Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Půjčení auta na dovolené: cenu šponují doplňkové služby

  13:00
Chcete na dovolenou autem, ale nejste si jisti, že je váš vůz v takové kondici, aby tisíce kilometrů přežil? Nebo se domlouváte se známými na společné dovolené? Anebo na dovolenou letíte a chcete si na místě udělat výlet? Ve všech těchto případech asi zamíříte do autopůjčovny. Má to výhody i úskalí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Opel

Půjčení auta není věda ani v cizokrajné zemi, pokud tedy předem víte, co si ohlídat. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších věcí, na které se připravit.

Připravte si doklady
Ať už jdete do autopůjčovny rovnou z ulice, nebo jste si zarezervovali vůz přes internet, buďte patřičně vybaveni. Mějte s sebou řidičský průkaz – v rámci EU nemusí být mezinárodní. Dále cestovní pas, v Unii stačí občanský průkaz; doklady ukažte, ale nikdy je nedávejte půjčovně do zástavy – to hrozí zneužitím, případně vydíráním, kdy vám při vracení auta nebudou chtít dát dokumenty, aniž byste zaplatili nějakou domnělou škodu. Potom mějte kreditní kartu, mnohde stačí i debetní, ale vždy raději embosovaná (s reliéfně vytlačenými údaji) s dostatečným zůstatkem na účtu. Když rezervujete auto předem, pak i voucher z rezervačního systému s potvrzenou výší zálohy (někdy stačí ukázat ho na displeji).

Půjčení auta na dovolenou

Auto jako dopravní prostředek na dovolenou preferuje podle průzkumů dokonce 77 % Čechů. „Potvrzuje se, že půjčení vozu se stalo vítanou službou zejména pro početnější skupiny osob, které vyráží ať už na prodloužený víkend, nebo delší dovolenou do zahraničí,“ uvádí Jakub Šebesta, vedoucí značky Volkswagen Užitkové vozy, která provozuje autopůjčovnu Das RentAuto. Největší zájem je prý o osmimístný model Caravelle. Základní cena je 1 800 korun na den, u zápůjček na více než 7 dní vyjde půjčovné na 1 300 korun za den. Podobnou službu nabídne většina dealerů značek užitkových vozů, například Ford na to vymyslel speciální letní akci Dovolená s Fordem. Velmi oblíbená mezi Pražáky a Středočechy je například také půjčovna Pražské plynárenské, která má v nabídce auta na zemní plyn.

Počítejte s tím, že nabídka je teď už velmi probraná. „Většina vozů je během letních měsíců dlouho dopředu rezervovaná,“ upozorňuje Lenka Vaňková z Volkswagen Užitkové vozy. V Praze a ve velkých městech je podle Vaňkové potřeba rezervaci na letní měsíce dělat minimálně dva měsíce předem. „Někteří z pražských dealerů měli vozy na letní měsíce rezervované už půl roku předem. U mimopražských dealerů je situace příznivější,“ uvádí Vaňková.

Číslo letu pomůže
Pokud rezervujete auto on-line a půjčovna je přímo na letišti, setkáte se s požadavkem na číslo letu. Důvodem je rychlý obrat v letištní půjčovně – když nedorazíte v domluvený čas, rezervované auto půjčí někomu jinému a vy máte smůlu. Dokonce takovou, že by vám nemuseli vrátit celou částku, kterou jste poslali předem. Pokud však uvedete číslo letu, propojí se systémy a v případě zpoždění letadla s tím bude půjčovna počítat.

V případě, že požadovaná kategorie není k dispozici i přes včasnou rezervaci, pronajímatel obvykle nabízí bez navýšení vůz vyšší kategorie. „Je to běžný princip, ale je nutné se o tom ujistit při přejímání vozu, nikoliv až při jeho vrácení a platbě,“ upozorňuje autoklub ÚAMK.

