednáním nové smlouvy ta stará automaticky nezaniká. Vždy je nutné ji zrušit formou výpovědi. Pokud to neuděláte, pojistné musíte zaplatit.
 
Mám dvě stejná rozebraná auta ke třetímu, se kterým jezdím. Nechci je likvidovat, protože je budu potřebovat na díly. Jak je mám odhlásit, abych neplatil pokutu za chybějící povinné ručení?
Po Novém roce bude možné na registru vozidel oznámit, že u dvou aut, která chcete používat jako zdroj dílů, zanikl účel jejich využití. Úředníci je pak odhlásí.
 
Jedna z možností, jak neplatit povinné ručení, je dát značky do depozitu. Ale doba uložení je pouze rok s možností prodloužení o další půlrok. Co když si chci auto nechat?
Po uplynutí jednoho a půl roku můžete depozit prodlužovat po dalších šesti měsících. Jestli ale s vozidlem už nebudete jezdit, a přesto si ho chcete nechat, po Novém roce na úřadě oznamte, že zanikl účel jeho využití, a úředníci ho odhlásí. Jednou z podmínek bude, že s ním nebudete smět stát na veřejné komunikaci.
 
Kupuji auto, mohu si nechat povinné ručení původního majitele, který s tím souhlasí? Nevadí, že budu mít jiné registrační značky?
Na koho musí být povinné ručení uzavřeno, zákon nestanovuje, takže možné to je. Ale musíte dojít do pojišťovny s novým technickým průkazem, kde jsou uvedené nové registrační značky. Toto řešení však má pro původního majitele auta jisté riziko – v případě, že se nový vlastník vozu vybourá, původní majitel přijde o bonus, který mu zaručuje nižší cenu povinného ručení.
 
Měl jsem dávno několik motorek, které neexistují, a ani nevím, jaké měly registrační značky. Co mám dělat?
Běžte na registr vozidel v okresu, kde byly přihlášeny. Tam vám za 50 korun vypíší, jestli jsou na vás stále registrovány. Pokud ano, měl byste je odhlásit. Úředníci s vámi zahájí správní řízení, kde do protokolu řeknete, že už motorky nemáte a co se s nimi stalo. Úředníci je pak z registru vyřadí.
 
Mám vozidlo, které používám pouze od května do října a mám sjednáno sezonní pojištění. Každý rok mi vždy v dubnu zašlou doklad a složenku pouze na dalších šest měsíců. Mohu tento systém provozovat dále, nebo musím dát značky do depozita?
Záleží na tom, jak je vaše povinné ručení nastaveno. Pokud je platné pouze v období od května do října, což vyčtete ze smlouvy, ve zbývajících měsících musíte dát registrační značky do depozita.
 
Nepojízdné vozidlo z roku 1957 uskladněné v zátopové oblasti bylo zničeno včetně všech dokladů. Je možné požádat o vyřazení z evidence na základě čestného prohlášení?
Možné to je. Jestliže byl vůz zničen při záplavách, dá se očekávat, že z něj něco zbylo. Pokud ano, měl byste zbytek nechat ekologicky zlikvidovat. K tomu potřebujete kopii technického průkazu (úřad ji vystaví za 100 korun). Pak vůz bez problémů odhlásíte. Když z auta nic nezbylo, jeho odhlášení z registru proběhne formou správního řízení.
 
Je možné někde zjistit, jaké množství vozidel je na určitou osobu napsané? Můj otec už je zcela nesamostatný, v minulosti měl několik aut a motorek a nevím, jestli to někdy odhlásil nebo zda jsou na něj stále evidovány.
Abyste zjistil, jestli je na vašeho otce registrováno nějaké vozidlo, budete muset mít jeho plnou moc. Na jejím základě vás úředníci nechají do registru otce nahlédnout.
 
Pokud bych auto darovala dceři, bude při přeregistraci vozu platit ekologickou daň?
Ano. Pokud váš vůz bude patřit mezi vozy, které nesplňují emisní normu Euro 3 a výš, tak ekologickou daň zaplatí.
 
Platí ekologická daň i na motorky a traktory?
Na motocykly a nákladní vozy se ekologický poplatek nevztahuje. Týká se jen osobních vozů a automobilů kategorie N1, tedy mezi podnikateli oblíbených osobních aut, kde je zavazadlový prostor oddělen mříží.
 
