Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Půjčení auta na dovolené: cenu šponují doplňkové služby

  13:00aktualizováno  13:00
Chcete na dovolenou autem, ale nejste si jisti, že je váš vůz v takové kondici, aby tisíce kilometrů přežil? Nebo se domlouváte se známými na společné dovolené? Anebo na dovolenou letíte a chcete si na místě udělat výlet? Ve všech těchto případech asi zamíříte do autopůjčovny. Má to výhody i úskalí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Opel

Půjčení auta není věda ani v cizokrajné zemi, pokud tedy předem víte, co si ohlídat. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších věcí, na které se připravit.

Připravte si doklady
Ať už jdete do autopůjčovny rovnou z ulice, nebo jste si zarezervovali vůz přes internet, buďte patřičně vybaveni. Mějte s sebou řidičský průkaz – v rámci EU nemusí být mezinárodní. Dále cestovní pas, v Unii stačí občanský průkaz; doklady ukažte, ale nikdy je nedávejte půjčovně do zástavy – to hrozí zneužitím, případně vydíráním, kdy vám při vracení auta nebudou chtít dát dokumenty, aniž byste zaplatili nějakou domnělou škodu. Potom mějte kreditní kartu, mnohde stačí i debetní, ale vždy raději embosovaná (s reliéfně vytlačenými údaji) s dostatečným zůstatkem na účtu. Když rezervujete auto předem, pak i voucher z rezervačního systému s potvrzenou výší zálohy (někdy stačí ukázat ho na displeji).

Půjčení auta na dovolenou

Auto jako dopravní prostředek na dovolenou preferuje podle průzkumů dokonce 77 % Čechů. „Potvrzuje se, že půjčení vozu se stalo vítanou službou zejména pro početnější skupiny osob, které vyráží ať už na prodloužený víkend, nebo delší dovolenou do zahraničí,“ uvádí Jakub Šebesta, vedoucí značky Volkswagen Užitkové vozy, která provozuje autopůjčovnu Das RentAuto. Největší zájem je prý o osmimístný model Caravelle. Základní cena je 1 800 korun na den, u zápůjček na více než 7 dní vyjde půjčovné na 1 300 korun za den. Podobnou službu nabídne většina dealerů značek užitkových vozů, například Ford na to vymyslel speciální letní akci Dovolená s Fordem. Velmi oblíbená mezi Pražáky a Středočechy je například také půjčovna Pražské plynárenské, která má v nabídce auta na zemní plyn.

Počítejte s tím, že nabídka je teď už velmi probraná. „Většina vozů je během letních měsíců dlouho dopředu rezervovaná,“ upozorňuje Lenka Vaňková z Volkswagen Užitkové vozy. V Praze a ve velkých městech je podle Vaňkové potřeba rezervaci na letní měsíce dělat minimálně dva měsíce předem. „Někteří z pražských dealerů měli vozy na letní měsíce rezervované už půl roku předem. U mimopražských dealerů je situace příznivější,“ uvádí Vaňková.

Číslo letu pomůže
Pokud rezervujete auto on-line a půjčovna je přímo na letišti, setkáte se s požadavkem na číslo letu. Důvodem je rychlý obrat v letištní půjčovně – když nedorazíte v domluvený čas, rezervované auto půjčí někomu jinému a vy máte smůlu. Dokonce takovou, že by vám nemuseli vrátit celou částku, kterou jste poslali předem. Pokud však uvedete číslo letu, propojí se systémy a v případě zpoždění letadla s tím bude půjčovna počítat.

V případě, že požadovaná kategorie není k dispozici i přes včasnou rezervaci, pronajímatel obvykle nabízí bez navýšení vůz vyšší kategorie. „Je to běžný princip, ale je nutné se o tom ujistit při přejímání vozu, nikoliv až při jeho vrácení a platbě,“ upozorňuje autoklub ÚAMK.