Pozor na limit kilometrů
Standardem autopůjčoven dnes bývá neomezený limit najetých kilometrů. „Pokud některá půjčovna vyžaduje omezení, je si nutné přesně ujasnit a ve smlouvě uvést, kolik kilometrů smí nájemce s autem najezdit. Předem si je však vhodné spočítat, kolik hodláte s autem urazit. Doplatek za kilometry navíc může být totiž vysoký,“ varuje Petr Buček ze specializovaného magazínu AutemBezpečně.cz.

Kreditka je výhodou
Častou podmínkou půjčoven je kreditní karta. Zkušenosti se liší. Někteří lidé tvrdí, že jim v půjčovně prošla i embosovaná debetní karta, jiní kreditku prostě neusmlouvali, zvláště v USA. V každém případě kreditní kartu pro tento účel lze jen doporučit – půjčovna na ní totiž zablokuje finanční částku na kauci. To udělá, i když už máte předem zaplaceno – je to pojistka na uhrazení případných škod. No a je vždy lepší, když zablokuje peníze bance než vám. Prostě si na tu kauci půjčíte, a když auto nepoškodíte, půjčovna vám ji vrátí a ona půjčka bude díky bezúročnému období bezplatná.

Někdy pojistka nezabere

„Spálili jsme spojku, když jsme byli nuceni v nepřehledné situaci couvat do kopce od značky Zákaz vjezdu obytných aut,“ popisuje pod podmínkou anonymity svoji zkušenost s půjčením obytného vozu čtenář iDNES.cz.

„Jelo to, řadilo, ale v kopcích to prokluzovalo, takže nás to skoro zastavilo. Nakonec jsme našli ve Španělsku servis, kde nám spojku za 1000 eur vyměnili. Stihli to za jeden den, takže jsme se tím moc nezdrželi.“ V tomto případě zaplatil řidič opravu ze svého. „Auto mělo havarijní pojištění, já mám cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti, radili jsme se se spoustou lidí včetně odborníků, ale nikdo nenašel žádné řešení,“ uzavírá.

Pečlivě čtěte popis pojištění
V základním pojištění je povinné ručení. U řetězců je to samozřejmost, v malých pouličních půjčovnách si to raději ověřte. Nabídnou vám i pojištění pro případ poškození či havárie, kterou zaviníte vy. Než se začnete zamýšlet nad jeho cenou, podívejte se, jaká je sjednaná spoluúčast. Ta by vás totiž mohla nemile zaskočit, protože výjimkou není i 500 až tisíc eur. To jsou peníze, kterými byste se na vzniklé škodě museli podílet vy sami. Pokud máte cestovní pojištění od Directu, můžete si za šest až deset korun na den přikoupit pojištění spoluúčasti při zapůjčení vozidla. „Platí celosvětově, podmínkou je, abyste si vůz půjčili v licencované oficiální autopůjčovně a aby k vzniklé škodě byla přivolána policie a sepsala protokol,“ vysvětluje Ondřej Mašek z pojišťovny.

Podle německého autoklubu ADAC zákazníci autopůjčoven nejčastěji poškodí skla, pneumatiky a disky, dejte si pozor, zda se na ně vztahuje pojistka.

Víc řidičů, víc peněz
Jestli neplánujete, že se budete v řízení střídat, nahlaste jen jednoho řidiče – vyjde vás to nejlevněji. Na dotaz, jestli manželka také řídí, odpovídejte raději že ne, jinak může k vašemu účtu snadno přiskočit třeba 20 eur za dalšího řidiče, nebo také 10 eur za každý den zápůjčky. Počet řidičů může zkomplikovat platební karta – když máte například kreditku na jméno manželky, ale auto si půjčuje manžel, půjčovna automaticky vyhodnotí jako řidiče toho, kdo platí, a druhého započítá jako řidiče navíc. Pozor, pokud nahlásíte jednoho řidiče, pak se v řízení vystřídáte a stane se nehoda, bude to velký průšvih. Mimo jiné by nejspíš neplatilo žádné pojištění, které jste v půjčovně sjednali.

