Zničili auto v servisu? Mají na to pojistku

aktualizováno 
Václav si dal do servisu opravit auto, automechanik špatně zavřel kapotu, ta se při testovací jízdě otevřela a rozbila čelní sklo. Pro takové situace má být servis pojištěný.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Krimi Plzeň

„Pro takové případy je samozřejmě každý dealer pojištěný,“ komentuje Karel Starý, vedoucí servisních služeb Škoda Auto ČR. Ze zákona je dané, že po dobu, kdy má servis auto v péči, za něj ručí, platí to pro podobné nepříjemné případy, jako se stal Václavovi (jeho celé jméno redakce zná), ale třeba i pro případ, že auto na parkovišti servisu poničí kroupy nebo vykrade zloděj. „Je třeba mít ovšem o předání doklad. Servis za auto přebírá zodpovědnost podpisem přijímacího protokolu a přestává ručit podpisem výdeje na protokolu,“ upřesňuje Starý.

„Nemáme striktní pravidlo, na jaké limity má být servis pojištěn, stejně jako neurčujeme pojišťovnu. Všechny servisy ovšem mají pojištění ve vlastním zájmu,“ upřesňuje Karel Starý. „Výše pojistky závisí na velikosti servisu a objemu aut, která servisuje,“ uzavírá vedoucí servisních služeb mladoboleslavské automobilky a zdůrazňuje nutnost vystavovat předávací protokol, ve kterém je zaznamenán stav vozu. To je u značkových servisů samozřejmostí, u garážistů a neautorizovaných autodílen se ovšem často vše domlouvá ústně, což není pro případy následných sporů ideální.

„V rámci standardizovaných procesů v servisech je dbáno na ochranu majetku zákazníka, takže při pohybu a manipulaci vozidla v servisu se používají ochranné pomůcky. Ty byste našli nejen na sedačkách a podlaze, ale také třeba na volantu a řadicí páce. Při předání vozu je navíc přesně zdokumentováno, jaká výbava a příslušenství se ve vozu nachází. Zákazník se tak nemusí bát, že by se něco ztratilo. K pochybením dochází minimálně, protože jsou vydávány přesné opravárenské postupy a autorizovaný servis má možnost konzultace s techniky z výrobního závodu. Na jakoukoliv opravu pak platí standardní záruční podmínky,“ dodává Karel Starý.

Vadu hlaste okamžitě a nenechte se odbýt. Ani předávací protokol nezbavuje servis odpovědnosti. Podle občanského zákoníku je za vadu zodpovědný zhotovitel - tedy ani ne konkrétní automechanik, ale servis. Ani zaplacená služba či předávací protokol jej zodpovědnosti nezbavují.

Pokud jde o odřený blatník, který poškodil technik, když manévroval mezi auty, nebo o zdemolované auto nabourané při zkušební jízdě, vždy se jedná o odpovědnost servisu za škodu, nikoli o vaše o povinné ručení, i když havárie byla způsobená vaším vozidlem.

„Když kolo upadne, je potřeba ihned kontaktovat pneuservis a sepsat s ním reklamační protokol, aby nebylo sporu o tom, jak brzy po montáži kolo upadlo. Pokud jde o pojišťovnu, určitě se nic nezkazí, když se jí věc oznámí k havarijnímu pojištění,“ poradil nezávislý expert na dopravní právo, advokát Michal Dlabola.

Zda vám pojišťovna něco zaplatí, záleží na konkrétních podmínkách pojistné smlouvy. Některé pojišťovny nevyplácejí pojistné plnění v okamžiku, kdy je za poškození auta zodpovědný servis.

V případě pochybení automechanika jde náhrada škody z odpovědnostní pojistky servisu. Znamená to, že nejde o pojistnou událost motoristy, kterému auto patří. Servis si škodu musí s pojišťovnou vykomunikovat sám. Ta však už potom situaci řeší přímo s řidičem.

Pokud kvůli špatné opravě dojde ke zranění či k poškození cizího majetku, určitě je třeba věc neprodleně oznámit vlastní pojišťovně, tentokrát k pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla čili k povinnému ručení.

Provozovatel vozu totiž odpovídá za takto vzniklou újmu nebo škodu a pojišťovna je povinna tuto újmu nebo škodu nahradit. Pokud se prokáže, že na vině byl servis, má proti němu pojišťovna regres,  tedy nárok na náhradu toho, co poškozenému zaplatila.

Ale ne vždy se vada projeví ihned. Reklamovat vadu lze podle občanského zákoníku až do dvou let od předání auta, nicméně zákazník musí prokázat, že auto bylo špatně opravené již při vyzvednutí vozu, což lze jen velmi těžko

Co musí být v protokolu

Servisy dnes často využívají tabletovou aplikaci, která umožňuje provést příjem vozidla plně digitální formou bez nutnosti tisku jediného papíru. „Aplikace obsahuje povinné kontroly a vede servisního poradce procesem příjmu tak, jak je definován za strany značky. Zároveň má servisní poradce možnost vyfotografovat poškození a nedostatky, které na voze najde. Na konci procesu je volitelně možné vzniklé dokumenty – tedy předávací protokol a zakázkový list - biometricky podepsat,“ popisuje Karel Starý ze Škody Auto.

V protokolu určitě musí být uveden stav kilometrů a paliva v nádrži, výbava a příslušenství, které je ve voze, a datum a čas převzetí. Autorizované servisy mají přesný seznam dalších věcí, které se zaznamenávají. Třeba chod spojky, dráhu ruční brzdy, zda je ve voze výstražná vesta, jaká je hladina motorového oleje, chladicí a brzdové kapaliny nebo stav akumulátoru.

Určitě není od věci si auto při předání vyfotit. A ještě jeden fígl: pokud jste alespoň trochu technicky zdatnější a orientuje se pod kapotou, udělejte si lihovou fixou značky na dílech, které servis bude měnit. Méně poctiví nebo nepozorní mechanici občas některý díl nevymění (typicky olejový filtr), podle značek tak můžete překontrolovat, zda udělali vše, jak měli.

Autor:

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Další z rubriky

Lepicí páska i vidlička. Co by nemělo chybět v kápézetce do auta

„Kápézetka“, neboli krabička poslední záchrany v autě vás ušetří zbytečných...

Od prvního října není třeba s sebou vozit v autě celou řadu položek dříve povinné výbavy, což je jednoznačně dobrá...

Dávejte pozor na tlumiče. Houpající se auto je nebezpečné

Tlumič do auta

Potkáte je snad při každé jízdě: auto přejede přes retardér nebo vymete hlubokou díru v silnici a rozhoupe se. Zadek...

Stěrače jsou nejdůležitější bezpečnostní prvek vozu, servis zvládnete sami

Ilustrační snímek

Můžete mít zrak jako ostříž, ty nejlepší zimní pneumatiky vítězící ve všech testech i celou armádu elektronických...

Najdete na iDNES.cz