Pozor na limit kilometrů
Standardem autopůjčoven dnes bývá neomezený limit najetých kilometrů. „Pokud některá půjčovna vyžaduje omezení, je si nutné přesně ujasnit a ve smlouvě uvést, kolik kilometrů smí nájemce s autem najezdit. Předem si je však vhodné spočítat, kolik hodláte s autem urazit. Doplatek za kilometry navíc může být totiž vysoký,“ varuje Petr Buček ze specializovaného magazínu AutemBezpečně.cz.

Kreditka je výhodou
Častou podmínkou půjčoven je kreditní karta. Zkušenosti se liší. Někteří lidé tvrdí, že jim v půjčovně prošla i embosovaná debetní karta, jiní kreditku prostě neusmlouvali, zvláště v USA. V každém případě kreditní kartu pro tento účel lze jen doporučit – půjčovna na ní totiž zablokuje finanční částku na kauci. To udělá, i když už máte předem zaplaceno – je to pojistka na uhrazení případných škod. No a je vždy lepší, když zablokuje peníze bance než vám. Prostě si na tu kauci půjčíte, a když auto nepoškodíte, půjčovna vám ji vrátí a ona půjčka bude díky bezúročnému období bezplatná.

Někdy pojistka nezabere

„Spálili jsme spojku, když jsme byli nuceni v nepřehledné situaci couvat do kopce od značky Zákaz vjezdu obytných aut,“ popisuje pod podmínkou anonymity svoji zkušenost s půjčením obytného vozu čtenář iDNES.cz.

„Jelo to, řadilo, ale v kopcích to prokluzovalo, takže nás to skoro zastavilo. Nakonec jsme našli ve Španělsku servis, kde nám spojku za 1000 eur vyměnili. Stihli to za jeden den, takže jsme se tím moc nezdrželi.“ V tomto případě zaplatil řidič opravu ze svého. „Auto mělo havarijní pojištění, já mám cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti, radili jsme se se spoustou lidí včetně odborníků, ale nikdo nenašel žádné řešení,“ uzavírá.

Pečlivě čtěte popis pojištění
V základním pojištění je povinné ručení. U řetězců je to samozřejmost, v malých pouličních půjčovnách si to raději ověřte. Nabídnou vám i pojištění pro případ poškození či havárie, kterou zaviníte vy. Než se začnete zamýšlet nad jeho cenou, podívejte se, jaká je sjednaná spoluúčast. Ta by vás totiž mohla nemile zaskočit, protože výjimkou není i 500 až tisíc eur. To jsou peníze, kterými byste se na vzniklé škodě museli podílet vy sami. Pokud máte cestovní pojištění od Directu, můžete si za šest až deset korun na den přikoupit pojištění spoluúčasti při zapůjčení vozidla. „Platí celosvětově, podmínkou je, abyste si vůz půjčili v licencované oficiální autopůjčovně a aby k vzniklé škodě byla přivolána policie a sepsala protokol,“ vysvětluje Ondřej Mašek z pojišťovny.

Podle německého autoklubu ADAC zákazníci autopůjčoven nejčastěji poškodí skla, pneumatiky a disky, dejte si pozor, zda se na ně vztahuje pojistka.

Víc řidičů, víc peněz
Jestli neplánujete, že se budete v řízení střídat, nahlaste jen jednoho řidiče – vyjde vás to nejlevněji. Na dotaz, jestli manželka také řídí, odpovídejte raději že ne, jinak může k vašemu účtu snadno přiskočit třeba 20 eur za dalšího řidiče, nebo také 10 eur za každý den zápůjčky. Počet řidičů může zkomplikovat platební karta – když máte například kreditku na jméno manželky, ale auto si půjčuje manžel, půjčovna automaticky vyhodnotí jako řidiče toho, kdo platí, a druhého započítá jako řidiče navíc. Pozor, pokud nahlásíte jednoho řidiče, pak se v řízení vystřídáte a stane se nehoda, bude to velký průšvih. Mimo jiné by nejspíš neplatilo žádné pojištění, které jste v půjčovně sjednali.