Mladí to mají dražší
Půjčovny nerady svěřují své vozy nezkušeným řidičům. Proto mladým lidem (někde až do 30 let) či těm, kdo mají řidičské oprávnění jen krátce, účtují přirážku. Mohou to být dvě, ale dokonce až 15 eur za den – záleží na půjčovně i na délce zápůjčky. Při výpočtu ceny na srovnávačích dejte pozor na to, že i když zaškrtnete věk například 22 let, vypočte se standardní cena, poznámka o přirážce za věk je pak dohledatelná v podmínkách. Kdo si nevšimne, bude v půjčovně nemile překvapen požadavkem na doplatek.

Pozor na doplňkové služby
Vybírat autopůjčovnu jen podle ceny může být ošidné. Základní cena totiž může být líbivá, ale tvrdě se připlácí za doplňky – třeba za dětskou autosedačku či za střešní box. Ceny za ně jsou mnohdy tak vysoké, že se vyrovnají půjčovnému. „Všiml jsem si, že někteří lidé létají na dovolenou s dětskou autosedačkou. Když jsme jeli k moři s dětmi a chtěli si na místě půjčit auto, pochopil jsem proč,“ vzpomíná Josef Kulíšek z Prahy a dodává: „Například půjčovné jedné autosedačky na desetidenní dovolenou na Mallorce stojí 79,50 eura, na Sicílii chtějí 75,20 eura. To jsou ceny, za které obvykle sedačku pro větší děti rovnou koupíte.“ Za příplatek se nabízí i GPS, ale je lepší spolehnout se na svůj mobil – v EU platí nově, že data čerpáte za stejných podmínek jako v Česku, takže vás využívání navigace nezruinuje.

Auto si nafoťte
Zvyklosti z exotických destinací, kdy auto vrátíte tak, že ho necháte stát s klíčky v zapalování na předem domluveném místě, v Evropě nečekejte. Tady je standardem podrobná přejímka vozu. A za každé poškození zaplatíte. Takže až si budete auto půjčovat, vyfoťte ho ze všech stran, případné nedostatky zapište do protokolu. Vzpomeňte si na scénku z filmu Vrchní, prchni! a pečlivě zkontrolujte, zda světla svítí a stěrače stírají. Stejně tak při vracení. Pokud vrátíte vůz škrábnutý, půjčovna si částku na opravu odečte ze zaplacené kauce. Stejně tak, když ztratíte klíče.

Mluví ten, kdo to umí
Výhodou je znalost jazyka, minimálně angličtiny. Ačkoli totiž mnohé internetové srovnávače „mluví“ česky, na místě vás pak čeká smlouva v místním jazyce, případně v anglické verzi. A budete-li mít nehodu, bude třeba komunikovat s asistenční službou po telefonu. Lenka Nová z Plzně má zkušenost ze Španělska: „Doporučuji s pracovníky autopůjčoven mluvit jednoduše, základní angličtinou. Řeknete totiž třeba, že další pojištění za 80 eur nechcete, a oni si to přeloží tak, že vám ho naúčtují.“

Za hranice nejezděte
Ve smluvních podmínkách je obvykle uvedeno, kam smíte s autem jet. Ne že by byly zakázány divočejší lokality dané země. Omezení se týká zahraničí. Takže když si půjčujete auto například v chorvatském Záhřebu, neměli byste s ním jet hrát golf do slovinské Mokrice. Případné přeshraniční výlety musíte mít v půjčovně domluvené a vzhledem k dražšímu pojistnému se to promítne v ceně.

Ve voze nekuřte!
Je to naprosto jednoduché pravidlo, které je obvykle zapsáno ve smlouvě s půjčovnou. Jste-li kuřák, raději se zeptejte. A jestliže vám zákaz potvrdí, dodržujte ho, nestojí to za to. Při vracení auta byste nejspíš museli zaplatit speciální čištění – peníze si v takovém případě půjčovna strhne z kauce. Nejde však jen o kouření – pokud budete v autě jíst a pít a podaří se vám vylít na sedačku kávu či vám na ni spadne mastná pizza, vyjde to s čistěním nastejno.

