Té trati se říkalo „rohlík“. Měla jen 1 700 metrů a vedla po velkorysých bulvárech prvorepublikového brněnského výstaviště. Zatáčky byly čtyři, rovinky také. Ta nejdelší měla sotva 450 metrů. Přesto byl formulový závod v areálu v šedesátých letech mezi diváky velmi populární.
O nadcházejícím víkendu se závodní speciály na unikátní trať vrací po padesáti letech. Veteránský podnik je jedinečný kulisami funkcionalistického výstaviště a také stroji, které se na start postaví. „Okruh, řečený rohlík, zůstane autentický. Jen z jedné strany se asi o 100 metrů zkrátí. Dráhu křižuje trať železniční vlečky. Jezdci ji budou muset přejíždět tak jako tak, ale zatáčku jsme posunuli blíž přejezdu, aby se přes koleje nejezdilo v plné rychlosti,“ vysvětluje pro iDNES.cz Karel Kupka z Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko, který závod nazvaný Brno Revival Mezi pavilony pořádá.
„Pojedou se krátké asi dvanáctiminutové jízdy na uzavřené trati. Celá akce je koncipována jako podobné akce v zahraničí. Nebude se měřit čas a nebudou se vyhlašovat vítězové,“ upřesňuje Karel Kupka. Že by se ale závodníci loudali, se diváci bát nemusí, určitě budou chtít využít jedinečnou příležitost projet se po zajímavé trati.
Největší hvězdou revivalu, který vrací závoďáky na výstaviště v centru Brna po padesáti letech, bude po domácku zkonstruovaná formule jménem Drak brněnského konstruktéra a závodníka Otto Buchbergera.
13. července 2017 |
Poprvé se formule a „placky“ mezi pavilony vydaly v roce 1961. Závodní premiéru si ale výstaviště odbylo už před válkou. „První zmínku, plakát a pár fotografií se podařilo dohledat z roku 1935, kdy na výstavišti odstartoval závod motocyklů,“ popisuje mluvčí brněnského výstaviště Jiří Smetana.
„Výstaviště se občas změnilo na závodní okruh i na sklonku čtyřicátých let a v padesátých letech. Na začátku šedesátých let závod přezdívaný Mezi pavilony konal už pravidelně. Zlatá léta prožil závod mezi roky 1961 a 1967,“ dodává.