Mladí to mají dražší
Půjčovny nerady svěřují své vozy nezkušeným řidičům. Proto mladým lidem (někde až do 30 let) či těm, kdo mají řidičské oprávnění jen krátce, účtují přirážku. Mohou to být dvě, ale dokonce až 15 eur za den – záleží na půjčovně i na délce zápůjčky. Při výpočtu ceny na srovnávačích dejte pozor na to, že i když zaškrtnete věk například 22 let, vypočte se standardní cena, poznámka o přirážce za věk je pak dohledatelná v podmínkách. Kdo si nevšimne, bude v půjčovně nemile překvapen požadavkem na doplatek.

Pozor na doplňkové služby
Vybírat autopůjčovnu jen podle ceny může být ošidné. Základní cena totiž může být líbivá, ale tvrdě se připlácí za doplňky – třeba za dětskou autosedačku či za střešní box. Ceny za ně jsou mnohdy tak vysoké, že se vyrovnají půjčovnému. „Všiml jsem si, že někteří lidé létají na dovolenou s dětskou autosedačkou. Když jsme jeli k moři s dětmi a chtěli si na místě půjčit auto, pochopil jsem proč,“ vzpomíná Josef Kulíšek z Prahy a dodává: „Například půjčovné jedné autosedačky na desetidenní dovolenou na Mallorce stojí 79,50 eura, na Sicílii chtějí 75,20 eura. To jsou ceny, za které obvykle sedačku pro větší děti rovnou koupíte.“ Za příplatek se nabízí i GPS, ale je lepší spolehnout se na svůj mobil – v EU platí nově, že data čerpáte za stejných podmínek jako v Česku, takže vás využívání navigace nezruinuje.

Auto si nafoťte
Zvyklosti z exotických destinací, kdy auto vrátíte tak, že ho necháte stát s klíčky v zapalování na předem domluveném místě, v Evropě nečekejte. Tady je standardem podrobná přejímka vozu. A za každé poškození zaplatíte. Takže až si budete auto půjčovat, vyfoťte ho ze všech stran, případné nedostatky zapište do protokolu. Vzpomeňte si na scénku z filmu Vrchní, prchni! a pečlivě zkontrolujte, zda světla svítí a stěrače stírají. Stejně tak při vracení. Pokud vrátíte vůz škrábnutý, půjčovna si částku na opravu odečte ze zaplacené kauce. Stejně tak, když ztratíte klíče.

Mluví ten, kdo to umí
Výhodou je znalost jazyka, minimálně angličtiny. Ačkoli totiž mnohé internetové srovnávače „mluví“ česky, na místě vás pak čeká smlouva v místním jazyce, případně v anglické verzi. A budete-li mít nehodu, bude třeba komunikovat s asistenční službou po telefonu. Lenka Nová z Plzně má zkušenost ze Španělska: „Doporučuji s pracovníky autopůjčoven mluvit jednoduše, základní angličtinou. Řeknete totiž třeba, že další pojištění za 80 eur nechcete, a oni si to přeloží tak, že vám ho naúčtují.“

Za hranice nejezděte
Ve smluvních podmínkách je obvykle uvedeno, kam smíte s autem jet. Ne že by byly zakázány divočejší lokality dané země. Omezení se týká zahraničí. Takže když si půjčujete auto například v chorvatském Záhřebu, neměli byste s ním jet hrát golf do slovinské Mokrice. Případné přeshraniční výlety musíte mít v půjčovně domluvené a vzhledem k dražšímu pojistnému se to promítne v ceně.

Ve voze nekuřte!
Je to naprosto jednoduché pravidlo, které je obvykle zapsáno ve smlouvě s půjčovnou. Jste-li kuřák, raději se zeptejte. A jestliže vám zákaz potvrdí, dodržujte ho, nestojí to za to. Při vracení auta byste nejspíš museli zaplatit speciální čištění – peníze si v takovém případě půjčovna strhne z kauce. Nejde však jen o kouření – pokud budete v autě jíst a pít a podaří se vám vylít na sedačku kávu či vám na ni spadne mastná pizza, vyjde to s čistěním nastejno.

