Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Jednoduché způsoby, jak zjistit, že auto není v kondici

Včasné zjištění závady u auta může ušetřit nemalé peníze. Pokud totiž některé odhalíte příliš pozdě, spustí se řetězec dalších problémů a cena opravy pak roste raketovým tempem. Opravu moderního auta je samozřejmě třeba svěřit servisu, příznaky „nemoci“ ovšem můžete poznat sami.

Některé závady na voze odhalí i laik. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Pokud nejste kovaný odborník, řadu poruch rozpoznat nedokážete. Navíc když s autem dlouhodobě jezdíte, postupně se zhoršující technický stav nemusíte vnímat. Některé závady na voze ovšem odhalí i laik.

Poslouchejte podvozek

Zvýšenou hlučnost nebo přímo klepání od náprav při přejezdu nerovností zaregistruje i naprostý laik. Nejde jen o ten hluk, vůle na podvozku mají i negativní vliv na jízdní vlastnosti a komfort. Pokud jsou velké, mohou negativně ovlivnit také bezpečnost. Vůle v jednom silentbloku způsobí nežádoucí pohyby ramen zavěšení. Když to tak necháte být, „vyklepou se“ i další silentbloky a čepy a místo výměny jednoho laciného dílu budete repasovat celou nápravu. Takové auto přestane držet stopu, u některých modelů může dojít při velkých vůlích až k uvolnění kola.

K nejčastějším závadám na podvozku patří vůle v uchycení tyček stabilizátoru, říká se jim kosti. To je nejobvyklejší zdroj klepání u náprav. Výměna vyjde u většiny aut na pár stovek. Pokud se naopak ozývá cvakání při kroužení vozu s koly v plném rejdu, mohou to být opotřebené poloosy.

Na rozbitých českých silnicích, které teď ještě více ohlodala zima, právě podvozky velmi trpí. „Pomáhají“ tomu i módní nízkoprofilové pneumatiky na velkých ráfcích. Vypadá to skvěle, ale rázy do podvozku jsou pak enormní. Právě vůle na podvozku patří k nejčastějším závadám, se kterými jezdí auta do servisů.

Chvění volantu, které přichází od určité rychlosti za jízdy, mají obvykle na svědomí nevyvážená kola (vinu může nést i boule na pneumatice - může být schovaná na vnitřní straně) nebo vůle v uložení předního příčného stabilizátoru. Pokud dochází k chvění volantu při brzdění, původ hledejte ve zvlněných předních brzdových kotoučích.

Další částí podvozku, na níž se často projevuje nadměrné opotřebení, jsou ložiska kol. Hučení od kola může znamenat poškozenou pneumatiku, ale také právě opotřebené ložisko. K jeho kontrole je třeba automobil zvednout na hever a kolo rukou roztočit - někdy ložisko hučí už při tomto jednoduchém testu.

Další test zvládnete i před panelákem na heveru: kolo uchopíte jednou rukou za pneumatiku vlevo, druhou vpravo a zkuste s ním zahýbat, jako byste jej chtěli vytočit do rejdu a hned zpět. Nesmíte cítit žádné vůle, ty ukazují právě na vadné ložisko. Pak uchopte kolo nahoře a dole a postup zopakujte – případná vůle opět znamená vadné ložisko.

U automobilů s motorem vepředu a pohonem všech nebo zadních kol se mohou vyskytnout problémy s pružným uložením kardanu, které je řešeno ložiskem v silentbloku. Při velkém opotřebení může hučet, případně způsobovat drobné vibrace celého vozu. Ty však dokáže produkovat také Hardy spojka, což je v podstatě velký silentblok tvořící spoj mezi převodovkou a kardanem.

Levné díly se prodraží

Mechanici se také velmi často setkávají s nadměrným opotřebením brzdových kotoučů, což připisuji stále rozšířenějšímu používání levných nekvalitních náhradních dílů. Jejich životnost je totiž často výrazně kratší. Na trhu se navíc objevují i falzifikáty originálních dílů.

Při ekonomických rozvahách zvažte nejen cenu a kvalitu dílů, ale i pracnost výměny. U celků jako ložiska nebo díly zavěšení se opravdu nevyplatí kupovat to nejlevnější, zkušenosti servismanů potvrzují, že opravdu vydrží velmi málo. Je třeba počítat s tím, že cena opravy není jen částka za nový díl, ale také práce servisu. Dražší kvalitní díl vyměníte jednou, ale když musíte levnou náhradu měnit vícekrát, platíte také vícekrát za práci. To stejné platí o relativně jednoduchých dílech, jejichž výměna je ovšem časově náročná nebo pracná.

Automobilky mívají speciální značkové programy pro starší vozy. Majitelům takových aut nabízejí originální díly se slevou a progresivní slevy na práci. Například Škoda a Volkswagen mají také díly takzvané řady Economy, vyvinuté tak, aby odpovídaly použití ve starších vozech a aby náklady na údržbu a opravy korespondovaly s časovou hodnotou aut. V porovnání s odpovídajícími originálními díly jsou tyto díly u VW v průměru o 25 % levnější. Škoda mimo to nabízí slevu až dvacet procent na díly a práci v programu Šeková knížka, určeném pro auta starší než čtyři roky. Stejně tak fordy starší než pět let získávají zvýhodnění až 20 % na originální náhradní díly a upravenou hodinovou sazbu na práci. Podobné programy má dnes většina značek a stále výrazněji se je snaží prosadit.