Jestliže svoje vozidlo z roku 1992 nechám ekologicky zlikvidovat po Novém roce, budu muset platit ekolgickou daň při odhlášení?
Ne, při odhlášení se ekologická daň neplatí.
 
Jsem majitelem auta Škoda 120 z roku 1986, které je pojízdné a v dobrém stavu. Vztahují se na ně od nového roku nějaké zvláštní poplatky?
Pokud vůz nebudete prodávat, žádné poplatky vás nezasáhnou. Jestliže se ho rozhodnete prodat po Novém roce, nový majitel při jeho přihlášení zaplatí 10 tisíc korun.
 
Platí ekologickou daň při přehlášení starého auta druhý i třetí majitel, nebo se platí jen jednou?
Ekologická daň se při přeregistraci a registraci aut z dovozu bude platit jen jednou. Zaplatí ji tedy jen první majitel, který vůz koupí po Novém roce. Ti další nezaplatí nic.
 
Při prodeji auta se ekologická daň vztahuje na všechna auta, nebo jen na auta, která dosahují určitého stáří?
Ekologická daň se vztahuje jen na starší vozy. Orientačně na ty, které byly vyrobeny do roku 1999. Rozhodující je však norma Euro, kterou vozy splňují.
 
Jaké jsou částky ekologické daně?
Tři, pět a deset tisíc korun. Podle toho, do jaké ze tří tříd normy Euro automobil spadá.
 
Jak budou posuzovány elektromobily, které v této kolonce  Emise nic nemají?
Elektromobily mají v bodu P3 velkého technického průkazu uvedeno "EL". Elektromobily se v tomto případě počítají za vozidla, jež v každém případě emisní směrnice plní, tudíž se za ně nebude platit žádný ekolgický poplatek.
 
Musím také zaplatit ekologickou daň za starší auto, když je zatím majetkem leasingové společnosti a já ho půjdu na sebe přepsat až v lednu?
Pokud se tohoto vozu ekologická daň týká, pak se jí po Novém roce nevyhnete. Majitelem auta je zatím leasingová společnost, takže se vůz bude muset přeregistrovat.
 
Příští rok na jaře jsem si chtěla koupit nějaké staré auto. Ale takto uvažuji, že si ho koupím už letos. Mám v plánu auto ročník 1993 – tady by tedy byla ekologická daň těch deset tisíc?
Pokud koupi a přihlášení stihnete do konce roku, nebudete platit nic. Pokud koupi absolvujete až v novém roce, ekologický poplatek ve vašem případě bude pravděpodobně pět tisíc korun.
 
Pokud se přestěhuji do jiného okresu a půjdu přeregistrovat staré auto, budu platit ekologickou daň?
Nebudete. Ekologická daň se bude platit jen při změně vlastníka vozidla.

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Bodový systém funguje, chceme ho zpřísnit, říká šéf dopravní policie

Zakladatel Českého sdružení dopravních nehod Stanislav Vondruška (vlevo) a šéf...

V uplynulém roce při dopravních nehodách v Česku zemřelo nejvíce lidí za poslední tři roky. Situaci na silnicích...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

S revolvery na roboauta a blokování nabíječek. Tak Američané brání pokroku

Chrysler Pacifica jako testovací prototyp autonomního vozu společnosti Waymo,...

Na doby první průmyslové revoluce, kdy dělníci rozbíjeli stroje, protože se báli, že jim seberou práci, začínají...

Další z rubriky

Rok 1968 byl pro Mercedes přelomový. Žralok vozil do pivovaru dělníka Havla

Mercedes Benz 240D 3.0

Osmašedesátý rok minulého století zaznamenal nejen politický var, ale také významnou změnu na automobilovém trhu....

Autonarozeniny: Regata představila světu start-stop systém v Brně 1983

Fiat Regata

Před 35 lety vyrazily statisíce lidí na brněnský strojírenský veletrh obdivovat modernizovanou řadu škodovek. Čekalo je...

Autofotka týdne: Metro bylo nejnebezpečnější auto všech dob

Rover 100 při crashtestu

Nic neilustruje úpadek britského automobilového průmyslu lépe než osmnáctiletá kariéra Austinu Metro, později...

Najdete na iDNES.cz