Pokuty platí řidiči
V ceně půjčovného je ledacos, ale nikdy to nejsou pokuty. Ani když vás „jen“ vyfotí při překročení rychlosti či jízdě bez pásů. V takovém případě půjčovna sdělí vaše údaje úřadu a ten pak bude vymáhat pokutu přímo na vás. Pokud máte nehodu, nebo je auto potřeba opravit, záleží na podmínkách sjednaných ve smlouvě. V každém případě když je potřeba do servisu, ihned kontaktujte asistenční linku pojišťovny či autopůjčovnu.

Natankujte plnou
Auto dostanete s plnou nádrží a takové ho zase vracejte. Natankování u benzinky totiž vyjde levněji, než když dovezete auto s poloprázdnou nádrží a půjčovna zbytek pohonných hmot doúčtuje. Jestliže po vás půjčovna chce předem zaplatit plnou nádrž s tím, že budete moci vrátit prázdnou, moc výhodné to není, zvláště při krátkých zápůjčkách. Benzin, který v nádrži necháte, už vám totiž zpět neproplatí. Standardní je také kauce na pohonné hmoty. Bývá to kolem 200 eur.

Už při půjčování je pak vhodné zajímat se, jak daleko od půjčovny je čerpací stanice. „To platí zvláště v případě malých skútrů, kdy může být i ujetí menší vzdálenosti přece jen v nádrži znát. Případně je dobré si ponechat stvrzenku o čerpání paliva, kde je označeno jeho množství, tak i čas, kdy bylo čerpáno,“ radí autoklub ÚAMK.

Pojištění storna tu nefunguje
Nic jiného asi nečekáte: když zaplatíte za auto předem a pak na poslední chvíli dovolenou zrušíte, nevrátí vám celou zálohu. Pojištění na storno v takovém případě nefunguje – to se týká jen zájezdů, které vám jako celek někdo zprostředkovává. V půjčovnách akceptují storno dva dny před akcí, když se rozhodnete nevyužít jejich služeb později, strhnou si část zálohy. Z tohoto pohledu je výhodnější zajít do půjčovny až na místě. Jenže tam nemusí auto mít... A nakonec třeba uspějete u firmy, která je mnohem dražší.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Deset chyb, které by se čeští řidiči měli konečně odnaučit

Říkáte si, že je to neustálé opakování toho samého? Z jízdy na českých silnicích se však nezdá, že by se něco zlepšilo....

Kabaň je zpátky v koncernu VW, bude malovat golfy a passaty

Při rošádě na vedoucích designérských místech se koncernu Volkswagen vrací slovenská hvězda Jozef Kabaň. Po dvouleté...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

Náhrada za TDI pro manažerský superb. První kilometry s hybridní škodou

Škody míří k zásuvce. V roce 2025 má být čtvrtina prodávaných aut české značky elektrifikovaná. První dvě škodovky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozbalit, vyčistit a odblokovat. Nové auto je třeba probudit

Týdny od koupě nového auta utekly a prodejce vám volá, kdy si budete chtít auto převzít. Servis ho musí ještě...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Strašák jménem koroze. Co udělat, aby vám auto neshnilo

Koroze. Rez. Hnědý mor. Rakovina. Útočí na každé auto, nové i ojeté. Víme, jak se jí dá ubránit. Buď u specialistů,...

Premium

Nové vstřikovače stojí někdy více než samotné auto. Naštěstí je lze opravit

Porucha vstřikovačů je noční můra majitelů aut vybavených vznětovými motory se systémem common rail. Pro majitele...

Pojízdné stanice měření emisí loví v ulicích auta s vykuchanými výfuky

Nejmladší vozový park má z České republiky bezpochyby Praha. I po hlavním městě se ovšem pohybuje velké množství aut,...

Seřídit LED světla je věda, i garážista s nimi pojede do značkového servisu

Servis moderních aut vyžaduje stále odbornější znalosti a nářadí. Šikovný strejda od vedle má možná zlaté ruce, ale...

Najdete na iDNES.cz