Prokletý dvouhmotový setrvačník

Kdo jezdí s vozem, jemuž občas vypadávají zařazené rychlosti, musí urychleně do servisu. Každý kilometr navíc se může sakramentsky prodražit.

Když se po nastartování a chodu na volnoběh ozývá od motoru tiché klepání či ševelení, které po sešlápnutí spojky zmizí nebo změní zvuk, jde pravděpodobně o vadný dvouhmotový setrvačník. To je další velmi obvyklá (a dost drahá) závada dnešních aut, hlavně turbodieselů. Může to být také vadné spojkové ložisko. Na funkci to kromě komfortu nemá vliv jen na zdánlivě. Zvětšující se vůle způsobují vibrace, jejichž následkem vznikají vůle na klikové hřídeli motoru a ty mohou v extrémním případě vést až k vážnému poškození.

Motor

Motor je uložený na silentblocích a i ty přirozeně mají nějakou životnost. Pokud jsou potrhané, dochází ke zvýšenému přenosu vibrací na karoserii. Jak se závada projeví? Zkuste to za jízdy z kopce a při běhu motoru na neutrál: Pokud při přibrzďování v nízké rychlosti, případně přibrzďování a současném zatáčení pocítíte znatelně zvýšené vibrace, nechte si uchycení motoru překontrolovat v servisu.

Než nastartujete, zkontrolujte hladinu motorového oleje a sundejte víčko pro jeho dolévání. Zespodu na něm nesmí být bílý film, a to ani když po něm přejedete prstem. To by značilo vysráženou vodu, a tedy vážný problém v podobě prasklého těsnění pod hlavou motoru nebo dokonce prasklé hlavy motoru. Ta může vést k rychlému přehřátí pohonné jednotky. Stejně tak nesmíte nalézt olejovou stopu v expanzní nádobce chladicí kapaliny. I tady se občas vyplatí test: když vůz nastartujete, požádejte někoho, aby sešlápl pedál plynu a opatrně sledujte, co se děje v expanzní nádobce chladiče. Bublání značí problém.

Samotný start musí proběhnout na ťuknutí, v případě dieselu po prvním nažhavení (v zimě se toleruje u zmrzlého auta delší start). Pokud je třeba žhavit vícekrát, jsou opotřebené žhavicí svíčky. Také špatný start benzinového motoru může mít na svědomí špatná svíčka, případně vadný zapalovací kabel. Stává-li se, že diesel nastartuje za studena bez potíží, ale za tepla už nechce startovat, bude problém nespíš ve vadném palivovém čerpadle. Naopak dlouhé studené starty mohou ukazovat na zavzdušňování palivového systému, které není tak neobvyklé. Většinou stačí vyměnit přepadové hadičky u jednotlivých vstřikovačů.

Když motor v zimě píská a ševelí po nastartování či přidání plynu, hledejte problém ve vytahaném řemenu pomocných agregátů, který ve vlhkém počasí snáze prokluzuje. Pokud není popraskaný, stačí jeho dopnutí. Pravidelný ševelivý zvuk při volnoběžných otáčkách nejčastěji ukazuje na vadnou kladku řemene pomocných agregátů nebo ložisko alternátoru. To je třeba včas řešit, protože jinak může zcela odejít a alternátor se zastaví.

Snížený výkon motoru a zvýšená spotřeba jsou většinou příznaky vadné váhy vzduchu, to znají majitelé starších turbodieselů. Dušení benzinového motoru vedoucí až k jeho zhasnutí zase mnohdy působí vadná lambda sonda či poškozený její kabel nebo rozpadlý katalyzátor.

Autoři:

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

  • Nejčtenější

Tesla vás může zabít, v automobilce o tom vědí, potvrzuje únik informací

Otázku, zda automobilka Tesla dokáže spolehlivě ochránit osobní údaje svých klientů, si klást už nemusíte. Nedokáže to....

Koloběžkám a zahradním traktorům nařídí povinné ručení, elektrokola vyvázla

Stát od příštího roku zavede povinné ručení na koloběžky a zahradní traktůrky. Cyklisté nic platit nebudou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A ten čudlík dělá co? Řidiči chtějí auta našlapaná technikou. A neví, co s ní

Osm z deseti řidičů nových automobilů se považuje za fandy techniky. Pochvalují si, jak jsou jejich elektronikou...

Blatto je bugina českého studenta, která zaujala svět

Plzeňský student uspěl v mezinárodní soutěži mikromobility s buginou inspirovanou šváby. Jeho malý terénní automobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pytlíky na zvratky do výbavy elektroaut. Vozy umocňují častou nemoc z pohybu

Premium Mozek pasažéra na zadním sedadle trpí, protože na rozdíl od řidiče nemůže předvídat trajektorii pohybu vozu. Náhlé...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Předplacené služby autoservisu šetří peníze i starosti

Advertorial Náklady spojené se servisem vozidla mohou být někdy trochu neočekávané. I proto se v posledních letech prosazují různé...

Ani na stará auta Čechů nestačí kladivo a šroubovák, základem je diagnostika

Na silnicích letos přibylo případů porouchaných aut. Důvodem je větší aktivita svátečních řidičů se staršími stroji v...

Vyzkoušeli jsme snadné sdílení auta v rodině. Potřebujete k němu mercedes

Automobilka Mercedes to vzala na poli digitalizace skutečně z gruntu. Palubním deskám jejích modelů vládnou displeje a...

Chcete se chovat ekologicky? Mercedes doporučuje repasované náhradní díly

Advertorial Opravy vozidel za pomoci originálních repasovaných dílů jsou oblíbené v případě, že zákazník požaduje bezchybnou...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....