Pokuty platí řidiči
V ceně půjčovného je ledacos, ale nikdy to nejsou pokuty. Ani když vás „jen“ vyfotí při překročení rychlosti či jízdě bez pásů. V takovém případě půjčovna sdělí vaše údaje úřadu a ten pak bude vymáhat pokutu přímo na vás. Pokud máte nehodu, nebo je auto potřeba opravit, záleží na podmínkách sjednaných ve smlouvě. V každém případě když je potřeba do servisu, ihned kontaktujte asistenční linku pojišťovny či autopůjčovnu.

Natankujte plnou
Auto dostanete s plnou nádrží a takové ho zase vracejte. Natankování u benzinky totiž vyjde levněji, než když dovezete auto s poloprázdnou nádrží a půjčovna zbytek pohonných hmot doúčtuje. Jestliže po vás půjčovna chce předem zaplatit plnou nádrž s tím, že budete moci vrátit prázdnou, moc výhodné to není, zvláště při krátkých zápůjčkách. Benzin, který v nádrži necháte, už vám totiž zpět neproplatí. Standardní je také kauce na pohonné hmoty. Bývá to kolem 200 eur.

Už při půjčování je pak vhodné zajímat se, jak daleko od půjčovny je čerpací stanice. „To platí zvláště v případě malých skútrů, kdy může být i ujetí menší vzdálenosti přece jen v nádrži znát. Případně je dobré si ponechat stvrzenku o čerpání paliva, kde je označeno jeho množství, tak i čas, kdy bylo čerpáno,“ radí autoklub ÚAMK.

Pojištění storna tu nefunguje
Nic jiného asi nečekáte: když zaplatíte za auto předem a pak na poslední chvíli dovolenou zrušíte, nevrátí vám celou zálohu. Pojištění na storno v takovém případě nefunguje – to se týká jen zájezdů, které vám jako celek někdo zprostředkovává. V půjčovnách akceptují storno dva dny před akcí, když se rozhodnete nevyužít jejich služeb později, strhnou si část zálohy. Z tohoto pohledu je výhodnější zajít do půjčovny až na místě. Jenže tam nemusí auto mít... A nakonec třeba uspějete u firmy, která je mnohem dražší.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Poruchový motor a nekvalitní rozvody. Velký autotest ojeté Škody Octavia

Premium Motor 1.4 TSI dokonce ani v nejslabších verzích nebyl bezproblémový. Nemusí to ale znamenat zbytečně vysoké provozní...

Zimní gumy na octavie nejsou. Továrny nestíhají vyrábět a zdražují

Přezouvání aut na zimu je v plném proudu. Prodejci pneumatik varují, že je nedostatek zimního obutí v...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Nová Škoda Fabia dorazí příští rok. Nechali jsme si ji namalovat

„Už se těším, až v příštím roce uvedeme na trh nový model Fabia. Bude to skvělé auto, má očekávání jsou tedy velká,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverzní systém start-stop. Ušetříte s ním málo, přibydou však problémy

Premium Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Rady automechanika: jak na údržbu tlumičů, pneumatik nebo filtrů

Premium Ne všechna doporučení automobilek ohledně servisních intervalů jsou optimální. Občas je vhodné frekvenci výměn...

Pozor na intervaly výměny kapalin motoru. Ty od výrobce nemusí být ideální

Premium Výrobci dávají doporučení pro výměnu kapalin a součástí motoru, jejichž stupeň opotřebení není možné přesně stanovit....

Péče o auto: výměna koncového tlumiče výfuku se dá zvládnout i bez mechanika

Premium V mnoha autech opravy výfuku nevyžadují sváření. Hlučný tlumič si jednoduše můžete vyměnit sami. Níže naleznete návod,...

Nenechte se zaskočit poruchou. Být připraven na běžné komplikace se vyplatí

Premium Závada během cesty znamená velký problém. Díky vhodné přípravě se jí lze vyhnout nebo alespoň omezit její důsledky. Na...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...